2015. január. 14. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 14. 21:58 Itthon

Ilyen műtétet most először végeztek el Magyarországon

Az országban először a Debreceni Egyetem (DE) egészségügyi központjának urológiai klinikáján végeztek húgyhólyag-eltávolító és helyreállító műtétet teljes egészében laparoszkópos technikával - közölte a DE sajtóirodája szerdán.

Már otthon gyógyul az az idős nő, akit a múlt év végén egy új eljárással műtöttek meg: az operáció során eltávolították a beteg húgyhólyagját és a kismedencében lévő nyirokcsomókat, majd a vesevezetéket beültették a vékonybélbe, és azt kivezették a hasfalra. Így vált lehetővé, hogy a beteg a vizeletet üríteni tudja - közölte Flaskó Tibor klinikaigazgató.

A műtéti eljárás különlegessége, hogy mind a három fázis során laparoszkópos eszközöket használtak az orvosok. Eddig is végeztek húgyhólyag-eltávolító és helyreállító műtéteket, de korábban a has felnyitásával, míg most, az országban elsőként a teljes műtéti sort laparoszkóppal hajtották végre - tette hozzá.

Az operáció során az orvosok olyan modern műszereket használtak mint a sebész tájékozódását segítő háromdimenziós laparoszkópos torony, az ultrahangos vérzéscsillapító eszköz és az endoszkópos bélvarrógép. Mindezek együtt azt eredményezték, hogy a beteg hamarabb felépült, kisebb fájdalmat élt át, és nem volt szüksége vérre. 

A speciális műtét azoknak a betegeknek az életét mentheti meg, akik húgyhólyagdaganatban szenvednek, de a kór még nem okozott áttéteket - magyarázta a szakember.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.