"Ez a sajtószabadság egy EU-tagállamban, vagy Putyin magával hozta az orosz normát?" – tette fel a kérdést a német közszolgálati csatorna, amely hiába próbálkozott, nem jutott be kamerájával Orbán Viktor és az orosz elnök közös sajtótájékoztatójára. Ugyanígy jártak Angela Merkel látogatásakor, amikor szintén nem tehettek fel kérdést.
Nem lehetett jelen kamerájával Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor közös sajtótájékoztatóján a német ARD. A közszolgálati csatorna stábja ehelyett egy távolabbi helyiségben, videofalon követhettte az eseményeket. Így persze kérdéseket sem volt lehetőségük feltenni.
A csatorna egy tévés blogon számolt be erős kifejezésekkel budapesti tapasztalatairól, amelyek a Merkel-látogatás idején is hasonlóan alakultak. Az írás címében "szándékos káoszról" írnak. "Ez a sajtószabadság egy EU-tagállamban, vagy Putyin magával hozta az orosz normát?" – tették fel a kérdést a cikkben.
Az ARD egy videót is közzétett arról, hogyan álltak sorba hiába, hogy bejussanak a Parlamentbe.
Angela Merkel német kancellár két héttel korábbi látogatásán is kisemmizve érezték magukat a német televízió munkatársai. Az ARD stábja nem lehetett ott, amikor Orbán Viktor Merkelt fogadta. A két vezető közös sajtótájékoztatóján pedig nem tehették fel kérdéseiket, és ugyanígy járt a közszolgálati ZDF is. Akkor, ott a magyar média jelenléte volt kívánatos – írták a blogon.
A televízió magyar munkatársa, Póth Attila korábban ugyanott arról írt: hetek óta tudni lehetett, hogy Putyin jön, így ő is idejében akkreditációért folyamodott a nemzetközi sajtóirodához, ahol azt a tömör választ kapta, hogy kérnek egy kis türelmet, hamarosan kiküldik az információkat az újságíróknak. Póth nem tudja, mit jelent a sajtóirodának, hogy "hamarosan", de hat napig nem kapott további tájékoztatást. A történet vége pedig az lett, hogy az ARD nem jutott be a sajtótájékoztatóra.
Mindez egy nappal az után derül ki, hogy Orbán Viktor egy külpolitikai újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen arra panaszkodott, milyen rossz sajtója van Németországban – éppen ott, ahol igen komolyan veszik a médiát. A rossz híreket pedig a vele találkozó német politikusok is számon kérik rajta. Emlékezetes, hogy 2013-ban a német közszolgálati ZDF gyerekhíradójában többször is keményen bírálták az akkori Orbán-kormány alaptörvény-módosításait, amit több magyar kormánytag is visszautasított.