Itthon hvg.hu 2015. május. 06. 15:49

Igenis van drogprobléma Budapesten

2011 és 2014 között közel kétszeresére nőtt a hepatitis C vírussal fertőzött drogfogyasztók száma Budapesten, a TASZ szerint a tűcserékre egyre nagyobb szükség van a dizájner drogok növekvő fogyasztása miatt. A józsefvárosi kábítószerügyi egyeztető fórum szerint éppen az bizonyosodott be, hogy a tűcsereprogram nem szolgálta még az érintettek érdekét sem, mivel a hepatitis C-vel fertőződött drogfogyasztók száma éppen akkor duplázódott meg, amikor a tűcsere programot folytatták.

Az Országos Epidemiológiai Központ által tavaly végzett szűrőkampány adatai szerint 2011-ben még tízből három injekciós drogfogyasztó élt együtt a jelenleg gyógyíthatatlan, krónikus májgyulladást okozó hepatitis C vírussal, 2014-ben azonban már tízből hatan. Ugyanebben az időszakban az elapadó állami források és az intenzív politikai támadások következtében a tűcserék forgalma visszaesett, 2014-ben pedig az ország tűforgalmának több mint a felét biztosító két legnagyobb program bezárt - olvasható a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet honlapján.

A Kék Pont józsefvárosi tűcsereprogramját 2014 augusztusának végén állították le. 2013 szeptember végén a józsefvárosi önkormányzat arra hivatkozva mondta fel a Kék Ponttal kötött együttműködési szerződést, hogy a tűcsere szerintük a kerületbe vonzotta a drogosokat, illetve túl sok eldobált fecskendő volt az utcán. Februárban a Drogprevenciós Alapítvány 1995-től működő tűcsereprogramja is megszűnt. Ez a két program a magyarországi steril tűforgalom 55 százalékát biztosította.

Fülöp Máté

A TASZ szerint a tűcserékre egyre nagyobb szükség van a dizájner drogok növekvő fogyasztása miatt. A HIV fertőzések száma ugyan még alacsony, de a nemzetközi tapasztalatok szerint ez a helyzet is gyorsan megváltozhat. Félő, hogy tűcserék nélkül még az OEK szűrőkampánya sem tudja majd elérni a fogyasztókat.

Mint ismert: az alapvető jogok biztosa, Székely László a Kék Pont tűcsere bezárása után, tavaly szeptemberben arra kérte az Emberi Erőforrások Minisztériumát, a fővárosi polgármestert és a józsefvárosi polgármestert, Kocsis Mátét, hogy tegyenek összehangolt lépéseket a krízishelyzet javítására. A TASZ felhívja a figyelmet arra, hogy ezek a lépések eddig elmaradtak.  

A Józsefvárosi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke közleményben reagált, szerinte bebizonyosodott ugyanis, hogy a tűcsereprogram nem szolgálta még az érintettek érdekét sem, mivel a hepatitis C-vel fertőződött drogfogyasztók száma éppen akkor duplázódott meg, 2011 és 2014 között, amikor a tűcsere programot folytatták. "Emellett sok ezer eldobált, fertőzött tű hevert az utcákon, tereken, veszélyeztetve a  drogot nem használó lakosság egészségét" - írta Ferencz Orsolya.

Hozzáteszi: a "probléma tényleges kezelése érdekében" Józsefvárosban újjáalakították a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot, "számos elismert addiktológus, toxikológus szakember és  jónéhány szakmai civil szervezet" segítségével dolgoznak a drogprobléma kezelésén.

Hirdetés