Itthon Dercsényi Dávid 2015. május. 16. 11:23

"Erkölcsileg leszerepelt" - tovább dagad a paralimpiai botrány

Saját cégével kötött állítólag szerződést a Paralimpiai Bizottság elnöke, aki a testület életét ismerők szerint megválasztása után első intézkedései között csinosíttatta ki az irodáját, és elődével ellentétben immár főállásban tölti be a pozícióját. A támogatott devizahitel-törlesztéséről elhíresült sportvezető azóta is fizetést vesz fel, hogy a sporttörvény módosítása nyomán csökkent a Bizottság feladatköre. A paralimpikonok fellázadtak a Bizottság ellen, melynek a volt sportminiszter, Deutsch Tamás az alelnöke.

A devizahitelét a paralimpikonok pénzéből kifizető Gömöri Zsolt és az Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) botrányában csütörtökön újabb fejezet nyílt meg. Az elnök nem volt hajlandó elárulni fizetése nagyságát, burkoltan megfenyegetett sportolókat, és érdemben a sajtó kérdéseire sem válaszolt. Egyre többen és egyre nyíltabban beszélnek azonban róla, a történetnek újabb mélységei és vonatkozásai nyílnak meg.

Gömöri neve akkor kapott nagyobb nyilvánosságot, amikor kiderült róla, az MPB vissza nem térítendő hárommilliós juttatással oldotta meg a végtörlesztését, amiben Deutsch Tamás alelnök azért sem talált kivetnivalót, mert a munkáltatók számára ilyen lehetőséget a törvény megenged, a kifizetés pedig nem állami támogatásból, hanem szponzorpénzekből és egyéb bevételekből  történt. Időközben az elnök azóta a három milliót visszafizette az MPB-nak.

Társadalmiból "profi"

A parasport különleges dolog, hiszen rengeteg sérült embernek az egyetlen igazi célja, hogy sportolhasson, jó eredményeket érjen el, képviselhesse országát versenyeken - ez élteti őket, ez ad értelmet az életüknek. Mint az érintettek vallják, ezért kulcsfontosságú, hogy minél több parasportolni vágyó tudjon a sporttal foglalkozni, és ha alkalmas rá, élsportolói szinten is megkapja ehhez a szükséges támogatást.

Stiller Ákos

Ezért is érthető, hogy minden forint mennyire húsba vágó a sportolóknak, és hogy miért háborodtak fel a hírek hallatán. Az MPB-t Gömöri Zsolt 2007-ől 2011-ig társadalmi munkában vezette, ahogy előtte Nádas Pál elnök is. Utóbbira úgy emlékszik vissza Pásztory Dóra úszó paralimpiai bajnokunk, hogy szerényen, a tárgyalóban vagy iskolaigazgatói irodájában intézte ügyeit.

Ehhez képest Gömöri állítólag már az elején jelezte, a külsőségek fontosak neki: új, drága bőrfotelokat rendelt saját irodájába, hatalmas íróasztalt vett. "Akkor tudtam, hogy nem akarok vele dolgozni", emlékszik vissza a sportkommentátorként dolgozó Pásztory, akiről hasonlóan gondolkodott a bizottság is – mindössze egyszer kérték fel egy díjátadón közreműködni. Pásztory másik emléke, amikor a tőle három méterre álló Gömöri odaküldte hozzá a sajtósát, hogy szeretne beszélni vele.

Gömöri saját indoklása szerint azért látja el főállásban az elnöki feladatait, mert már nem lehetett az egyre növekvő munkát társadalmi munkában ellátni. 2012-ben módosult a sporttörvény: megszüntette az addig köztestületként önálló MPB-t, amely a MOB szakmai tagozataként működhetett csak tovább. Ez tehát inkább a feladat- és költségcsökkenésre, nem pedig -növekedésre utal. Az MPB működése idén várhatóan 61 millió forintba kerül, ebből 37,4 millió megy el személyi költségekre, 24,2 millió pedig iroda működtetésére. Gömörinek az elnökség szavazta meg 2012-ben, hogy főállású munkaviszonyban lássa el a teendőit azzal, hogy "az elnök javadalmazása egyelőre a szakmai bérminimum legyen, melyet később felülvizsgálnak".  Az Index információ szerint Gömöri jelenleg havi másfél milliót vesz fel a Bizottságtól.

A cégéről nem nyilatkozik

A saját megítélése szerint átlagos sportvezetői fizetést kasszírozó Gömöri a cégén, a Balaton Reál Ingatlanfejlesztő Kft-n keresztül is kapcsolódik a Bizottsághoz, miután a Kft-nek állítólag több milliós szerződése van az MPB-vel.  Kérdeztük a Bizottságot arról, van-e üzleti kapcsolat a cég és az MPB között, ám a sajtókapcsolati munkatárstól ennyit tudtunk meg: "Gömöri Zsoltnak annyi a válasza, hogy a cégről nyilvánosan elérhető információkon kívül nem szeretne nyilatkozni". A Bizottság egyébként, melynek Deutsch az alelnöke, az egykori sportminiszter ötödik gyermekének az édesanyját, a Magyar Hallássérültek Szövetségének főtitkárát is foglalkoztatja.

A parasportolók sportolási és versenyzési lehetőségeit a különböző szakszövetségek segítik elő, akikkel együttműködik az MPB is. Legalábbis elvileg együttműködik, mert több hvg.hu-nak megszólaló egykori szövetségi vezető másról számolt be. A Magyar Hallássérültek Sportszövetségének alapító elnöke, Horváth Balázs például a hvg.hu-nak arról beszélt, hogyan ugrasztotta össze szerinte Gömöri a hallássérült sportolókat és edzőket azért, hogy szűnjön meg a sportszövetség, mert így az állami támogatást az MPB kapná helyettük. (A sporttörvény szerint  a „MOB feladata a MPB-n keresztül a szakszövetségekkel, sportszövetségekkel együttműködve elősegít(en)i a sportolók nyári és téli paralimpiai játékokra, és egyéb nemzetközi versenyekre történő felkészülését, illetve részvételét").

Más szervezetek rovására

Mint Horváth elmondta, a hallássérültek „másodrendűek” a parasportolók között a pénzügyi helyzetet tekintve. Regnálása alatt a siketeket tömörítő szövetség költségvetése 10 millió forint alatt volt, miközben 500 sportolójuk versenyzett 14 sportágban. Horváth ma is perben áll a magyar állammal a 2009-10-es év állítólagos pénzügyi szabálytalanságai miatt, bár állítása szerint az ÁSZ már tisztázta az általa irányított szakszövetséget egy vizsgálattal. Olyannal, amilyet a parasportolók is követelnek most az MPB-vel kapcsolatban.

Gömöri elnöksége (és Deutsch alelnöksége) alatt egyébként egyre több pénz folyt be az MPB-hoz: a szervezet növelni tudta az állami támogatás mértékét (2009-ben 83,8 millióról 2014-re 343,4 millióra nőtt), amit részben más szervezetek rovására tett. Többen állítják: a válogatottakon kívül a többiek versenyzése nagyban ellehetetlenült, így páran szakszövetségi szinten jutnak versenyzési lehetőséghez, azaz együtt sportolnak az épekel, ami elsőre szép gondolat, de azért nem olyan egyszerű ügy, hiszen felszerelésben, feltételekben más kell egy parasportolónak. Az MPB költségvetése idén 372 millió forint.

A paralimpikonok részére eredményes szereplés esetén az ép sportolóknak járó olimpiai jutalmak fele lett 2013-től beígérve azzal, hogy az olimpiai felkészülés támogatását megemelik és kifizetik Gerevich-ösztöndíjban. A folyamatra rálátó forrásunk szerint, nem látni, hogy a többi pénz pénz lecsapódott volna felkészülési pénzként – ezt is szeretnék elszámoltatni a MPB-nél. Ezzel a rendszerrel Pásztory Dóra sem értett egyet, hisz egy parasportoló sokszor a legnagyobb világverseny után visszavonul, neki az a jutalom létfontosságú, hogy új életet kezdjen. A legtöbb parasportolónak nincs egyéni szponzora, nincs nagyobb bevétele a felkészülés során, így egyszer, négyévente kap komolyabb anyagi elismerést a teljesítményéért.

"Egyes parasportolók éheznek"

Paralimpikonok és parasportolók az átláthatatlan és etikátlan működés miatt petíciót tettek közzé Gömöri és az elnökség elmondatása érdekében, melyhez a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége is csatlakozott. (A petíció szövegét lásd a keretesben – szerk.)

Orbán Csaba "Kabóca" paraatléta Facebook-on a helyzetet értékelve a következőket írta Gömörinek címezve: "Abban nem kételkedem, hogy Ön mindig törvényesen járt el, és hogy a jogszabályokat mindig betartotta. Azonban erkölcsileg leszerepelt. Nem értem, hogy Önnek, mint egy közfeladatot ellátó testület elnökének a fizetése miért nem lehet nyilvános? Ha nyilvános, akkor miért tabutéma? Ilyen fizetés mellett önnek miért volt szüksége a végtörlesztése kifizettetésére az MPB részéről? És mikor London után tisztességes jutalmat kapott, miért nem érezte úgy, hogy illenék visszafizetnie? (...) Ekkora fizetés, költségtérítés, és egyéb juttatások mellett elég nehéz arról beszélni, hogy közben egyes parasportolók éheznek – ehhez legalábbis pókerarc kell. A fenti pénzügyi helyzet tükrében nem csodálom, hogy a MOB, és annak döntéshozói kivették egyes pénzügyi döntések jogát az MPB kezéből, nem csodálom, hogy nem tudnak dűlőre jutni ösztöndíj ügyben."

A parasportolók nyilatkozata
  1. Az elnök, az elnökség, valamint a felügyelőbizottság mondjon le, ha nem, rendkívüli közgyűlés összehívását kérjük.
  2. A MOB vegye át az MPB ideiglenes irányítását az új elnökség felállításáig
  3. Kérjük, az Ügyészség az Állami Számvevőszék és a MOB indítson azonnali vizsgálatot
  4. Követeljük, hogy az elnök és az elnökségi tagok társadalmi munkában végezzék az MPB tisztségükben betöltött szerepüket
  5. Minden sportági szakszövetség határolódjon el a jelenlegi MPB elnök és elnökség tevékenységétől
  6. Követeljük, hogy az MPB működése átlátható, nyílt legyen, valamint visszamenőleg, személyes és anyagi felelősséget vállaljon a jelenlegi MPB elnök és elnökség
  7. Kérjük a parasportot támogató Magyar kormány, a Miniszterelnök úr, és a Köztársasági Elnök úr  segítségét, hogy a jövőben biztosítsa a fogyatékkal élő sportolók felkészülését és versenyekre való kijutását.
  8. A szövetségi kapitányok, edzők, szakemberek és sportolók részesüljenek anyagi megbecsülésben. Megfélemlítve, kiszolgáltatva tengetjük napjainkat, nem mondhattuk el véleményünket, mi ennek ellenére megtesszük most, és megtesszük ezt egyenként vagy közösen”
Hirdetés