2015. március. 04. 21:53 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. március. 04. 21:50 Itthon

IM: A parlament majd akkor ratifikálja a nőket védő egyezményt, ha a kormány úgy akarja

A kormány döntésétől függ, hogy mikor fogják ratifikálni a nők elleni erőszak elleni Isztambuli Egyezményt - közölte az Igazságügyi Minisztérium azok után, hogy kedden a fideszes többségű parlament elkaszálta az erről szóló ellenzéki javaslatot.

A kormány továbbra is elkötelezett az erőszak minden formája elleni küzdelem mellett - közölte az Igazságügyi Minisztérium (IM) szerdán az MTI-vel azután, hogy kedden az Országgyűlés fideszes képviselői nem támogatták annak az országgyűlési határozattervezetnek a tárgysorozatba vételét, amely Magyarországnak az Isztambuli Egyezményhez elfogadását írná elő. 

A parlament döntését több ellenzéki párt: az MSZP, az LMP, az Együtt - amelynek elnökségi tagja, Szelényi Zsuzsanna független képviselő, másokkal együtt nyújtotta be az Isztambuli Egyezmény elfogadásáról szóló határozati javaslatot - és a PM élesen bírálta.

Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó azt közölte, hogy a két jobboldali párt, a Fidesz és a Jobbik árnyékkoalíciója a társadalmi erőszak támogatása terén olajozottan működik, ugyanis a keddi parlamenti szavazásnál ők akadályozták meg az Isztambuli Egyezmény ratifikálását. A DK-s Niedermüller Péter azt mondta, szégyenletes és gyalázatos, hogy nem vették napirendre az egyezmény ratifikálását, a PM szerint a kormánynak az sem számít, ha vér folyik a családban, az LMP szerint pedig a kormány azt üzeni a bántalmazott nőknek, hogy az erőszak magánügy.

A javaslat elkaszálását még a fideszes EP-képviselő, Pelczné Gáll Ildikó is különösnek tartotta, aki azt mondta, nem érti, pártja miért nem támogatta a minél gyorsabb ratifikálást.

Az IM ezzel szemben közleményében emlékeztetett: az Európa Tanácsnak a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni harcáról, és azok megelőzéséről szóló, 2011 májusában született egyezményét, azaz az Isztambuli Egyezményt Magyarország 2014. március 14-én írta alá és a minisztérium közölte,

attól, hogy az Országgyűlés tegnap nem támogatta annak az országgyűlésihatározat-tervezetnek a tárgysorozatba vételét, amely az Isztambuli Egyezményhez történő csatlakozást írná elő, a kormányzat elvégzi az ezzel kapcsolatos feladatait. Ezt a munkát a kifejezetten erre a célra – tehát az egyezmény ratifikálásához szükséges jogi, intézményi és pénzügyi vonatkozások felmérésére, koordinálására – létrehozott, a Nőkkel Szembeni Erőszakkal Foglalkozó Munkacsoport végzi, amely 2015. február 18-án ülésezett legutóbb.

A kormány döntésétől függően az egyezmény kihirdetéséről szóló törvény tervezete még 2015 tavaszán az Országgyűlés elé kerülhet.

Hirdetés