Itthon MTI-OS 2015. február. 03. 12:41

Lázadnak a szakszervezetek az MTVA-s elbocsátások ellen

A szakszervezetek kifogásolják, hogy az elbocsátásokkal párhuzamosan folyamatosan új dolgozókat vesz fel a közmédia, miközben a kirúgottak csaknem fele védett munkavállaló. A szakszervezetek szerint a 177 dolgozó leépítésével az MTVA – korábbi állításával szemben – nem spórol. Az MTVA sajnálja, hogy a szakszervezetek nem csatlakoztak a megállapodásához. Mint írták, az elbocsátott védett munkavállalókról külön juttatásokkal gondoskodtak.

Nem írják alá az elbocsátásokról szóló megállapodást a közmédia szakszervezetei – közölte kedden a Közmédia Rádiós Szakszervezet.

Az MTVA szakszervezetei nem értenek egyet az elbocsátásokkal. Indokaik: az elbocsátásokkal párhuzamosan jelenleg is új dolgozókat vesz fel a közmédia. A munkáltatóval folytatott tárgyalásokon kiderült, hogy a 177 dolgozó leépítésével az MTVA – korábbi állítása ellenére – nem spórol, sőt az új dolgozók felvételével kiadásai vélhetően tovább nőnek. Az elbocsátandók csaknem fele valamilyen módon védett munkavállaló: nyugdíj előtt álló, gyermekét egyedül nevelő stb. – sorolták a közleményben.

MTI / Zih Zsolt

A január 8-án bejelentett csoportos létszámleépítés törvényes körülményeire sem figyelt a munkáltató a szakszervezetek szerint. A létszámleépítést átszervezéssel, egyes tevékenységek külsőben történő elvégzésével indokolta. Ezek olyan intézkedések, amelyek a munkavállalók nagyobb létszámát érintik, ezért arról a döntés meghozatala előtt, a munka törvénykönyve alapján a Központi Üzemi Tanáccsal (KÜT) konzultálnia kellett volna. Ezt a munkáltató elmulasztotta, a Központi Üzemi Tanáccsal csak a csoportos létszámleépítésről tárgyalt – írták.

A szakszervezetek szerint az MTVA nem mérte fel kellő mértékben az elbocsátásoknak a cég működésére és a műsorkészítés színvonalára gyakorolt hatását. A KÜT és a szakszervezetek írásos kimutatása szerint a rádióműsorok készítése területén már most olyan kevés dolgozó van, hogy a munkavállalókat a cég szabadságuk idején is dolgoztatja. A menedzsment azonban eddig ezt a jelzést sem vette figyelembe.

Bár a közleményt a Közmédia Rádiós Szakszervezet adta ki, az aláírásban "az MTVA-nál működő szakszervezetek" szerepel.

MTVA: Sajnáljuk, hogy a szakszervezetek nem csatlakoznak

Az MTVA szintén közleményt adott ki kedden kora délután. Mint írták, a médiavállalat és a Központi Üzemi Tanács az elmúlt két hét tárgyalásai után hétfőn aláírta azt a megállapodást, amely csökkenti a csoportos létszámleépítésben érintettek terheit. Az MTVA - annak ellenére, hogy erre jogszabály nem kötelezi - tárgyalt az intézménynél működő szakszervezetekkel is, és sajnálja, hogy azok nem csatlakoztak a csoportos létszámleépítésről szóló megállapodás aláírásához.

A tárgyalások eredményeképpen az MTVA mint munkáltató a csoportos létszámleépítésben érintett, munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntető munkavállalók közül az alacsonyabb keresetűek, a nyugdíj előtt állók, a hosszabb ideje a közmédiában dolgozók, valamint a három vagy több kiskorú gyermeket nevelők számára külön juttatásokat biztosít, továbbá létrehoz egy segélyalapot is a létszámleépítésben érintett munkavállalók szociális, rászorultsági alapú, illetve elhelyezkedést támogató segélyezése érdekében - írta az MTVA.

Az MTVA a tárgyalások során hangsúlyozta, hogy a létszámleépítésről szóló döntése a középtávú megtakarítási lehetőségeket szolgálja. A munkáltató a konzultáció során azt is világossá tette, hogy csak indokolt esetben, és a vonatkozó munkajogi szabályokat szem előtt tartva létesít új munkaviszonyt. Az MTVA emellett betartotta a Munka Törvénykönyvének előírásait, így a jogszabály csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó speciális rendelkezéseit is - írták.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?