Itthon hvg.hu 2015. január. 26. 09:38

Csak egy gyógyszert kell kivonni itthon a forgalomból

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet szerint csak egy olyan gyógyszer van Magyarországon, amelynek fel kell függeszteni a forgalmazását az indiai GVK Biosciences körül kirobbant botrány miatt – írja a hétfői Magyar Nemzet. A lap szerint egy olyan készítményről van szó, amelyet koszorúér-betegség okozta mellkasi fájdalom kezelésére használnak, de a gyógyszer más orvosságokkal helyettesíthető.

Ugyancsak a Magyar Nemzet írt szombaton arról, hogy az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség ajánlást adott ki bizonyos gyógyszerekkel kapcsolatban, miután kiderült, hogy a hajderábádi székhelyű cég öt éven át manipulálta a forgalomba hozatali engedélyezéshez szükséges klinikai vizsgálatok adatait.

Ez az ajánlás itthon hét gyártó összesen 13 készítményét érinti – olvasható a hétvégi cikkben.

A GYEMSZI-től ugyanakkor már azt a tájékoztatást adták, hogy az érintett készítmények közül öt nincs forgalomban itthon, bár van forgalomba hozatali engedélyük. Hét gyógyszer esetében az új uniós szabályok szerint az indiai cég vizsgálatai nélkül is fennállnak a forgalmazáshoz szükséges kritériumok.

Egy készítmény maradt így: ezt koszorúér-betegség okozta fájdalom kezelésére használják (anginás betegek), és létezik több helyettesítője is. A gyógyszer neve nem szerepel a cikkben.

A lap azt is írja, hogy egyik érintett készítménynél sincs bizonyíték arra, hogy azok ártalmasak vagy hatástalanok lennének.

A PharmaOnline szerint a Trimetazidine Sandoz nevű gyógyszert kell kivonni, amely azonos nevű hatóanyagot tartalmaz, 35 mg-os határerősségben. A tabletta retard vagyis nyújtott felszívódású.

A 13 gyógyszer között egyébként antiallergikumok, savcsökkentők és egy olyan készítmény van, amelyet II-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek írnak fel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.