A Magyarország Barátai Alapítvány vezetője szombaton találkozik Orbán Viktorral és egy olyan könyvet ad át neki, amiben sikeres külhoni magyarok fogalmaznak meg ötleteket és kritikákat. Vizi E. Szilveszter szerint érdemes megszívlelni a könyvben leírt gondolatokat. Arról is beszélt a Heti Válasznak adott interjújában, hogy az elmúlt ezer évben a magyarságot folyamatosan csak gazdagította a sok bevándorló.
Másodjára találkoznak Budapesten a Magyarország Barátai Alapítvány szervezésében magyar származású tudósok, üzletemberek, művészek, ebből az alkalomból készített interjút a Heti Válasz Vizi E. Szilveszter akadémikussal, az alapítvány elnökével.
"Nyilván senki nem szeret magyarázkodni" – mondta azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor nemrég azt mondta: napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését. (Az Európai Parlament igazságügyi bizottságában ma kora este tárgyalják a magyar kormányfő felvetését – a szerk.) Vizi E. azt mondta, szombaton találkozik Orbánnal és odaad neki egy kötetet, amiben sikeres külhoni magyarok fogalmaznak meg ötleteket és kritikákat. Szerinte érdemes megszívlelni a könyvben leírt gondolatokat.
Szerinte az, hogy mit ír egy angol, német, francia lap Magyarországról, az csak a "hozzá hasonló tojásfejűeket" és a sajtó munkatársait érdekli, egy külföldi átlagpolgár nem a sajtó hírei alapján rendezi be az életét.
Tehát kétféle, egy virtuális és egy személyes tapasztalatokon alapuló kép létezik Magyarországról. "Ha csak a sajtóból tájékozódnának az emberek, kötéllel kellene fogni a szerencsétleneket, hogy idevonszolják őket ebbe a földi pokolba" – fogalmazott.
Azt mondta, alapítványában nem a politika áll a középpontban, nem kapnak állami támogatást, de persze örülnek, ha az államfővel és a kormányfővel is eszmét tudnak cserélni, hogy mit tehetnek az országért.
Arról is beszélt, hogy a külföldön is megjelenő problémáink jelentős részét el lehetne kerülni az emberek megkérdezésével, döntésekbe való bevonásával, hiszen "ez a demokrácia lényege".
Szót ejtett a bevándorlás kérdéséről is, ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a "bevándorlás korlátozása nem lehet a befogadás elutasítása". Vizi E. szerint a magyar kultúrát egy olyan nép hordozza, amely leginkább egy "genetikai pályaudvarhoz hasonlít" és azért is büszkélkedhetünk "bámulatos" teljesítményekkel, mert az elmúlt ezer évben a magyarságot folyamatosan gazdagította a sok bevándorló.