Csütörtökön még engedélyezte, pénteken már fertőzés veszélyre hivatkozva elutasította a MÁV vezetése azt, hogy a Bevándorlási Hivatalból igazolással távozó, de a befogadó állomások felé induló vonatokat lekéső menekültek a szegedi vasútállomás épületében töltsék az éjszakát. A Szegeden rekedt migránsokat segítő civilek példája azonban ragadós volt, a korábbi segélyakciót látva többen a környékről csatlakoztak ahhoz.
Míg csütörtökön a szegedi civileknek sikerült elérniük, hogy a több tucat, a befogadó állomások felé irányított menekült, köztük csecsemők is a vasútállomáson töltsék el az éjszakát, pénteken nem tudták meggyőzni a vasút vezetőségét arról, hogy nem csupán az időjárás viszontagságainak vannak kitéve a családok a szabad ég alatt, hanem a kiszolgáltatottságukat kihasználóknak is.
Az egyik szír házaspárt, akik gyerekeikkel igyekeztek az állomásra, nem messze az épülettől egy banda megtámadta, elszedték minden értéktárgyukat, miközben késsel fenyegetőztek, amivel az asszony kezét meg is sértették. Mivel az asszony kisebb sokkot kapott, a családfő tudta elmesélni egy helyi aktivistának közvetlenül a történtek után, aki erről beszámolt a járőröknek, akik egyébként segédkeztek az éjszakai nyitva tartás hivatalos kérelmezésében. Hivatalos bejelentést, főként nyelvi nehézségek miatt ugyan nem tudtak tenni, de a civilek felhívták a rendőrök figyelmét arra, hogy a menekültek mennyire kiszolgáltatottá válnak arra a pár órára, amíg a reggeli vonat elindulására, a szabad ég alatt várakoznak.
A hvg.hu is beszámolt arról, hogy bűnözői csoportok arra szakosodtak rövid idő alatt, hogy a támogatásra szoruló migráns családokat valamilyen módon lehúzzák. A vasútállomáson, annak bezárása előtt találkoztunk olyan szír fiatallal, aki segítséget kért egy magánszemélytől vásárolt sim kártya beüzemelésében, ám kiderült, a kódot beütve sem működik a készülék, ráadásul a sim kártyát 1500 forint helyett 10000 forintért vásárolta.
Mindezek ellenére péntekről szombatra virradó éjszakára a MÁV nem adott engedélyt arra, hogy a hajnali négy óra harminchatkor induló vonatra a több tucat menekült az épületben várakozzanak, így éjfél után nem sokkal az épület előtt várták a hajnalt.
Fertőzésveszély?
Szegeden jobboldali politikusok több ízben hangsúlyozták, hogy a migránsok jelenléte veszélyeket rejt magában, például betegségeket terjeszthetnek. Pénteken a Csongrád Megyei Kormányhivatal egy közleményt adott ki, amelyben az áll, hogy járványügyi intézkedésekre ugyan nincs szükség, de azok, akik érintkeztek a migránsokkal, illetve azok az ártérben hagyott ruháival, járjanak el körültekintően.
A közleményben főként a zöldhatáron érkezők maguk mögött hagyott holmijára utalnak, amelyeket az úgynevezett lomisok begyűjtenek, s annak eladásával próbálkoznak. Információink szerint a menekültek elfogásuk után a regisztrációjukat követően az idegenrendészeti meghallgatásra kerülnek, ahol már vannak egészségügyi pontok, s az átmeneti szállásokon felcser és orvos is van szolgálatban.
A vasútállomáson találkoztunk olyan férfival, akinek gyermekét a gyermekklinikára szállították, így valószínűsíthetően keresztül mentek orvosi vizsgálaton. Ilyen szempontból a civilek nehezen tudták értelmezni a MÁV vezetésének a fertőzés veszélyre való hivatkozását, amikor elutasította annak lehetőségét, hogy a menekültek az épületben töltsék el az éjszakát.
A példa azért ragadós
A néhány civil csütörtöki akcióján felbuzdulva jelent meg egy környéken lakó három gyermekes család, akik szintén hoztak némi élelmiszert a menekülteknek.
„Már régóta látjuk szerencsétleneket, sajnáltuk is őket, de valahogy nem jutott az eszünkbe, hogy akár segíthetünk is a lehetőségeinkhez mérten. Tegnap láttuk ezeket a fiatalokat, hogy hozzák az enni és innivalót, így gondoltuk, mi is hozzá tesszük a magunkét” – magyarázta az asszony, aki egész családjával jött el és hozott néhány kenyeret.
Az állomásra érkező járőrök, miután kiderült, hogy nem tölthetik bent az éjszakát a családok, azt felajánlották, hogy-amennyiben arra van igény - kérésre szereznek be vizet és élelmet.