Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

A Magyar Paralimpiai Bizottság elvesztette a paralimpikonok bizalmát – már hetekkel ezelőtt erre jutott a szervezet felügyelőbizottsága, csakhogy a jelentésük ilyen kényes részeit egyszerűen kozmetikázva hozták nyilvánosságra. A hvg.hu viszont megszerezte a teljes vizsgálati jelentést, amiből az is kiderül: amint főállású elnök lett, Gömöri Zsolt még aznap be is adta a kérelmet, hogy kéri a munkáltatótól járó 3 milliót a végtörlesztéséhez – így tudta le rekordgyorsasággal, a törvényes határidő legutolsó napján a hitelét.

Keddi lemondásával a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöki posztjáról Gömöri Zsolt pár nappal megelőzte a péntekre összehívott közgyűlést, ahol a hetek óta tartó botránysorozat után dönthettek volna a sorsáról. Csakhogy a pénteki közgyűlés más szempontból is fontos volt: itt ismertethették volna azt a vizsgálati jelentést, amit a felügyelőbizottság készített a legnagyobb vihart kavart 5 ügyről. Márpedig ebben olyan megállapítások is szerepelnek, amit Gömöriék egyszerűen elhallgattak a nyilvánosság elől, egy erősen kozmetikázott közleményben csak kivonatosan közölték az fb végkövetkeztetéseit – derül ki a célvizsgálati jelentésből, amelyet a hvg.hu-nak sikerült megszereznie.

A testület a szervezet körüli botránysorozat kirobbanása után az elnökség felkérésére indított vizsgálatot, az erről készült jelentést az MPB vezetőségének adta át. A paralimpiai szervezet közleményben tudatta a célvizsgálat lezárultát, csakhogy ennek eredményét így foglalták össze egy vastag betűvel még ki is emelt mondatban: „a Felügyelő Bizottság a célvizsgálatában a Magyar Paralimpiai Bizottság működését valamennyi kérdésben rendben találta”.

Pont az maradt ki, hogy teljes a bizalomvesztés

A hvg.hu a felügyelőbizottság 9 oldalas jelentését szóról szóra összehasonlította a hivatalos közleménnyel, és a kettőnek teljesen más a hangvétele, de főként a végkövetkeztetése. Előbbiből ugyanis egyáltalán nem az tűnik ki, hogy a kritikus ügyeket átvizsgáló fb szerint rendben lennének a dolgok, bár azt valóban leszögezték, hogy nem találtak „olyan súlyos jogszabály- vagy alapszabálysértést”, ami veszélyeztetné az MPB működését, illetve ami bűncselekményre utalna. A közleményből viszont szinte teljesen kimaradt a jelentés utolsó, Összegzés címet viselő része, amiben a felügyelőbizottság arra a végkövetkeztetésre jut: „a paralimpiai sportolók jól érzékelhető, az elnökséggel, valamint a felügyelőbizottsággal kapcsolatos bizalomvesztésére is tekintettel” ők maguk kezdeményezik, hogy „sürgősséggel” hívják össze a szervezet rendkívüli közgyűlését. A bizalom elvesztése egyszerűen kimaradt az erről kiadott közleményből, utóbbi fordulat pedig némi csúsztatással úgy került bele, hogy az fb „javasolja” a közgyűlés összehívását, akárcsak az elnökség.

hvg.hu

Egy, az MPB vezetéséhez közel álló forrásunk szerint Gömöri a neki már május 25-én megküldött felügyelőbizottsági jelentés ellen különböző észrevételekkel élt, illetve jelezte, hogy át akar küldeni a testületnek további dokumentumokat. Ezt meg is tette, de információink szerint az fb-től azt a választ kapta, hogy változatlan formában fenntartják a jelentésben foglalt megállapításokat. Csakhogy másnap, május 26-án az elnökség – mialatt az fb még a pótlólag beadott anyagokat vizsgálta – maga is összehívta a közgyűlést, megelőzve ezzel az fb-t, amely Gömöri „hiánypótlása” miatt csúszott meg.

Az MPB sajtóközleményéből még egy fontos dolog kimaradt: az, hogy a felügyelőbizottság kifejezetten azzal az indokkal mondott le, hogy „ezzel is elősegítsék” a Magyar Paralimpiai Bizottság tisztségviselőivel szemben „a sportolók jelentős része által megfogalmazott bizalomvesztés alapján kialakult helyzet mielőbbi megoldását”. Sőt, az ügyet jól ismerő forrásunk szerint ezzel mindenképpen ki akarták kényszeríteni a közgyűlés összehívását, az alapszabály szerint ugyanis az fb lemondása esetén ez elkerülhetetlen.

Ezt a részt azonban Gömöriék nem vették bele a tájékoztatásukba, így érthetetlen volt a lemondás, a közleményt átvevő MTI például a következő, nehezen értelmezhető címmel közölte a hírt: „A felügyelőbizottság mindent rendben talált, majd lemondott”. „Ezért sajnálatos, hogy a felügyelőbizottságot összemosták a vezetőséggel, és ennek tagjait is ugyanúgy támadták. Pedig példamutató akart lenni ez a lépés, hogy jelezzék, a sportolók panaszát komolyan kell venni” – mondta az MPB vezetéséhez közel álló informátorunk. Szerinte az fb tagjai kiakadtak, amikor meglátták a „kicsemegézett” közleményt, amelyet az MPB honlapján tettek közzé, és mindenki azt tudta be a bizottság jelentésének.

Nem lettek meg iratok Gömöri 3 milliójáról

A paralimpiai bizottság azt nem állította, hogy a teljes, 9 oldalas jelentést tennék közzé. Bernau Péter, az MPB szóvivője – még pár órával Gömöri Zsolt lemondásának bejelentése előtt – kérdésünkre ezt megerősítette. Mint mondta, a felügyelőbizottság teljes anyagát egyelőre csak az elnökség ismeri, és majd a pénteki közgyűlésen fogják tárgyalni, addig viszont nem nyilvános.

A hvg.hu által már ismert jelentésben az is szerepel a Gömöri Zsolt végtörlesztéséhez adott támogatásról: a felügyelőbizottság „az ügyvezető szerv mulasztásának tartja, hogy az elnökség nem hozott összegszerű, konkrét határozatot” a Gömörinek kifizetett támogatással kapcsolatban – csakhogy ez a bekezdés sem került bele a jelentésről kiadott sajtóközleménybe.

Az MPB az elnök végtörlesztésének kérdésköréből csak a felügyelőbizottság „megállapításait” vette át, így azt, hogy nem tudták megállapítani, ki döntött arról, mennyi támogatást kapjon Gömöri a hitelének visszafizetéséhez. Forrásunk szerint kifejezetten kerestek a svájcifrank-hitelről olyan banki iratot, igazolást, amely előzetesen egyértelműen tartalmazta volna a végtörlesztendő hitel adatait, de ilyet egyszerűen nem találtak, így az sem bizonyosodott be, hogy pontosan 3 millió forintot kellett-e visszafizetnie az elnöknek.

Rapid végtörlesztés: mindent lezavartak 3 nap alatt

Kigyűjtöttük a birtokunkban lévő jelentésből a Gömöri hitelével kapcsolatos dátumokat, ezeket kronológiai sorrendbe állítva jól látszik, hogy az elnök alkalmazása és végtörlesztése rekordgyorsasággal történt:

-          Az MPB 2012. január 27-én megerősíti elnöki pozíciójában Gömörit, aki már addig is elnök volt, de ettől kezdve az elnökség döntése alapján Gömöri már főállású munkaviszony keretében látja el az elnöki tisztséget.

-          Gömöri munkaviszonyának kezdete szintén január 27-e, a vége pedig elnöki beosztásának lejárta, de legkésőbb 2016. január 27-e.

-          A munkaszerződését még aznap, január 27-én megköti az MPB-vel, amely részéről az aláíró Deutsch Tamás alelnök és Tordas János elnökségi tag. A munkába lépés napja: január 27.

-          A törvény kimondja, hogy a munkáltatók legkésőbb 2012. január 30-ig nyújthatnak támogatást munkavállalóik devizahitelének végtörlesztéséhez. A felügyelőbizottság megállapította, hogy a paralimpiai bizottság az alig 3 napja munkaviszonyba vett Gömörinek ezen az utolsó napon, január 30-án utalt át 3 millió forintot „támogatás végtörlesztéshez” hivatkozással.

-          Az fb megállapította, hogy az átutalás szabálytalan volt, mert a törvény egyértelműen úgy rendelkezik, hogy „az ilyen célra adott kölcsönt a munkáltatónak közvetlenül a hitelintézet folyószámlájára kell átutalnia, nem adható át a munkavállalónak”. Az MPB viszont Gömöri saját számlájára utalta a 3 millió forintot, amit ő sem tagadott, de szerinte erről az akkori gazdasági vezető, a többek közt ezért kirúgott Kovács Brigitta tehet.

-          Gömöri Zsolt többször megismételte, hogy a bankszámlájára beérkezett összeget „késedelem nélkül átutalta a hitelező bankja számára” a végtörlesztésre. Hogy pontosan milyen dátummal, arra nézve nem találtunk adatot.

-          Ennek azonban minden bizonnyal rekordgyorsnak kellett lennie, ugyanis a jelentés szerint "Az MPB Elnöke részére saját bankszámlájára 2012.01.30.-án, az MPB bankszámlájáról átutalásra került 3 millió forint, 'támogatás végtörlesztéshez' hivatkozással". Pár sorral lentebb pedig az derül ki, hogy Gömöri Zsolt 2012.01.30.-án értesítést kapott az Unicredit Banktól, hogy a hitelszámláján fennálló tartozást megfizette. Márpedig 2012 januárjában még nem volt általános a 4 órás, illetve a napon belüli átutalás, legfeljebb ugyanazon bankon belüli átutalások íródtak jóvá szinte azonnal. De úgy tudjuk, hogy Gömöri devizahitelét nem annál a banknál vette fel, mint amely az MPB számláját vezette.

A felügyelőbizottságnak elismerte, hogy két aláírás kellett az átutaláshoz

Múlt héten írtuk meg, hogy a hvg.hu birtokába került az MPB ügyeiről kitálaló Kovács Brigitta azonnali hatályú felmondása, amelyben többek közt arra hivatkozva rúgták ki a gazdasági igazgatót, hogy „a Felügyelő Bizottság megállapította, hogy a végtörlesztések kifizetése nem a jogszabályoknak megfelelően történt. Az ezzel kapcsolatos összes feladatot Ön látta el.” Kovács erre a hvg.hu-nak azt mondta „nem is volt aláírási joga”, ráadásul csak utasításra cselekedett.

Gömöri Zsolt
MTI / Bruzák Noémi

A felügyelőbizottság jelentése Kovács verzióját támaszthatja alá, ebben ugyanis az szerepel: „az MPB nem tudta bemutatni a konkrét utalás elrendeléséhez szükséges iratot”. Azonban az elnök, Gömöri Zsolt „írásbeli tájékoztatása alapján az átutalási megbízás aláírói jogának gyakorlása a következők szerint történt: a banknak szóló átutalási megbízást a gazdasági vezető és az elnök közös aláírásával fogadta el a bank 2012-ben”. Vagyis ha Gömöri Zsolt valóban erről tájékoztatta a felügyelőbizottságot, akkor nem mondott igazat, amikor többször, még a hivatalos közleményben is a gazdasági vezetőt tette felelőssé az utalás szabálytalanságáért.

A hvg.hu úgy tudja: a felügyelőbizottság vizsgálata során előkerült egy Kérelem címet viselő dokumentum, amelyet Gömöri Zsolt írt alá, méghozzá szintén még aznap, amikortól létrejött a munkaviszonya. Ebben információink szerint már mint „az MPB munkavállalója” a végtörlesztéséhez kapott támogatást kéri átutalni a gazdasági igazgatótól, az összeget ő maga jelölte meg: "az igényelt végtörlesztési támogatás összege: 3 millió forint".

Mennyit tudott Deutsch?

A Gömörit többször nyilvánosan megvédő alelnök, Deutsch Tamás múlt héten élő adásban azt mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában: Kovács Brigitta a „valóságtól rugalmasan elszakadó mondatokat mond”, és „kígyót-békát mond az egykori főnökére”. Az elnök végtörlesztéséről egyértelműen azt mondta: „aki ebben a dologban döntött, az az MPB gazdasági vezetője”. Ez viszont teljes mértékben ellentmond annak, ami a felügyelőbizottsági anyagból kiderült az átutalásról, kérdés, hogy Deutsch milyen információk alapján mondta mindezt. Nehéz ugyanis elképzelni, hogy alelnökként ne lenne tisztában az olyan alapvető dolgokkal, mint hogy kinek van joga aláírni a kifizetéseket.

Ez már csak azért is fontos kérdés, mert a Népszabadság információi szerint Deutsch Tamás neve merült fel mint Gömöri ideiglenes utódja.

 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.