A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint a menedékkérők igazából beadhatnák a menedékkérelmüket a saját országuk magyar nagykövetségén is. Szerinte azt, hogy ezek nem is igazi menekültek, az bizonyítja, hogy a magyar hatóságok szinte senkinek nem adják meg a menekültstátuszt.
A TV2 Mokka című műsorának vendége volt Kósa Lajos szerda reggel, a Fidesz-alelnök olyanokat mondott, hogy "az egyetlen megoldás az, ha zárttá teszik a befogadótáborokat, a zöldhatáron, illegálisan érkezőket őrizetbe veszik, és menekültkérelmük elbírálásáig nem engedik szabadon őket".
Azt is elmondta a korábbiakhoz hasonlóan, hogy aki 3-5 ezer eurót fizetnek az embercsempészeknek, ennyi pénzből akár repülővel is jöhetnének. Szerinte egyszerűen be kellene adniuk a menekültkérelmüket a saját hazájukban lévő a magyar nagykövetségen. Kósa talán elfelejtette, hogy a polgárháború sújtotta Szíriából érkezők ezt bajosan tehetnék meg, hiszen 2012-ben bezárt a damaszkuszi magyar követség, de például Gambiában sincs magyar követség, de Irakban is csak Bagdadban van nagykövetség, miközben az ország jelentős részét az Iszlám Állam ellenőrzi.
De szerinte azért nem kérnek menedéket a kinti követségeken, mert az érkezők zöme tudja, hogy nem politikai fenyegetettség elől menekülve indult útnak, így nincs esélye magyarországi befogadásra. Kósa Lajos szerint ezt az bizonyítja, hogy a magyar hatóságok elenyészően kevés kérelmezőnek adják meg a menekültstátuszt, nevezetesen a debreceni táborban május végéig benyújtott 30 ezer kérelemből 20-at bíráltak el kedvezően a hatóságok, viszont az esetek többségében az első fokú döntés megszületése előtt továbbindult nyugatnak a beadványozó.