Augusztus 31-ével bezár a Dagály, amelynek az állam számára történő átadásáról kedden döntött a Fővárosi Közgyűlés. A fürdő megszűnésével kapcsolatban a hvg.hu egyik olvasója azt hozta fel, hogy ezentúl nem lesz Budapesten úszásra alkalmas gyógyvizes gyógymedence. Szerkesztőségünknek a Dagályt jelenleg még üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója, Szőke László azt a tájékoztatást adta, hogy remélik, a bezárásról szóló döntés nem végleges. A Dagály fürdő vendégforgalma tavaly 460 ezer volt.
„Az, hogy augusztus 31-ével bezár egy 60 éves történelmi fürdő, ahová az emberek évtizedek óta járnak gyógyulás, sportolás céljából, teljesen felfoghatatlan és érthetetlen” – írta a hvg.hu egyik olvasója. „Bárki bármit mond, ha esetleg, majd megnyílik egy fürdő 3 év múlva, biztos, hogy nem a mostani közönséget fogja szolgálni, hisz jelenleg egy alacsony árfekvésű fürdőről beszélünk, ahova 1200 forint a 2 órás úszójegy szauna-, gőz- és gyógyfürdőhasználattal. Télen-nyáron nyitott ötvenméteres medence, plusz egy (télen fedett) kisebb, szintén úszó sávval.”
Június 23-án a főváros a Dagály fürdőt és strandot átadta az állam tulajdonába, miután Magyarország ezen a helyszínen rendezi meg a 2017-es vizesvébét, és itt épül meg az olimpiai pályázatunknak és a nemzetközi sztenderdeknek megfelelő új úszócentrum. A csaknem 40 milliárdos beruházást az Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Garancsi István cége, a Market Építő Zrt. nyerte el.
Az, hogy a Dagály augusztus 31-én bezár, még nem teljesen biztos. Ezzel kapcsolatban azt írta a Dagály strandot a többi fővárosi fürdővel együtt jelenleg üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója, Szőke László a hvg.hu megkeresésére, hogy „készek a fürdőt az építkezés teljes ideje alatt üzemeltetni, ehhez viszont az új tulajdonos, az MNV Zrt beleegyezése kell majd”.
Hova mehetnek az emberek a Dagály helyett?
A hvg.hu-nak üzenő olvasó külön sajnálja azt, hogy a főváros szegényebb lesz egy olyan fürdővel, ahol úszásra alkalmas gyógyvizes gyógymedence található. A gyógymedencéket tavaly több mint 62 ezren vették igénybe, valójában többen, mert az uszodába és a strandra érkező vendégek egy része is igénybe veszi a gyógymedencéket, de erről a BGYH nem rendelkezik pontos számadattal, mivel a napi úszó- és strandjegyek tartalmazzák a gyógyvizes medencehasználatot is.
Amennyiben a Dagályt valóban bezárják, az utalványos vendégek a BGYH másik hat, gyógyvizes-gyógymedence szolgáltatást nyújtó – OEP-szerződéses – gyógyfürdőibe (Gellért, Széchenyi, Lukács, Rudas, Király és Dandár fürdők) mehetnek gyógyulni. Akiknek úszóbérletük van a Dagályba, azok a bezárást követően az úszómedencével rendelkező fürdőket, a Széchenyit, a Gellértet, a Lukácsot, a Rudast és a Csillaghegyit vehetik igénybe.
A hvg.hu kérdésére Szőke László közölte azt is, hogy a fürdő esetleges bezárása miatt senkit sem bocsátanak el. Az érintett 58 dolgozót a társaság további 11 egységében helyezik el, illetve lesz olyan, aki a 2016 nyarára megépülő Paskál fürdőben dolgozik majd tovább.
Forgalom és bevétel |
A Dagály fürdő vendégforgalma 2013-ban majdnem négyszázezer volt, ebből 61 747-et tett ki a gyógyászati üzletág. Tavaly ezek a számok így alakultak: mintegy 460 ezer volt az összes és 62 ezer a gyógyászati részre eső. A Dagály fürdő és strand bevétele az elmúlt évben közel 606 millió forintot ért el, míg ez egy esztendővel korábban 601 millió forint volt. |