Itthon hvg.hu 2015. január. 15. 19:58

Kínos kérdéseket kaphat Orbánéktól a Budapestre látogató Putyin

Lehet, hogy kellemetlen ügyekről is tárgyalnia kell budapesti látogatásán az orosz elnöknek. Egy magas rangú fideszes forrás szerint Putyin jelentkezett be a magyar kormánynál, és elképzelhető, hogy a vendéglátói oldalon kiállnak majd az EU Oroszország-politikája, köztük a szankciók támogatása mellett. Mindez összefügghet azzal, hogy az elmúlt időszakban amerikai és német részről is respektálták Magyarország egy-egy megnyilatkozását.

Arra készülnek a kormányban, hogy bizonyos, az orosz fél számára akár kényelmetlen kérdéseket is felvetnek, amikor Vlagyimir Putyin Magyarországra látogat – állította egy magas rangú fideszes forrás. Mint korábban nyilvánosságra került: az orosz elnök a német kancellár látogatása után jön Budapestre, bár nem tudni még, pontosan mikor. A kabinet hivatalos kommunikációja szerint így viszonozza Orbán Viktor korábbi moszkvai látogatását.

A fideszes forrás szerint arra készülnek, hogy kiálljanak Ukrajna területi egysége mellett, és ha addig az EU nem dönt másként, az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók mellett is leteszi Orbán a voksát.

MTI / EPA / Szergej Csirikov

Az elmúlt napokban Szijjártó Péter külügyminiszter többször is arról beszélt, hogy ki kell egyezni az Egyesült Államokkal, és le kell zárni a politikai vitákat.

A hvg.hu még ősszel arról írt: Németországból erős jelezéseket kapott a kormány, hogy ne térjen le a közös európai útról, ami Oroszországot illeti, továbbá kifogásolták, hogy a magyar kormányfő többször bírálta az oroszországi szankciókat.

Most a magas rangú fideszes forrás azt állította: Putyin jelentkezett be budapesti látogatásra, mert fontos lenne neki, hogy a konfliktus idején fogadják Európában.

A magyar diplomácia nem akarta kérni, hogy halassza el ezt a látogatást. A forrás szerint korábban az osztrákok is fogadták az orosz elnököt, így nem látták okát, hogy Magyarország másképpen tegyen.

A forrás azt állította: azonkívül, hogy kiállnak majd a közös uniós Oroszország-politika mellett, legfeljebb „kultúrdiplomáciai” kérdésekre fognak koncentrálni.  

Kritizálni jön Merkel?

A Merkel-látogatással kapcsolatban a forrás azt mondta: „nem látjuk, hogy kritizálni jönne”. Az elmúlt hónapokban felpörgött a német-magyar diplomáciai, politikai kapcsolattartás, legutóbb Rogán Antal kisebb küldöttséggel politikai kérdésekről tárgyalt Berlinben.

A forrás szerint azt tapasztalták, hogy a német kormány respektálja, hogy külpolitikai kérdésekben Budapest követi Berlint, illetve Magyarország kiállt amellett, hogy az államháztartási deficitcélokat az EU-ban ne lehessen felpuhítani.

Kérdésre válaszolva a forrás azt mondta: nem számít arra, hogy az RTL Klub ügye, a reklámadó előkerül a tárgyalásokon. Az a tapasztalatuk, hogy a német kancellár egyébként sem szokott konkrét ügyekben maga lobbizni, ezekben az ügyekben rendszerint német államtitkári szintről szoktak jelzéseket kapni – tette hozzá.

AFP / Odd Andersen

Az amerikai viszonyra kitérve azt állította: bár a viszony javításáért még sokat kell tenni, azt látják, az Egyesült Államok respektálja, hogy Magyarország nyugatról vásárolt gázt enged át az ukránoknak.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.