Átlátszó: Kocsis Máté agyára mennek a közadatigénylők
A nyolcadik kerületi önkormányzat 4 év alatt összesen 110 millió forintot költött a közérdekű adatigénylések megválaszolására, és ebben benne van 17 ember 79,5 milliós munkabére is – írja az Átlátszó.hu. Az oknyomozó portál szerint ezzel gyakorlatilag azt állítják, hogy számukra ez a feladat egy évben átlag 9800 munkaórát jelent, ami 5 ember munkája teljes munkaidőben.
Kocsis Máté nyolcadik kerületi polgármester egy január végi önkormányzati ülésen ócsárolta a korrupcióellenes civil szervezeteket, majd durván kifakadt a közérdekűadat-igényléseket benyújtók ellen: szerinte ők rosszindulatból, lustaságból és kiváncsiságból kérnek adatokat, és ezzel az a céljuk, hogy ellehetetlenítsék a fideszes vezetésű önkormányzatok munkáját – emlékeztet az Átlátszó.hu.
Kocsis Máté azt állította ekkor, hogy a közadatigénylések megválaszolása évente több tízmillió forintos költséget jelent az önkormányzatnak. Mivel közpénzről van szó, az oknyomozó portál adatigénylést nyújtott be arról, mennyibe kerül Józsefvárosban a közadatigénylések megválaszolása.
Az önkormányzat válaszában azt írták, hogy 2010 és 2014 között bruttó 110 millió forintot költöttek közérdekűadat-igénylések megválaszolására. Állításuk szerint ebben az összegben valamivel több mint 31 millió forint dologi kiadás van a munkafeltételek biztosításához – például fűtés, világítás, internetelérés.
Valószínűleg ezek akkor is lennének a hivatalban, ha nem lennének adatigénylések – jegyzik meg a cikkben.
A nagyobb részt a 110 milliós összegből állítólag 17 fő munkája és az ehhez kapcsolódó 79 milliós személyi kiadás teszi ki. A józsefvárosi jegyző válasza szerint 2010-től 2014-ig az adatigénylések megválaszolásán dolgozó 17 főből 5 fő vezető beosztású volt, akik munkaidejük felét, a többi 12 fő munkaidejének 20 százalékát töltötte ezzel a feladattal.
Az Átlátszó.hu úgy számolta az önkormányzattól kiküldött adatok alapján, hogy Kocsis Máté munkatársai a közadatigénylések megválaszolásával összesen évi 9800 munkaórát töltenek, ez gyakorlatilag 5 ember egy évi teljes munkaideje. Vagyis 5 év alatt 49 000 munkaórát fordítottak adatkérések megválaszolására, ahelyett, hogy minden közérdekű adatot felraktak volna az önkormányzat honlapjára – tették hozzá.