A kormány a tanítási napok átrendezésén gondolkozik - derült ki Czunyiné Bertalan Judit államtitkár ATV-s interjújából. Konkrét intézkedés még nincs az ügyben, de a közoktatásért felelős politikus szerint túl nagy terhet ró a családokra a két és fél hónapos nyári szünet.
A szülőknek jó hír, a gyerekeknek talán kevésbé, hogy a kormány fontolgatja a nyári szünet rövidítését, bár az ötlet még igen képlékeny. Czunyiné Bertalan Judit közoktatásért felelős államtitkár kedden az ATV-ben beszélt erről a lehetőségről.
Mint mondta, alapvetően nem a nyári vakáció megkurtításáról, hanem a tanítási napok átrendezéséről van szó. Az intézkedéssel párhuzamosan tehát növelnék az őszi, a téli és a tavaszi szünet időtartamát.
Czunyiné szerint több okból is ideje elgondolkodni a tanév átrendezésén. Elsősorban azért, mert jelentős terhet ró a magyar családokra, hogy megoldják a gyerekek nyári elhelyezését két és fél hónapon keresztül. Ha nincsenek nagyszülők, anyagilag is nagy bevállalás a gyerekek nyári táboroztatása – tette hozzá.
Mint korábban írtuk, a – más országokhoz képest – hosszú magyar nyári szünet alatt még nagyobbra nyílik az olló a szegényebb és a gazdagabb gyerekek készségei, tudása között. Többek között ezért a világon mindenütt gondolkodnak a tanév meghosszabbításán, illetve a szünet rövidítésén. Ez a vita a köznevelési törvény vitájában nálunk is előkerült. 2011-ben Hoffmann Rózsa akkori köznevelési államtitkár kategorikusan ellenezte a rövidebb szünetet, mondván, a magyar oktatás hagyományait, bioritmusát nem akarják felrúgni, rá egy évre viszont már épp ő jelentette be egy konferencián, hogy mégiscsak érdemes lenne elgondolkodni ezen, hiszen a szülők nehezen tudják megoldani a gyerekek nyári elhelyezését.
A hvg.hu nemrég készített nem reprezentatív felmérésből viszont az derült ki, hogy az olvasóink döntő többsége kategorikusan ellenzi, hogy rövidebb legyen a vakáció.