Romlott a kormány megítélése a külügyi bizottság fideszes elnöke szerint is
Látványosan romlott Magyarország külföldi megítélése az elmúlt fél évben, az amerikai-magyar konfliktusban megjelenő retorika pedig vészesen kezd emlékeztetni a putyini retorikára – értékelte az ország külpolitikai helyzetét az Indexnek Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke.
A 2010 óta tartó kormányzati időszakban egyértelmű cezúrát jelent a harmadik Orbán-kormány hivatalba lépése, a külpolitikai kérdések megjelenése, Magyarország külpolitikai orientációjának megkérdőjelezése a vitákban ugyanis új keletű fejlemény – mondta az Indexnek Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke.
Németh Zsolt kijelentette, Magyarország megítélése minden kétséget kizáróan romlott, és különösen nagy probléma, hogy azokban a körökben is romlott a helyzet, ahol az elmúlt négy évben határozottan kiálltak mellettünk. Ilyenek a közép-európai szövetségeseink.
Németh azt mondta, az ország EU-n belüli megítélését tekintve most annak a felénél tartunk, mint ahol az előző Orbán-kormány tartott. Ugyanakkor szerinte amikor a magyar kormány egy-egy nagyobb jelentőségű újítást, változtatást hajt végre, annak mindig ára van, amit be lehet vállalni.
A külügyminisztériumban végigvitt átalakításokról Németh azt mondta, szerinte a mostani átalakítások nem érintették hátrányosan a nagyköveti kar minőségét
A kitiltási ügyről a külügyi bizottság azt mondta, szerinte "felettébb szokatlan" volt ez az eset, de nem szerencsés, ha úgy hoznak hírbe valakit korrupciós váddal, hogy nem adják meg az esélyt a védekezésre. "Én sem vagyok meggyőződve arról, hogy a konkrét személyek esetében az Egyesült Államok tényleg megvizsgálta a vádakat. De természetesen látom, hogy az egész ügynek van egy kontextusa: Ukrajna, Putyin, Déli Áramlat, Paks. Ez azonban nem mentesíti a szövetségeseket, hogy tiszteletben tartsák az íratlan eljárási szabályokat." Mint mondta, ő örülne annak, ha az egész kitiltási ügy jogi útra terelődne.
"A kitiltási ügy sajátossága, hogy abnormális lépésekre születtek adott esetben abnormálisnak minősíthető reakciók, ezért nehéz normatív ítéleteket kialakítani az üggyel kapcsolatosan" - tette hozzá, de mont mondta, Orbán helyében ő nem nyilvánosan, hanem egy magánbeszélgetés keretében kérte volta a NAV elnökét arra, hogy jelentse fel Goodfriendet. Az amerikai-magyar kapcsolatokat Németh egy mély válságban lévő házassághoz hasonlította.
Németh Zsolt azt mondta, "a putyini retorika rendkívüli mértékben jelent meg" Magyarországon, viszont szerinte az a nyugati kritika, miszerint Magyarország "Putyin európai lerakata", csak vádaskodás. "A putyini politikai megközelítésnek a magyar politikába való beemelését legfőképp a Jobbik végzi. A Jobbik minden konkrét kérdésben, legyen szó Ukrajnáról, energetikapolitikáról, civilekről vagy a transzatlanti szövetségről, egyfajta közvetítőként jelenik meg a magyar politikai életben. Ezzel valójában egy rendpárti szemléletet próbál a magyar politikai életbe becsempészni" – magyarázta.