2015. április. 03. 13:53 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 03. 15:38 Itthon

Felmentették a vörös csillaggal dedikáló baloldali aktivistát

Felmentette az önkényuralmi jelkép használata miatt megvádolt Nyári Zsoltot, a Zöld Baloldal volt szóvivőjét és a Magyarországi Munkáspárt 2006 aktivistáját a Fővárosi Törvényszék pénteken, megváltoztatva az elsőfokú ítéletet.

Nyári Zsolt ellen azért emelt vádat az ügyészség, mert 2012. május elsején a városligeti majálison – ahol a Zöld Baloldal szóvivője Vöröscsillag-per című könyvét akarta dedikálni, illetve sajtótájékoztatót akart tartani – a rendőrök észrevették, hogy zakóján ötágú csillagot visel, amelynek közepén sarló-kalapács volt látható. Az ügyészség önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt emelt vádat. A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) tavaly nyáron első fokon bűnösnek mondta ki a vádlottat és próbára bocsátotta. Az ügyészség azonban súlyosításért, a vádlott és védője pedig felmentésért fellebbezett. 

A Fővárosi Törvényszék megváltoztatta a PKKB határozatát és Nyári Zsoltot felmentette az önkényuralmi jelkép használatának vádja alól. A határozat indoklásában a bíróság kitért arra: azt kellett vizsgálni, hogy a vádlott cselekménye alkalmas volt-e a köznyugalom megzavarására, mivel a törvény azt bünteti. 

A Fővárosi Törvényszék hangsúlyozta: a szimbólum nagy nyilvánosság előtti viselésének tényéből nem lehet levonni azt a következtetést, hogy az alkalmas a köznyugalom megzavarására, azt lehet úgy is viselni, hogy ne valósuljon meg a bűncselekmény. A törvényszék szerint az eset körülményeinek mérlegelésekor figyelembe kell venni, hogy május elsejei rendezvényen viselte a jelvényt Nyári Zsolt, és az eljárás során semmilyen adat nem merült fel arra, hogy a kitűző viselése a rendezvény résztvevőiben bármilyen félelmet, megbotránkozást, riadalmat kiváltott volna. A bíróság szerint ráadásul az, hogy a kitűző átmérője három centiméter volt, néhány méterre határolta be az észlelés lehetőségét. A bíróság mindezek alapján bűncselekmény hiányában felmentette Nyári Zsoltot. A vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet, a tárgyaláson azonban nem vett részt az ügyészség képviselője, így nem lehet tudni, hogy az ügy folytatódik-e a Kúrián. 

Az ítélethirdetés után Nyári Zsolt – aki időközben lemondott a szóvivői megbízatásról és a Magyarországi Munkáspárt 2006 aktivistájaként tevékenykedik – újságíróknak azt mondta, az ítélet azt jelzi, "nyomokban még létezik független ítélkezés" Magyarországon. Jelezte: mivel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, jogorvoslatért a strasbourgi bírósághoz fordulnak. 

Vajnai Attila, az Európai Baloldal – Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke pedig azt mondta, megfelel az európai jognak a bíróság felmentő ítélete. A hatalom el akarja terelni a figyelmet a katasztrofális szociális helyzetről és a korrupciós ügyekről, ezért "antikommunista hecckampányt" akar folytatni az országban – fogalmazott. Hozzátette: erre utal a Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium nevéről kialakult botrány is. Jelezte: a strasbourgi bíróság ítéletének megfelelően Magyarországon is meg kell születnie egy olyan törvénynek, amely nem az aktuális bíróság jogkörévé teszi annak eldöntését, hogy például lehet-e vörös csillagot viselni. 

Bejelentette: akciósorozatot indítanak, hogy felhívják európai testvérpártjaik figyelmét arra, Magyarországon erősödik a hatalom szélsőjobboldali befolyása, "lényegében fasiszta hatalom van kiépülőben". Hozzátette: vitanapot kezdeményeznek az Európai Parlamentben a hazai demokratikus emberi jogok érvényesüléséről, és az Európa Tanácshoz fordulnak, mert a Kúria "szabotálja" a strasbourgi bíróság ítéletét, még mindig nem törölte azokat az ítéleteket, amelyekben az országot elmarasztalták tavaly szeptemberben. 

Vajnai Attila jelezte: az akciósorozat részeként közintézményekben, rendezvényeken fognak felmutatni angol és magyar nyelvű szórólapokat, amelyeken vörös csillag és Ságvári Endre stilizált arcképe mellett az a felirat szerepel, hogy "Nem a fasiszta hatalomra – Ságvári Endre Emlékbizottság". Ez utal arra, hogy a munkásmozgalmi jelképek ügyében még nincs végleges megoldás, és az emberi jogokat súlyosan sértő törvény van érvényben – magyarázta. Az ítélethirdetés után a bírósági tárgyaláson részt vevők egy része átvonult a Szabadság térre, ahol megkoszorúzták a szovjet hősi emlékművet.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.