2014. december. 09. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 09. 11:25 Itthon

Keringési centrum jön létre a szegedi klinikán

Uniós projekt keretében kerül egy helyre a szegedi klinikán a keringési betegségek diagnosztikájának és gyógyításának teljes egésze.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának új, 265 ágyas klinikai tömbjébe költözik a szív- és érrendszeri centrum, ezzel teljesen integrált keringési központ jön létre - ismertették kedden sajtótájékoztatón Szegeden. Az uniós projekt keretében egy helyre kerül a korai halálozást okozó betegségek több mint felét kitevő keringési betegségek diagnosztikájának és gyógyításának teljes egésze.  

Ungi Imre, az SZTE invazív kardiológiai részlegének vezetője elmondta: az, hogy a szívkatéterezésre szoruló - köztük elsősorban a legsúlyosabb állapotú heveny infarktusos - betegek minden ellátást megkapnak egy helyen (a korszerű diagnosztika mellett az elektrofiziológiai laboratóriumok, a központi intenzív osztályok és idővel a szívsebészet segítségét is), jelentősen javítja gyógyulási esélyeiket. Az is nagy fejlődés, hogy az egyik szívkatéteres angiográfiás gépet újra tudták cserélni - tette hozzá.

Kizárólag a ritmuszavarokkal foglalkoznak, azaz a pacemakereket-, defibrillátorokat ültetnek be, rádiófrekvenciás ablációt (szívritmuszavar-gyógyítást) végeznek, pacemakerelektródákat távolítanak el - mondta Sághy László, az elektrofiziológiai labor vezetője. A tizenöt éve működő labor a fekvőbeteg-ellátásban európai szintet ért el, emellett az ambuláns betegek korábbi négy-öt hónapos várakozási ideje az átköltözés óta néhány hétre csökkent - ismertette. A fejlesztéseknek köszönhetően két nagyteljesítményű elektrofiziológiai labor áll rendelkezésre, így a társintézményekből gyorsan át tudják venni a betegeket életmentő beavatkozásokra - tette hozzá.

Most a 410 ágyas klinika első emeletén folyik a központi műtő és az intenzív osztály egy részének felújítása, január elején pedig a központi sterilizáló felújítása kezdődik meg - mondta Tapasztó Sándor projektmenedzser. Emellett már zajlik egy speciális csőpostarendszer építése a Laboratóriumi Medicina Intézet, a sürgősségi osztály, a 410 ágyas és a 265 ágyas klinikai épület között. Ennek az a célja, hogy a minták minél gyorsabban érjenek el a vételi helyektől a kiértékelési helyig. A klinikai fejlesztések teljes összege 14,5 milliárd forint, és a projektben eddig bruttó 10,8 milliárd forintot fizettek ki.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.