A NAV-os meggyilkolása miatt változtatnak a biztonsági szabályokon
Fokozza a biztonsági intézkedéseket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), miután négy hete az egyik ellenőrük egy támadásban életét vesztette – közölte a hvg.hu megkeresésére a NAV. Évente 15-20 alkalommal fordul elő, hogy a NAV munkatársait olyan súlyos inzultus éri, amely miatt a NAV feljelentést tesz a rendőrségen. Mindenesetre az utóbbi időben a korábbinál gyakoribbak az atrocitások, nem csak ellenőrzések során, hanem az ügyfélszolgálatokon dolgozókat is rendszeresen inzultálják.
Az idén február 23-án történt esethez hasonló még nem volt, ezért a biztonsági előírások felülvizsgálata megkezdődött, hogy a jövőben ne ismétlődhessen meg a tragédia – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a hvg.hu megkeresésére. Egy hónappal ezelőtt késsel támadtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) két munkatársára munkavégzés közben Budapesten, a XX. kerületben. A helyszínre kiérkező mentők egyikük életét már nem tudták megmenteni.
Fegyveres pénzügyőrök kísérhetik az ellenőröket
A történtek miatt Kónya Péter országgyűlési képviselő arról érdeklődött Varga Mihály nemzetgazdasági minisztertől, hogy milyen intézkedéseket vezetnek be hasonló esetek kivédésére. A tárcavezető helyett Tállai András államtitkár válaszolt, aki azt elképzelhetőnek tartotta, hogy fegyveres pénzügyőröket is bevonnak az önvédelmi eszközökkel nem rendelkező kormánytisztviselők biztonságának szavatolásáért.
Vizsgálja a NAV azt is, hogy milyen fegyvernek nem minősülő önvédelmi eszközzel láthatnák el a kormánytisztviselőket. Emellett nagyobb hangsúlyt helyeznének a NAV-osok pszichés felkészítésére, az ügyfelekkel való kapcsolattartásra, a váratlan helyzetek és a stressz kezelésére.
Történnek súlyos inzultusok a NAV-osokkal szemben
A hvg.hu megkeresésére az adóhivatal elárulta azt is, hogy évente 15-20 alkalommal fordul elő, hogy munkatársaikat olyan súlyos inzultus éri, amely miatt feljelentést tesznek a rendőrségen. Az utóbbi időben a korábbinál gyakoribbak az atrocitások, igaz, a NAV-osok naponta mintegy 90 ezer ügyféllel lépnek személyes kapcsolatba. „A NAV 23 ezer dolgozójának mintegy 70 százaléka személyesen találkozik adózókkal, állampolgárokkal.”
A hivatásos dolgozóiknak egyébként 2013 óta tartanak intézkedéstaktikai képzést: ezen a nem együttműködő, ellenszegülő, illetve támadó személyekkel szembeni jogszerű, szakszerű és hatékony fellépés elemeit is megtanítják. „Csaknem kétezer pénzügyőr és pénzügyi nyomozó már túl van ezen a képzésen, a többiek beiskolázása folyamatos. Nem kizárt, hogy ezt a képzést kiterjesztik a kormánytisztviselőkre.”
Dulakodnak, fenyegetőznek és akár támadnak is az ügyfelek
Elképzelhetőnek tartják azt is, hogy az adóellenőrök és a pénzügyőrök adott esetben közösen tartsanak ellenőrzéseket, azonban ez semmiképp nem érinti a pénzügyi nyomozókat. A vám- és jövedéki szakterületen rendszeresnek mondható – közölte a NAV –, hogy többször úgy akarják kivonni az emberek magukat az ellenőrzés alól, hogy „okmányaikat hátrahagyva áttörik a sorompót és elhajtanak, illetve ellenőrzés közben fenyegetőznek, dulakodnak, esetenként a pénzügyőrökre támadnak. A kollégáknak gyakran kell megbilincselniük a feltartóztatott személyeket támadásuktól tartva.”
Előfordul, hogy az ellenőrök gépkocsijának kerekét kiszúrják, az autót megrongálják. Volt olyan eset, amikor az ellenőrzött adózó kutyát uszított a revizorra, vagy lökdösődés alakult ki, és emiatt kellett riasztani a rendőrséget. Rendszeres egyébként az is, hogy az ügyfélszolgálatokon inzultálják a kollégákat. Betörik az ablakot, összefirkálják a falat, fenyegetik a dolgozókat, sőt könnyű testi sértések is történnek. A NAV hivatalos személy elleni erőszak miatt több tucatszor tett már feljelentést a rendőrségen” – írták a válaszukban.