2015. február. 23. 09:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. február. 23. 10:49 Itthon

Bársonyos kritikát küldött Orbánéknak a lengyel nagykövet

Lengyelország budapesti nagykövete szerint Magyarországnak több empátiával kellene Ukrajna iránt viseltetnie. Roman Kowalski a VS.hu-nak adott interjúban úgy fogalmazott: azt hitték, a magyarok és lengyelek értékei közösek, kiderült azonban, hogy sok mindent mégis másképpen látnak, de nem a lengyelek véleménye változott meg. A diplomata egyértelművé tette, hogy a lengyelek szerint Ukrajnában agresszió zajlik, ezért most nem lehet mellébeszélni.

Őszintén és keményen fogalmazott a lengyel miniszterelnök, amikor Orbán Viktorral egyeztetett múlt héten Varsóban, de ez nem jelenti azt, hogy minden negatív volt. A magyar-lengyel megbeszélések hangulata annyira jó volt eddig, hogy nem kellett túl sokat magyarázni bármiről is. Most valóban más volt a helyzet, de mindent meg tudtunk beszélni – fogalmazott a nagykövet a két kormányfő találkozójával kapcsolatban.

A szovjet időszakban elszenvedett trauma miatt a lengyelek úgy érzik, hogy az egész régiónak, így Magyarországnak is, több empátiával kellene Ukrajna felé viseltetnie. Kimondják azt is, hogy Ukrajnában agresszió zajlik, és ez egész Európa számára nagyon veszélyes – tette egyértelművé az interjúban Roman Kowalski, aki szerint most nincs helye taktikázásnak, mellébeszélésnek.

A diplomata az orosz elnök múlt heti, budapesti látogatásáról azt mondta: Orbán Viktor ezen a találkozón nem Európát, hanem a saját kormányát képviselte. Ukrajnáról keveset beszéltek ugyan, de Vlagyimir Putyin ügyesen kihasználta ezt a lehetőséget is, hogy az Európai Unió területén saját véleményét hangoztassa Ukrajna ügyében. „Ez a vélemény számunkra abszolút elfogadhatatlan. Hogy milyen reakció volt erre Orbán Viktor részéről, azt nem az én tisztem értékelni” – jegyezte meg.

A magyar kormány eddig mindig megszavazta ugyan az Oroszország elleni szankciókat, bár „külön kommentárokkal”. A lengyeleknek nem az a furcsa, ha a két ország vitatkozik valamiről, hanem az, hogy milyen témákról teszik ezt. A régióban vannak közös értékek, amelyeket eddig Magyarország is követett, „aztán egyszer csak kiderült, hogy mégis másképp látunk egy csomó dolgot” – fogalmazott Kowalski még mindig az orosz-ukrán vitával kapcsolatban.

Lengyelország budapesti nagykövete úgy látja, a mostani vitánál a lengyel-magyar barátság mélyebb, létezik „ezeréves lengyel-magyar barátság”, ezért is furcsa, ha a magyar sajtóban azt olvassa például, hogy Lengyelország „középhatalmi álmokat kerget”.

Orbán Viktor nemrég azt nyilatkozta, hogy a lengyel külpolitika szerinte túlságosan az amerikaira épít, és ez hibás álláspont, mert nem biztos, hogy az amerikai jelenlét mindig ilyen erős marad a kontinensen, Oroszország és Németország befolyása viszont geopolitikai tény. Roman Kowalski erre az interjúban úgy reagált: ez Orbán Viktor véleménye volt, nekik mások az elképzeléseik, a témáról ezért beszélni kell. „Mi eddig úgy hittük, Oroszországgal kapcsolatban közös állásponton vagyunk. Kiderült, hogy nem mindenben, és szerintem nem azért, mert a mi véleményünk változott meg” – jegyezte meg.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.