Szili Katalin korábbi MSZP-s, majd független képviselő a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságán dolgozik Semjén Zsolt felkérésére "miniszterelnöki megbízottként" – közölte maga Semjén.
Szili Katalin Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős kormányfőhelyettes felkérésére a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságán dolgozik, autonómiakoncepciók kidolgozásával foglalkozik – közölte a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI érdeklődésére csütörtökön.
Az MTI azt követően kereste meg Havasi Bertalant, hogy az Országgyűlés plenáris ülésén, egy nemzetpolitikai témájú vitában a szocialista Kiss László megemlítette: arról hallani, hogy Szili Katalint a határon túli autonómiatörekvések támogatásával kapcsolatos feladat ellátásával bízzák meg.
Semjén Zsolt arra kérte fel Szili Katalint, hogy az autonómiakoncepciók kidolgozásában segítsen a külhoni nemzetrészeknek – tájékoztatott Havasi Bertalan. Elmondta: az Országgyűlés egykori szocialista elnöke a Kárpát-medence magyar lakta vidékeit járja, és segít az adott közösségeknek "testre szabott" koncepciót kidolgozni, hiszen a különböző területeken más-más önrendelkezési formákra van szükség.
Havasi Bertalan emlékeztetett: Szili Katalin hívta életre a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát, amikor miniszterelnöksége idején Gyurcsány Ferenc ellehetetlenítette a Magyar Állandó Értekezlet működését.
Havasi hozzátette: Szili Katalin miniszterelnöki megbízottként tevékenykedik, és "Orbán Viktor megtiszteltetésnek tartja, hogy együtt dolgozhat vele".
Szili Katalin korábban az MSZP alapító tagja, majd éveken keresztül az MSZP parlamenti képviselője volt, 2000 és 2004 között pedig a párt országos elnökhelyettese is. 2002-ben házelnökké választották, ezt a posztot 2009-ig töltötte be, amikor lemondott a tisztségről, hogy aktívabban részt tudjon venni pártja, az MSZP ügyeiben. 2005-ben Sólyom Lászlóval szemben az MSZP kongresszusa őt jelölte a köztársasági elnöki posztra. 2010-ben az önkormányzati választások után kilépett az MSZP-ből, és megalakította a Szociális Unió nevű pártot, amely később Közösség a Társadalmi Igazságosságért nevet vette fel.