A kormány bevándorlásellenes plakátjaival szöges ellentétben álló kampányt indít a menekültek világnapjára szervezett eseménysorozat részeként az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága. A budapestieknek olyan menekülteket mutatnak be a metrók megállóiban, akik Magyarországon leltek új hazára. A plakátkampány a jövő héten indul.
Jövő héttől újabb óriásplakátok lepik el Budapestet, pontosabban a 2-es és 3-as metróvonalak megállóit, ugyanis az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) így mutat be az itt élőknek néhány olyan nem mindennapi menekültet, akik Magyarországon új hazára leltek, és tevékenyen hozzájárulnak az ország fejlődéséhez.
Az UNHCR menekültplakátjai nem a kormány bevándorlóellenes kampányára adott válaszok, közleményük szerint csupán "véletlen egybeesés", hogy sajátos párhuzamban állnak majd vele.
A pakisztáni Zeeshan a magyar krikettválogatott tagjaként, a Bangladesből érkezett Begum Ali egy kis étterem tulajdonosaként, a togói Sophie óvodai dadusként, míg az afgán Dariush idegenvezetőként igyekszik boldogulni Magyarországon. Az ő történeteik jelennek meg június 16-án, majd egy hónapon át lesznek láthatóak – az UNHCR által a menekültek világnapjára (június 20.) szervezett eseménysorozat részeként.
A menekültek világnapjához kapcsolódó globális kampány célja, hogy megmutassa: a menekültek hozzánk hasonló, hétköznapi emberek, akik rendkívüli körülményeken mentek keresztül, s ma keményen küzdenek azért, hogy talpon maradjanak. Ha pedig kapnak esélyt a beilleszkedésre, örömmel adnának annak az országnak, amely befogadja őket.
Az idei menekültek világnapját a világban zajló súlyos fegyveres konfliktusok, a menekültek emelkedő száma, valamint növekvő intolerancia és idegengyűlölet közepette tartják meg sok országban.
A kampányhoz készült képeket Stiller Ákos készítette.