Itthon MTI 2015. február. 23. 21:24

Szijjártó: Kurdisztánban vethetnék be a magyar katonákat az Iszlám Állam ellen

Ami a múlt héten még kósza ötletnek tűnt, azt hétfőn napirend előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vezette fel a parlamentben. Szerinte reálisan a kurdisztáni katonai stabilitáshoz járulhatnának hozzá a magyar katonák azzal, hogy a szövetségesek képzőbázisait védenék az Iszlám Állam terroristáitól. A magyar katonák kiküldéséről döntés csak a parlamenti pártokkal folytatott konzultáció után születhet - tette hozzá.

A kurdisztáni katonai stabilitáshoz való esetleges magyar hozzájárulásról beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a parlamentben hétfőn, napirend előtt. 

Szijjártó az Iszlám Állam (IÁ) és a terrorizmus elleni nemzetközi koalíciós erőfeszítések sikeréhez való magyar hozzájárulás növelését szorgalmazta napirend előtt. Szerinte reális lehetőség arra adódna, hogy Magyarország a kurdisztáni katonai stabilitáshoz járuljon hozzá. Jelezte, Kurdisztánban a szövetségesek képzőbázisokat tartanak fenn, ezek folyamatos védelméről gondoskodni kell.

Szijjártó Péter azt mondta: az esetleges magyar szerepvállalásról - a parlamenti pártokkal folytatott konzultáció után - olyan döntést kell hozni, amely összhangban van az ország költségvetési teherbíró képességével, kockázatvállalási potenciáljával és védelmi képességeivel. Szijjártó szerint az IÁ globális biztonságra vonatkozó fenyegetése világos.

MTI / Bruzák Noémi

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke szerint elengedhetetlen, hogy az IÁ elleni katonai erőfeszítésekből Magyarország kivegye a részét. Hozzátette: várják a kormányzat előterjesztését. Ő volt az, aki a múlt héten egy fórumon elsőként tett említést a magyar katonák esetleges szerepvállalásáról az Iszlám Állam elleni harcban. Másnap Orbán Viktor egy külpolitikai újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen azt mondta, az ő ötlete volt, hogy katonákat küldhetnénk a dzsihadisták ellen, de frakciójában nem váltott ki nagy sikert a felvetés. A miniszterelnök az újságíróknak arról beszélt, nem tartja valószínűnek, hogy kétharmados támogatást kapjon a katonák kiküldése.

Az LMP társelnöke, Schiffer András ötpárti egyeztetést szorgalmazott egy terrorizmus elleni stratégia kialakítása érdekében, és azt mondta, a kormány hagyja abba a hecckampányt a bevándorlás ügyében.

Hirdetés