Itthon Kálmán Attila 2015. május. 15. 11:37

Juhász: Pártokhoz került a civilek pénze

45 millió forintot osztott szét civil szervezetek között az V. kerületi önkormányzat, amiből 30 millió Juhász Péter szerint "burkolt pártfinanszírozásra" ment el. Kapott pénzt pártirodákba bejegyzett szervezet, de a személyi összefonódások sem ritkák. A fideszesek szerint ez "boszorkányüldözés", Juhász csak a politikai karrierjét építgeti a kerület kárára.

45 millió forint civil szervezeteknek szánt támogatás sorsáról is döntött a fideszes többségű V. kerületi önkormányzat csütörtöki testületi ülésén, amiből még az ingatlaneladást szabályozó új rendeletnél is hevesebb politikai vita alakult ki. Juhász Péter, az Együtt kerületi képviselője szerint a keret kétharmada 70-30 arányban a Fideszhez, illetve az MSZP-hez kötődő szervezetekhez került, amit a kormánypárti képviselők tagadtak.

A támogatások elosztásáról döntő munkacsoportot Böröcz László alpolgármester koordinálta, aki állítása szerint meghívta Juhászt is az egyeztetésekre, ahol figyelembe vették volna a javaslatait – ezt Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester is megerősítette, aki “konzervatív fiúként” hisz Böröcz adott szavában. Juhász azonban nem jelent meg, Böröcz szerint csak utólag kritizál. A polgármester is ostorozta Juhászt az ülésen, hogy a kerület ügyeinek intézése helyett Nyíregyházán turnézott pártjával, és kifejezetten ellenszenves neki, hogy a civil szférából érkezett emberként “a civilek hátán felkapaszkodva” futna be politikai karriert.

Juhász Péter
Túry Gergely

Juhász azzal magyarázta távolmaradását, hogy szavazati jog híján csak megfigyelőnek hívták meg, de korábban elküldte egy levélben javaslatait, amiben kitért arra, hogy összeférhetetlenségi szabályt kellene alkalmaznia a kerületnek.

Eszerint azon civil szervezetek esetében, melyekben érdekelt valamely önkormányzati képviselő hozzátartozója vagy a párt által az önkormányzatnál delegált pozícióban lévő személy hozzátartozója, ne kaphasson a szervezet az önkormányzattól pénzt. Juhász szerint ugyancsak feltűnő és gyanúra ad okot, hogy egyes civil szervezetek pártirodák címére vannak bejelentve, az együttes képviselő ilyen szervezetek esetében sem támogatná a pályázatot.

Javaslatainak nem lett foganatja.

"Gyanús" civilek

105 szervezet közel 102 millió forintnyi összegben pályázott az V. kerületi önkormányzatnál, a 45 milliós keretből végül 88-an részesültek. A Juhász Péter által kifogásolt szervezetek 30 milliót vittek, azaz a teljes keret kétharmadát nyerték el. 2,4 milliót kaszált az Egymásért Egyesület, ami korábbi szocialista képviselőhöz kötődik, de a maga 2 milliójával a KDNP irodába bejegyzett Belvárosi Aranykereszt Egyesület sem panaszkodhat. A polgári szalonokba programokat szervező Egyesület a Belvárosi Nyugdíjasokért is számolhat idén plusz 3 millióval. A kerületi Fidesz irodába bejegyzett, vagy korábban bejegyzett civilek pedig összesen 8 millió forintnak örülhetnek. Az alpolgármester felesége által korábban elnökölt szervezet is gazdagodott 3,4 millióval, ugyanennyit ítélt meg a testület az MSZP-irodában programokat szervező Belvárosi Szabadegyetem Egyesületnek. Összehasonlításként a Juhász által nem kifogásolt civilek általában maximum néhány százezer forintot kaptak.

Az LMP-t a kerületben képviselő Csonka Krisztián indítványozta, hogy egyesével szavazzanak a támogatások megítéléséről, de ezt leszavazta a jobboldali többség. Juhász szerint így két lehetőség maradt: vagy megszavazza a pártokhoz kötődő civileknek is a pénzt, vagy ráfogják, hogy el akarja venni a támogatást a civilektől. Pedig állítása szerint, ő minden “valódi civilnek” adna támogatást, ami számításai szerint lehetséges is lett volna, ha a “pártos civileket” kizárják. Az ellenzéki politikus ma be is jelentette, hogy saját 300 ezer forintos képviselői keretét szétosztja a civileknek.

Az MSZP-s Steiner Pál önkritikát igyekezett gyakorolni, és bohózatba illő jelenetben kezdte felsorolni, hogy kiknek adják inkább a pártjához köthető Sikeres Belvárosért Egyesületnek megítélt 2,3 millió forintot. Szentgyörgyvölgyiék lesöpörték ezt a módosítást is, mert szerintük semmi probléma a támogatottak körével, felesleges megbolygatni.

 

Szentgyörgyvölgyi Péter kezel elődjével
MTI / Illyés Tibor

Böröcz szerint “boszorkányüldözés”, amit Juhász csinál, a támogatottak valóban fontos munkát végeznek a kerületiekért, nem a pártfinanszírozás burkolt formájáról van szó. Szentgyörgyvölgyi rátromfolt alpolgármesterére, és kioktatta Juhászt, hogy ne bélyegezze meg a civil szervezeteket azzal, hogy pártok szervezeteinek állítja be őket. (Ha ezt a fideszes polgármester tényleg így gondolja, akkor a Norvég Civil Alapos szervezetek vegzálása idején keményen szembemehetett pártjával.)

A támogatásokat végül a fideszes képviselők sem szavazták meg mind, de így is nyertek az igenek.

STOP DROGOS JUHÁSZ!

Sajtóközleményben határolódott el az önkormányzat az Együtt politikusának kijelentésétől, miszerint Juhász "a legalizáció pártján áll" és "örömmel töltené el", ha "minőségi fű előállításában" lenne érdekelt a kerület. A közlemény szerint a fideszes többségű önkormányzat "a drogprevenció mellett teszi le a voksát."

Arról nem szól a közlemény, hogy Juhász aziránt érdeklődött, hogy a VIII. kerületi (amúgy kétes megítélésű) drogstratégia körül feltűnt kertész végzettségű Kaiser Józsefet miért szerződtette több millió forintért az V. kerület is, ha csak nem azt várják tőle, hogy végzettségét kihasználva jó minőségű füvet termesszen a kerületben. Viccelődése a fideszes politikusok nagy részét is megnevettette, de érdemben nem válaszoltak a felvetésre.

Juhász azt is mondta, hogy ő maga is a prevenció pártján áll, Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester ezután "tette le a voksát", és kijelentette, hogy ebben a kérdésben messzemenően egyetértenek Juhásszal.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.