Szankciókat is kilátásba helyezett Lázár János minisztériuma arra az esetre, ha a kormány illetékes szerve nem veszi figyelembe az intelmeiiket a hatmilliárdos autóbeszerzésnél. A közbeszerzést ennek ellenére kiírták, nem várták meg a Miniszterelnökség jóváhagyását. Pedig Lázárék szerint félő, hogy a kereskedők diktálják majd a feltételeket.
Dörgedelmes levelet írt a szolgálati autók beszerzésével foglalkozó kormányzati szervnek a Miniszterelnökség a 6 milliárdos közbeszerzéssel kapcsolatban. A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság úgy írta ki a tendert, hogy a tárca nem támogatta azt – derült ki a hvg.hu birtokába jutott két levélből, melyet a Miniszterelnökség illetékes államtitkára jegyez. Császár Dániel május végén arra is figyelmeztetett: ha mégis elindítják beszerzést, akkor az szankciókat vonhat magával.
Hétfőn számolt be arról a napi.hu gazdasági hírportál, hogy a minisztériumok beszerzéseit is intéző, a kormányzati épületek és gépjárművek üzemeltetésért felelős Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) nettó hatmilliárd forint keretösszegű felhívást tett közzé. A kiírás szerint az alsótól a felső-közép kategóriáig többféle autót akarnak beszerezni az államnak, igaz, a konkrét autóvásárlást már a költségvetési szervek maguk intéznék fokozatosan kimerítve a milliárdos keretet.
Lázár büntetni fog?
Miért az ajánlattevők piaci katalógusait fogadja be a KEF, miért a kereskedők diktálják a feltételeket az államnak? – többek között ilyen kifogásokat fogalmazott meg a közbeszerzés kiírása előtt a Miniszterelnökség közbeszerzési felügyeletért felelős helyettes államtitkára. A tárca e helyett azt javasolta, hogy a KEF maga határozza meg, hogy pontosan milyen felszereltségű gépjárműveket kíván beszerezni, ne bízza azt a kereskedőkre.
A központosított közbeszerzési eljárások lebonyolítását a kormány szerve, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság intézi, irányító szerve a Nemzetgazdasági Minisztérium. Csakhogy a közbeszerzési ügyekért is felelős Miniszterelnökségnek úgynevezett minőségellenőrzési tanúsítványt kell kiadnia, azaz véleményeznie kell a pályázatokat. Ez történt most is: a birtokunkba jutott iratok alapján Lázár János tárcája május 27-én és június 29-én is figyelmeztette a Főigazgatóságot, hogy nincs rendben a tervezett tender, tele van hibákkal. Májusban jelezték, egy 2011-es kormányrendelet szerint mindaddig nem lehet elindítani a közbeszerzési eljárást, amíg a hibákat ki nem javítják a kiírásban.
Június végén pedig figyelmeztettek, ha mégis lefolytatja a KEF az eljárást, akkor a büntetés sem kizárt. Ugyan Császár Dániel nem fejtette ki részletesen a levelében, hogy mit ért ez alatt, viszont megjelölte a 2011-es kormányrendelet vonatkozó passzusait. Márpedig a rendelet szerint a miniszter kérheti a főigazgatót fegyelmi és kártérítési felelősségre vonását, kezdeményezheti a közbeszerzés visszavonását, vagy jogorvoslati eljárás megindítását a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A június 29-i keltezésű levél már eső után köpenyeg volt: hiába sorolta a helyettes államtitkár ugyanazokat a problémákat, mint májusban, aznap már meg is jelent a KEF kiírása.
A Miniszterelnökség észrevételei:
- miért nem kapnak nagyobb súlyt a közbeszerzésben a környezetvédelmi szempontok?
- egyes modellek preferálása nem helyes, az egyes értékelési szempontoknak versenyszűkítő hatása lehet
- egyedi szerződéseket kell majd kötni, egy megrendelő lap önmagában nem fogadható el szerződésként. „A több millió forint értékű termék adásvétele szerződésbe foglalás nélkül nem konform gyakorlat a közigazgatásban, az uniós támogatásból megvalósuló beszerzések esetében kifejezetten problematikus lehet” – írta a Miniszterelnökség május 27-én. Ezért azt javasolták, a KEF készítsen egyedi szerződéstervezeteket.
- zavaros az árazás és a kezdemények figyelembevétele
- a kiírás több ponton ellentétes a közbeszerzési törvénnyel
A napi.hu emlékeztetett arra, hogy a Főigazgatóság 2015 májusában vásárolt új autókat. A kormányzati autókat 2011-ben és 2014-ben is beszereztek, valamint Magyarország soros uniós elnöksége idején vettek, illetve béreltek nagyobb mennyiségben járműveket, de ezek összértéke a gazdasági portál szerint elmaradt hatmilliárd forinttól.
Korábban nagy port kavart, hogy a Miniszterelnökség nem hagyta jóvá azt a jászberényi közbeszerzési eljárást sem, mely Orbán Viktor vejének kedvezett volna a közvilágítás korszerűsítésében.