Itthon Molnár Barbara 2014. december. 12. 06:30

"A gyerekorvosnak véletlenül volt magánrendelése"

A csípőszűréstől az allergiavizsgálaton át a fogszabályozásig egy sor olyan élethelyzet adódhat, amikor képtelenek vagyunk kivárni, hogy a gyerekünket az állami ellátásban megvizsgálják. Márpedig nagyon sokaknak nincs más: alternatíva helyben nem elérhető, a magán-egészségügyi ellátás megfizethetetlen, vagy bizonyos igazolásokat csak az állami rendszerben adnak ki. Nagyvizit, 5. rész.

Magyarországon a gyermekegészségügyben van talán a legnagyobb területi egyenlőtlenség: egy tavalyi ombudsmani vizsgálat szerint a hátrányos helyzetű térségekben komplett kisrégiók vannak, ahol az ellátás a kiskorúak számára elérhetetlen. Ennek egyik oka a jelentős szakemberhiány, másrészt számos gyermek-egészségügyi közszolgáltatás eleve csak nagyobb városokban elérhető, ahol viszont sok helyen hónapokat kell várni egy-egy vizsgálatra.

Nem csoda hát, hogy városi, középosztálybeli szülők akár 80-90 százaléka is inkább magánorvoshoz fordul a gyerekével, ha szükséges. Így azonban az a helyzet alakult ki, hogy a magánorvosok egy része is túlterhelt, és várólistával dolgozik – még ha az államihoz képest jóval rövidebbel is.

Fogszabályozás a Fővárosi Gyermekfogászati Központban
Túry Gergely

Ma már több olyan magánintézmény is van, ahol nemcsak szakorvosi ellátást, de 24 órás ügyeletet és háziorvosi szolgáltatást is biztosítanak. A legtöbb szülő elsőre általában az állami szolgáltatót választja, de szembesülve a várólistákkal, vagy azért, mert speciális szakellátásra van szükség, szinte azonnal vált.

Nagyvizit

Cikksorozatunk egyes részei a sokszor egymást keresztező állami és magán-egészségügyi betegutakat teszik mérlegre.

 

Pszichiátriai megbetegedések: A nővér kiadja a receptet, és annyi

 

Mesterséges megtermékenyítés: Nincs ingyen gyerek, és amelyik nem jön össze, még drágább

 

Terhesség: "Ha felelős anya vagy, fizetsz!"

 

Orvosi diagnosztika: "Mi van, ha a dugó hónapokig tart?"


Rugalmas megoldás

Zitának egy meglévő krónikus betegség miatt már a terhessége és a szülése sem volt hétköznapi. Mivel szeretett volna szoptatni, olyan orvost keresett, aki ismeri a betegségét és a gyógyszert, amit szednie kellett. „A helyi rendelőben egyik orvos sem találkozott még az enyémhez hasonló esettel. Egy ismerősünk a gyerekorvosukat ajánlotta, aki az ismerkedő beszélgetés után – kérés nélkül – utánajárt a kérdésnek, beszélt más gyerekorvosokkal, szoptatási tanácsadóval és felhívta a gasztroenterológusomat, hogy egyeztessenek.”

Bár az orvosnak van „állami” praxisa is, Zitáék körzeten kívüliek, így őket „magánban” vállalta. „Ez alkalmanként, előre egyeztetett időpontban ötezer forintba kerül, sürgősségi helyzetben 8-10 ezer forint a tarifa, úgy, hogy házhoz jön.” Az is mellette szólt, hogy nagyon rugalmas, és még a mobilját is megadta, amin bármikor, bármilyen banális kérdéssel lehet hívni, így már többször megúszták a személyes vizitet, mert az orvos telefonon elmondta, mit kell csinálnia.”

Kötelező szűrővizsgálat 8000 forintért

Amikor megszületett Boriék lánya, hazaérve a kórházból a gyerekorvos rögtön adott egy beutalót a kicsinek csípőszűrésre. Bori fel is hívta az illetékes kórházat, ahol adtak időpontot, de közölték, hogy akár több órát is várni kell majd a vizsgálatra. Mivel a 6 hetes babát ennek nem szerették volna kitenni, a védőnő tanácsára jutott el a gyerekkel egy magánorvoshoz, akitől percre pontos időpontot kapott, és nem is kellett várniuk. „Ultrahangos vizsgálat volt, mindent rendben találtak és 8000 forintot kértek. Az egész nem tartott tovább negyedóránál.”

Gyerekorvosi rendelőben
Túry Gergely

Bori felidézett egy későbbi esetet is, amikor úgy tűnt, mintha kislánya enyhén kancsal lenne, és a szemészetre kapott beutalót, ám oda csak hat hónappal későbbi időpontot tudtak mondani. Nem akartak annyit várni. „Ajánlottak egy nagyon jó gyermek szakorvost. Felhívtam a rendelőt, ahol döbbenetes módon közölték, hogy csak két hónappal későbbre van időpont. Kértem, mondják meg őszintén, hogy az egyéves gyerekkel gond-e, ha hat hónapot várok a vizsgálattal. Azt mondták, hogy igen, mert ha valóban probléma van, minél hamarabb érdemes megkezdeni a kezelést.” Így nem vártak az államira: a vizsgálat 15 ezer forintba került, szerencsére nem volt szükség beavatkozásra. Borinak a doktornő elmondta, hogy a nagyvárosokban legalább a gyerekorvosok vagy a védőnők kiszúrják, ha probléma van, és itt magánszolgáltatók is elérhetők. Ugyanakkor számos kistelepülésen, ha látja is gyerekorvos a kicsiket, sok család olyan szegény, hogy nem tud eljutni a nagyvárosi szakrendelésre sem.

„Egyébként, amikor hazajöttünk a gyerek születése után a kórházból, kiderült, hogy a kötelező hallásvizsgálatot nem végezték el. Ezt végül sorban állás nélkül meg tudtuk oldani az állami szolgáltatónál, ahol nagyon kedvesek voltak. Ott mondta a doktornő, hogy a hallásvizsgálat az újszülöttellátásban benne van – tehát elvileg nem kellene néhány hónapos, teljesen egészsége babával orvoshoz rohangálni.”

„A Zsiguli ára”

„Barnust tavaly küldte fogszabályozásra a fogorvos. Az első vizsgálatra is három hónapot kellett várni, de az orvosok annyira leterheltek, hogy két évbe is beletelhet, amíg megkapja a fogszabályzóját. Bár az ellátás ingyenes, a készülék árának egy részét ki kell fizetni, ami nagyjából 60 ezer forint” – mesélte a hvg.hu-nak a kisfiú apja. Ha ezt Barnusék nem szeretnék kivárni, és magánorvost keresnek, automatikusan ugrik az állami támogatás is.

Csakhogy a készülék 400 ezer forintba kerül, és nagyjából ennyit kellene előteremteni a kapcsolódó vizsgálatokra is. „Emlékszem a régi mondásra, hogy valakinek egy Zsiguli ára van a szájában. Hát, nem tudom, de 800 ezer forintból szerintem jobb autót is vehetünk” – mondta Barnus apukája, hozzátéve, hogy ők végül megvárták a tb-térítéses készüléket.

Hónapokat kell várni egyetlen igazolásra

Fanninak sokat fájt a hasa, majd ekcémás lett, végül egy megfázást követően asztmás rohamot kapott, „befulladt”. A szülők tejfehérje-allergiára gyanakodtak. A háziorvostól kaptak is beutalót, de kiderült, hat hónapot kell várni a vizsgálatra. Közben a gyerek folyamatosan rosszul volt, amire azt a tanácsot kapták, hogy ne adjanak neki semmilyen tejterméket, mert „ennél a betegségnél úgyis ez a kezelés”. Egész véletlenül a doktornőnek volt magánrendelése, onnan utalta a gyereket egy speciális vérvizsgálatra, mindezt 10 ezer forintért.

Túry Gergely

Az orvosnő azt is elmondta, ahhoz, hogy az óvodában megkapja térítésmentesen a tejmentes menüt, szakorvosi igazolás kell, ezért ne mondják le az „állami” rendelési időpontot, mert azt csak ott tudják kiadni. A szülők beszéltek az ovi vezetőjével, aki „rendes volt”, és az igazolás beszerzéséig is kiadatta a diétás kosztot. Ezzel szemben ismernek olyan intézetet, ahol majdnem egy évet kellett várni a vizsgálatra, addig is a szülőknek kellett megoldani a gyerek étkezését a közintézményben.

Az említett igazolás már csak azért is fontos, mert allergiás beteg gyerekek után jár az emelt összegű családi pótlék, ugyanis ezeknek a gyerekeknek nagyon szigorú diétát kell folytatniuk. Nem csak tejet nem ihatnak, hanem semmilyen olyan élelmiszert, ami tejet vagy tejszármazékot tartalmaz. Márpedig a helyettesítő élelmiszereknek boros ára van. Az igazolást egyébként évente kell „megújítani.”

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?