Külföldön él a pannonhalmi gyermekbántalmazási ügybe keveredett bencés tanár, de tud arról, hogy itthon nyilvánosságra hozták a történteket – mondta a Népszabadságnak Hortobágyi Cirill, a főapátság perjele, aki egyik tagja volt a főapát által felállított vizsgálóbizottságnak is.
Várszegi Asztrik püspök főapát Skype-on előzetesen tájékoztatja külföldre költözött volt rendtársát azokról a lépésekről, amelyet az ügyében a főapátság tesz – közölte a Népszabadság szerint Hortobágyi Cirill perjel. A volt tanár szerinte arról is tudott, hogy a távirati irodán keresztül nyilvánosságra hozzák a történteket.
A perjel arra a kérdésre, hogy a szerzetes tanár elismerte-e azt, amivel vádolják, azt válaszolta, úgy látja, volt rendtársa még nem tart ott, hogy ezt beismerje. Szerinte az a tény azonban, hogy elhagyta a rendet és kérte Ferenc pápát, helyezze át az egyházi státuszból világiba, azt mutatja, annyit belátott, hogy az eddigi munkáját nem folytathatja.
A Pannonhalmi Főapátság hétfő este közölte, hogy tavaly októberben belső vizsgálat indult kiskorú veszélyeztetése miatt egy szerzetes-nevelőtanár ellen, miután Várszegi Asztrik főapát tudomására jutott egy tíz évvel ezelőtti cselekménysorozat. A főapát a Nők Lapjának később azt mondta, a tanár "illetlen érintésekkel” illette diákjait.
A rendőrség kedden feljelentéskiegészítést rendelt el az ügyben, miután a sajtóból tudomást szereztek a főapátság kiskorú veszélyeztetése miatt elindított belső vizsgálatáról. Papp Áron, a Pannonhalmi Főapátság médiafelelőse hétfőn azt mondta, "körültekintő egyházi kivizsgálást folytattak le, amelyről a Vatikán illetékes hivatalát is értesítették". Rendőrségi eljárás azért nem indult, mert egyik érintett sem tett büntetőfeljelentést – tette hozzá akkor.
A hvg.hu beszélt olyan volt pannonhalmi diákokkal, akik nem ennek a nevelőtanárnak az osztályába jártak, de valamennyire ismerték, és ráláttak pedagógusi munkájára. A véndiákok elmondása szerint saját osztályaival és más osztályokkal is furcsa viszonyt alakított ki a tanár, akinek „a hatalommal volt fura viszonya”.
Volt, hogy teátrálisan megsértődött rájuk, mire az osztálynak teátrálisan bocsánatot kellett kérnie. Teljes elfogadást követelt, nagyon személyes viszonyra törekedett, „őt szeretni kell”, és a diákjainak úgy kell gondolkodni, ahogy ő.
„Főleg a saját osztályában érvényesült ez, ami valósággal kettészakadt: a neki behódolók, akik mindenben követték, és a mondjuk úgy, hogy rosszfiúk, akik erre nem voltak hajlandóak. Nagyon erőltette a saját szemléletét, azt, hogy mindent vele beszéljenek meg, mindenről tudjon” – mondta nevének elhallgatását kérve egy egykori diák.