Itthon Dubrovszki Dániel 2015. május. 07. 12:25

"Nem baj, hogy nincsenek nagy nevek" - Kik a Jobbik szakértői?

A Jobbikban úgy látják, hogy Tapolca után egyre többen ülnek le velük tárgyalni. az eddigi legnagyobb név a földpályázatok miatt a Fidesszel szembefordult Ángyán József, aki viszont a Jobbikon kívül az LMP-nek is ad tanácsokat. Az, hogy a tanácsadók között nincsenek nagy nevek, a Jobbik szerint nem baj, sokan pedig a retorzióktól tartva nem vállalják fel nyíltan a támogatásukat. Egy meglepő kijelentés szerint már magyarországi autógyárak is leülnek a párttal beszélni – a hvg.hu egyelőre azt próbálta összeszedni, kik tartoznak a Jobbik értelmiségi holdudvarába.

Miután a Jobbik „kormányképes” erőként, a Fidesz lehetséges kihívójaként igyekszik magát beállítani, egyre égetőbb kérdés, hogy a pártot milyen értelmiségi holdudvar reprezentálja, valamint, hogy Vonáék kikre támaszkodnának az esetleges kormányzati szerepben. Ez már csak azért is nehéz ügy, mert a Jobbik eddig súlyosan elitellenes arcát mutatta, ami szűkíti térnyerésük esélyeit, a magát véleményformálónak tekintő értelmiség körében is, ahonnan a Jobbik is szipkázna el szakértőket.

Megkérdeztünk a témában több vezető jobbikos politikust, akik rendszerint titkolózva magyaráztak valami hasonlót, amivel korábban a Budapest-központú MIÉP vagy a Torgyán vezette FKGP is próbálkozott: vagyis, hogy valójában sok olyan értelmiségi szakember és támogató áll mögöttük, akik nem vállalják fel nyíltan szimpátiájukat, mert a média „démonizálná” őket, és a támogatásuk felvállalása jelenleg még veszélyt jelentene egzisztenciájukra is.

Tapolca a töréspont?

Z. Kárpát Dániel alelnök szerint azonban a tapolcai győzelem óta a helyzet változásnak indult, már többen ülnek le a párttal tárgyalni, köztük például autógyárak vezetői (ez utóbbiról nemrégiben Volner János is beszélt). Ez azért lenne meglepő, mert főként német autógyárak székelnek az országban, a német sajtó pedig súlyosan ellenezne minden kompromisszumot olyan párttal, mint a Jobbik.

Morvai Krisztina EP-képviselő szerint nem feltétlenül probléma, ha a Jobbiknál nem találunk közismert neveket, hiszen azok az emberek, akik az elmúlt huszonöt évben szakértőként ismertté váltak, általában nem pozitív értelemben szereztek hírnevet, a Jobbik szakértői ezzel szemben új, eddig ki nem próbált irányokat hoznának be.

Fülöp Máté

A szintén a hvg.hu-nak nyilatkozó Novák Előd, a párt alelnöke szerint azért tűnhetett úgy, hogy a MIÉP mögött több ismert támogató van, mert az a párt „inkább az ellenzék ellenzéke volt, bizonyos szempontokból kvázi kormánypárti”, és a rendszerváltást kisiklató pártok „nem éreztek benne olyan veszélyt magukra nézve, mint a Jobbikban”.

Vona közgazdászai

Amikor a pártot segítő gazdasági szakemberek iránt érdeklődtünk, a jobbikos vezetők által bedobott nevek közé tartozott Lóránt Károly közgazdász, az Európa Parlament szakértője, aki gyakran szerepel a kormánypárti médiában: sokat beszél az államadósságról, kritizálja az uniót és a neoliberális gazdaságpolitikát. Mint megtudtuk, ő az uniós szavazásokban és az EU-val kapcsolatos témákban segít a Jobbiknak a kezdetek óta.

A Morvai Krisztina által említett nevek között volt még a kormánnyal való konzultációban a devizahiteleseket képviselő Varga István, és az egykori MIÉP-es, majd Professzorok Batthyány Köre-tag, a Bilderberg-csoportról is sokat író Csath Magdolna – bár utóbbi kérdésünkre határozottan tagadta, hogy együttműködne a párttal. A Jobbik rendezvényein gyakran felbukkan Bogár László és Drábik János, a Rotschildok, a nemzetközi cionizmus és a „világ-SZDSZ” leleplezői is, utóbbi például egy Schweitzer József főrabbinak tulajdonított, hamisított magyargyalázó idézettel vetette észre magát az utóbbi időben.

Ángyán, a húzónév

Párton kívüli szakemberek közül az utóbbi időben a Jobbikkal hírbe hozott legnagyobb név Ángyán József, az Orbán-kormány egykori vidékfejlesztési államtitkára, aki 2013-ben nagy vihar közepette fordított hátat a Fidesznek, januárban viszont díjat vehetett át Vona Gábortól, most pedig mezőgazdasági ügyekben tanácsadóként is segíti a pártot.

Ángyán József
Stiller Ákos

Megkerestük a jelenleg az ELTE-n óraadó tanárként dolgozó, az Élőlánc munkáját is segítő Ángyánt, aki válaszában leírta, hogy csak a Fideszben és az MSZP-ben csalódott, a Jobbik mellett érdekes módon a földtörvényt hasonló oldalról támadó LMP-nek is ad tanácsokat. A két párt az agrármérnök-politikus szerint tartaná az általa kidolgozott nemzeti agrárstratégiát – az egykori államtitkár annak idején éppen azért hagyta ott a kormányoldalt, mert ezeket az elképzeléseket ígéretük ellenére nem követték, illetve szerinte a földtörvénnyel a nagybirtokosokat, zöldbárókat részesítették előnyben. (Levelét hangsúlyozott kérésére a cikk végén teljes terjedelmében szöveghűen közöljük. – a szerk.)

Már jóval korábban felbukkant a Jobbik mellett Tanka Endre, a Károli Gáspár Református Egyetem egykori professzora, aki Ángyánnal (illetve más szakértőkkel) írt a kormány földpolitikáját kritizáló könyvet A magyar föld sorsa címmel, jelenleg pedig egy, az EU alapszerződésének felülvizsgálata mellett érvelő könyvön dolgozik. Mezőgazdasági-vidékfejlesztési szakemberek tekintetében a párt nagyon erős: a Jobbik tagja Némethy Sándor, a Pannon Egyetem docense, erről az egyetemről egyébként több oktató is elfogadta a meghívást a Jobbik pártalapítványa szervezésében tavaly tavasszal tartott területfejlesztési konferenciára.

Saját Századvég

Van már a Jobbiknak saját Századvége, az Iránytű Intézet: a parlamenti frakciók költéseit összegző táblázat szerint a párt messze az ő tanácsaikért fizetett a legtöbbet az utóbbi években. Ezt Forrai Richárd, a Barikád folyóirat kiadója és Vona Gábor személyes tanácsadója vezeti, de korábban Szegedi Csanád egykori EP-képviselő és Vona Gábor felesége is tulajdonos volt a cégben. Rendszeresen készítenek közvélemény-kutatásokat és politikai elemzéseket, például az ő adataik alapján vallja azt a Jobbik, hogy a legnépszerűbb párt az egyetemisták körében. De van több más cég is, amelyeket gyakran bízza meg a párt elemzések készítésével (pl. Sentientia Nostra Kft., Kárpáti Kerecsen Kft., Paradox Kft., vagy a cigánybűnözésről tanulmányt író Carabinieri Hung Kft. – ezeket a Jobbikhoz konkrétan kötődő személyek vezetik).

Népesedéspolitikai ügyben a párt többek között az ország legelszántabb abortuszellenes aktivistájától, a témában számos demonstrációt szervező Alfa Szövetséges Téglásy Imrétől kér segítséget, aki az abortuszt azért is tartja különösen veszélyesnek, mert a meg nem született gyermekek helyét „isteni büntetésként” bevándorlók foglalják el. Kicsivel meglepőbb módon adott tanácsokat a pártnak a „főállású pereskedő”, korábban saját bevallása szerint a pereskedés Guiness-rekordjára pályázó Minda Zoltán is, aki lassan húsz év alatt számos közjogi méltóságot és valamennyi parlamenti pártot is beperelt egy több száz cég (többek között Minda saját cége) jogellenes felszámolását érintő ügyben. (Minda a hvg.hunak utólag elmondta, hogy nem tartja magát jobbikosnak, csupán azért működik együtt a párttal, mert ők az első parlamenti erő, akik hajlandóak voltak foglalkozni az általa az évek során összegyűjtött hatalmas mennyiségű, állami szintig felérő korrupciót felfedő dokumentummal - a szerk.)

Jobbik és a média

A Jobbik első fontosabb igazolása a jobboldali médiából a Hír TV-nél ismertté vált Pörzse Sándor volt, őt nemrégiben az egykori célpontos Kisberk Szabolcs követte, aki a párt házi tévéjének, a N1-nek szerkesztője lett, illetve értesüléseink szerint a Demokrata újságírója, Ungváry Zsolt is ad tanácsokat a pártnak médiapolitikai ügyben: bár köztudottan a Jobbik a közösségi médiában nagyon jól mozog, más felületeken még csak most kezdődhet igazán a Jobbik építkezése. A régi és új kormánybarát média közti kontinuitást biztosíthatná Szaniszló Ferenc, akiről Vona Gábor kijelentette, hogy kormányra kerülésük esetén a Médiahatóság vezetője lenne.

Pörzse Sándor és Urbán Flórián a Jobbik fórumán
Szemerey Bence

2012 nyarán az egykor a Magyar Gárdához is kötődő színművész, Usztics Mátyás tartott kommunikációs tréninget a Jobbik politikusainak, rajta kívül viszont a művészvilágban kevesen szurkolnak Vonáéknak (egy másik jobboldali szimpátiáiról ismert színiigazgató, Dörner György 2010-ben külön cikkben tisztázta a Heti Válasz olvasóinak, hogy ő nem jobbikos), leszámítva a külön a radikális szubkultúra számára készülő niche-termékek (pl. nemzeti rockzene) előállítóit. Meglepő módon viszont a tizenévesek kedvenc internetes megmondóembere, Dancsó Péter kacérkodik a párttal.

Magyar Raszputyinok

A párt holdudvarában emellett jellemzően sok a különféle összeesküvés-elméletekkel és egyéb furcsa nézetekkel összefüggésbe hozott figura. Erős például a párt környékén a jobboldali értelmiség legextrémebb, okkult-spirituális részének, a tradicionalista iskolának jelenléte: az irányzatot képviselő jobbikos elitképzőnek nevezett Atilla Király Szellemtudományi és Nemzetstratégia Akadémiáról nemrég az Origo hosszú riportot közölt. Az intézményben, ahol Vona Gábor is tanít, a nőket spirituálisan alacsonyabb rendűnek tartják, az 1848-49-es szabadságharcot baloldali felforgatásnak, Haynaut pedig hősnek tekintik. A cikk szerint az iskola elvégzése segít a Jobbikon belüli előmenetelben. (Más kérdés, hogy közben érkezett a hír: az Akadémia gazdasági nehézségek miatt megszűnt - a szerk.)

Az iskola egyik volt előadója, Baranyi Tibor Imre, Vona Gábor személyes tanácsadója a Jobbik kormányra kerülése esetén Magyarország Alexandr Duginja lehetne: egy interjúban például bevallotta, hogy tőle Vona és pártja erősen balra áll, csupán azért vállalta el a tanácsadást, mert a pártelnök szerinte egy olyan ember, „aki nyitott a szakralitás, sőt a valódi spiritualitás irányába, ami az újabb időket vizsgálva vezető politikus személyében talán évszázadonként egy, ha megjelenik, de 1945 óta bizonyosan nem volt más rajta kívül Magyarországon".

"Vissza kell szerezni államunkat" - Ángyán József levele

A kormányzati pozícióban eddig megfordult és az ország kirablásában kulcsszerepet játszó MSZMP utódformációkat (az MSZP-t és mutációit, továbbá a FIDESZ-t és szövetségeseit) illetően nincsenek illúzióim, azokkal semmiféle kapcsolatot nem tartok. Egyúttal elképzelhetetlennek tartom, hogy a szükséges tényleges rendszerváltásban bármiféle pozitív szerepet játszhassanak. Ha a magyarságnak van még jövőre vonatkozó közös terve, akkor ezektől - a háttérből irányító oligarchák gazdasági érdekhálója kiszolgálásáért versengő - alakulatoktól vissza kell szerezni az államunkat, le kell választani azt e maffia-hálózatról, és vissza kell helyezni erkölcsi talapzatára. Erre megítélésem szerint az úgynevezett "rendszerváltó pártokrácia" nemcsak teljességgel alkalmatlanná vált, de ez szándékában sem áll.

Önkéntes visszavonulásom után kapcsolatom egy parlamenten kívüli (Élőlánc) továbbá két parlamenti (Jobbik, LMP) pártalakzattal van, akiknek - ha kikérik a véleményemet - szívesen adok tanácsot, ám - akárcsak a FIDESZ esetében - most sem vagyok egyik pártnak sem tagja. E kapcsolat alapja annak a valóban "nép-párti" agrár- és vidékfejlesztési, föld- és birtokpolitikai valamint ökológiai programnak az elfogadása és támogatása, amelyet hosszú évek során a gazdatársadalommal, a családokkal, a helyi vidéki és városi közösségekkel kialakítottunk, és amelynek megvalósítására "szerződve" vállaltam államtitkári szerepet a 2. Orbán kormányban. (Ez a kapcsolat és szerepvállalás addig tartott, amíg világos nem lett számomra, hogy a FIDESZ és szövetségesei homlokegyenest más programot hajtanak végre, mint amiben megállapodtunk, amit ráadásul választási majd kormányprogramban közösen meghirdettünk. Addig tartott, míg rá nem jöttem, hogy a velem kidolgoztatott majd kormányhatározattal elfogadott Nemzeti Vidékstratégia végrehajtására a kormányoldalon politkai szándék vélhetően sosem volt, az csupán a közvélemény megtévesztésének, félrevezetésének eszköze, aminek a törvényhozásra, a kormányzati döntésekre vagy a költségvetés forrásainak elosztására semmiféle hatása nincs.) A nemzetnek és nem pártoknak felelős értelmiségiként e program megvalósításának reményével, egyéb politikai ambíciók nélkül  tartom a fent nevezett három pártalakulattal a kapcsolatot, és addig számíthatnak a segítségemre, amíg kitartanak annak megvalósítása mellett.

Az állam visszavételéhez egyébiránt alapvetően át kell alakítani a törvényhozást, gombnyomogató "biorobotok", a pártközpontnak vagy egyenesen a "kedves vezetőnek" felelős törvénygyártó pártkatonák helyett hiteles, a helyi közösségükért kiálló és nekik felelős képviselőket küldve az Országgyűlésbe. Mivel azonban a jelenlegi választási törvény ezt a lehetőséget alapvetően a pártok számára biztosítja, ezért a helyi jelölteket az ezen elvet elfogadó pártok listáiról és azok infrastruktúráját felhasználva lehet törvényhozó pozícióba juttatni. Ezt - vagyis a helyi jelölés és a helyi közösségnek felelős képviselet elvét - a fent nevezett pártok alapvetően elfogadják. Ez valamint az általam képviselt program támogatása tehát az alapja a kapcsolatunknak.

A Fidesz jobbikosodásáról és a Jobbik fideszesedéséről összeállítást olvashat a HVG hetilap csütörtökön megjelent számában.

Hirdetés
Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. november. 27. 08:56

Nézzen a szemembe! - Heves vita van a közgyűlésben a parkolásról, de főpolgármester-helyettest nem sikerült választani

Úgy fest, nincs alku – várhatóan ma sem lesz vége a főváros mulasztásos jogsértésének, sem Vitézy Dávidot, sem Kiss Ambrust nem fogják megszavazni Karácsony Gergely helyettesének a képviselők. Lezárhatják éjszakára az aluljárókat? Lesz új drogstratégia? És parkolási reform? Hamarosan kiderül.