Határozatképtelen volt a paralment: annyira kevés képviselőt érdekelt a vita, hogy nem volt elég szavazat az államtitkári válasz szavazásakor. A KDNP a paralmentben is elutasította a halálbüntetést, de az igazságügyi miniszter is ellene van. A jobbikos Rig Lajos letette az esküt, Vadai és Hende Csaba miniszter mentelmi joga is megmaradt.
Most érkezett
Újra szavaztak Czomba Sándor államtitkár válaszának elfogadásáról, mivel korábban nem volt határozatképes a parlament. Az interpellációk ugyanis annyira érdekelték a képviselőket, hogy a többség inkább kiment az ülésteremből.
Most úgy tűnik, visszajöttek a képviselők, mert újra nekifutottak a szavazásnak: végül 109 igen, 20 nem ellenében elfogadták az államtitkári választ.
A parlament a bakit kijavította, mi pedig ezzel le is zárjuk a folyamatos tudósításunkat.
Mikor lesz olcsóbb a miskolciaknak a távhő? – tette fel a kérdést az MSZP-s Varga László.
Az NFM szerint jelenleg 26 százalékkal fizetnek kevesebbet a miskolciak, mint a szocialista városvezetés idején.
Schmuck Erzsébet szerint több kistelepülés a fizetésképtelenség határán van, mert egyre több pluszterhet raknak a települések nyakába, de azokat nem, vagy csak alig finanszírozza az állam. Ráadásul megszüntették több település hátrányos besorolását is, illetve a polgármestereknek néhány tízezer forintos megélhetésért kell megküzdeniük ezzel a rendszerrel. Az LMP-s képviselő szerint ez egyszerű matematika: több feladatot kapnak, kevesebb pénzből gazdálkodhatnak.
Pogácsás Tibor államtitkár szerint 1990 óta slágertéma az önkormányzatok helyzete. A kormány szerinte jól döntött, amikor megszüntette a működési célra felvett hitelek lehetőségét, és átvállalta az adósságot. Mint mondta, a kistelepüléseken javult leginkább a helyzet az önkormányzati feladatok és finanszírozások átalakítása után.
Dúró Dóra a kötelező testnevelési órákról, pontosabban azok hiányáról beszélt. Szerinte sok helyen nincs elegendő hely a testmozgásra, kevés a tornaterem, emiatt sok helyen bevezették az elméleti testnevelésórát, aminek nincs sok értelme.
Rétvári Bence államtitkár szerint lesz több tornaterem, tanuszoda.
Egy öninterpelláció után újabb MSZP-s kérdés jön: a szocialisták ismét az ápolók béremelése miatt szólaltak fel. Szakács László szerint habár a kormány béremelést ígért, az ápolóknak mégsem fizették ki az elrendelt túlórákat. "Jól van ez így, hogy a túlórákat nem tartják nyilván? Hogy a munkaidő után az ápolók elmennek takarítani, lángost sütni?" – kérdezte.
Zombor Gábor államtitkár ágazati egyeztetést hívott össze, mert nem egyértelmű, mi az igazság. Az egyeztetésen azt mondták, hogy az intézmények kifizetik a túlórákat, de egy jogszabály miatt hat hónapos munkarendben, azaz fél évet kell várni. 2014-ben egyébként 3 millió órát túlóráztak az egészségügyi dolgozók.
Az egészségügyi államtitkár szerint a jövőben úgy változtatnak a jogszabályon, hogy nem kell várni hónapokat a kifizetésekre.
A diákok közösségi munkájáról kérdezi a kormányt Hoffmann Rózsa.
Nem tudták elfogadni Czomba Sándor államtitkár válaszának elfogadását, mert nem volt bent elég képviselő, aki szavazzon. Hogy ilyen mikor fordult elő utoljára, azt nem tudtuk felidézni, de valószínűleg az ülést levezető elnök sem. Nagy tanácstalanság után végül a szavazást elhalasztották.
Sneider Tamás még mindig a nyugdíjról beszél, most ugyan nem olvasta fel László levelét, de szerinte a korkedvezményes nyugdíj eltörlése káros és felelőtlen volt. Van ugyanis olyan, akinek még 5 évet kell dolgoznia, pedig az eltörlés előtt csak egy hónapja volt a nyugdíjig.
Czomba Sándor államtitkár szerint azért nem tartották fent ezt a rendszert, mert 800 munkakör volt, akinél járt a kedvezményt. Például egy vasútibüfé-dolgozó hamarabb nyugdíjba mehetett, mint egy festékboltban dolgozó. Ráadásul 4 ember befizetése tette lehetővé, hogy 1 ember elmehessen nyugdíjba.
Miért gondolják azt, hogy nincs szükség a szegénységben élő családok támogatására? Miért gondolják, hogy nincs szükség a lakhatási támogatásra? – kérdezte az MSZP-s Korózs Lajos.
Rétvári Bence szerint ma 400 ezer emberrel többen dolgoznak, igaz közfoglalkoztatás keretében. De az államtitkár szerint a munka jobb, mint a segély.
Arról, hogyan tudott a kormány ilyen jól teljesíteni, és ezt miért nem ismerik el a baloldali szakértők.