Csőpostával szállítják majd a vért a szegedi klinikákon
Beteghordók helyett csőpostával küldik a vérmintákat a következő hónaptól egyik helyről a másikra a szegedi klinikákon. Így szeretnék felgyorsítani azok elemzését. A kémcsövek egy perc alatt odaérhetnek majd a vizsgálóhelyre – írja a Délmagyarország.
Először az új klinikát illetve az új klinikai tömböt kötik össze a Laboratóriumi Medicina Intézettel. A csövek a föld alatt és az álmennyezetekben futnak majd. Gyakorlatilag mindent lehet bennük szállítani: gyógyszert, labormintákat, eredményeket, vérkészítményeket, vagy akár röntgenfelvételeket, dokumentumokat is – olvasható a cikkben.
Most ez még a beteghordók dolga: kézben viszik a mintákat egyik helyről a másikra. Előfordul, hogy több órába telik, mire célba érnek, ha akad éppen más feladatuk is.
A csőpostarendszerben mindössze egy perc kell a küldemény célba juttatásához. A kapszulákat sűrített levegő mozgatja. Üresen 6, mintával 3 métert tesznek meg másodpercenként. A rendszert ipari számítógép vezérli.
A csőposta csak a chippel ellátott kapszulákat továbbítja majd, idegen tárgyakat nem. A rendszerben nyomon követhető és visszakereshető minden szállítmány.
Az országban a szegedi lesz a második ilyen rendszer. Debrecenben már működik: ott 8 kilométernyi csőrendszerrel hálózták be a klinikákat. Szegeden egyelőre négy vonalat építettek ki, az egy kilométernyi csőhálózatban 20 kapszula közlekedik majd, és az üzem 3-4 héten belül elindulhat.
A rendszer azonban 64 vonal kezelésére képes, így a jövőben a többi klinikát is hozzá lehet majd kapcsolni.
A rendszer kiépítése 48 millió forintba került, működtetésére évente körülbelül egymillió forintot kell majd fordítani. A beruházás a klinikaépítési nagyprojekt része volt – írja a lap.