Változtatna a választási szabályokon az NVI elnöke
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke szerint indokolt lenne többi között az átjelentkezés szabályainak pontosítása, valamint a megismételt szavazásra vonatkozó speciális szabályok részletezése.
Pálffy Ilona a parlament honlapján hétfőn közzétett, az önkormányzati és nemzetiségi választás tapasztalatairól szóló beszámolójában összegezte a választási iroda tapasztalatait, és jogszabály-módosításokra tett javaslatot. Mint írta, az önkormányzati választások lebonyolításánál felmerült néhány olyan jogi probléma, amelyek megoldására megnyugtató választ a jogalkotó adhat.
Az NVI elnöke példaként említette, hogy a választási bizottságok megalakítását és tagjait érintő szabályozás - például az összeférhetetlenség vonatkozásában - nincs tekintettel többi között a kistelepülések speciális helyzetére, ezért rugalmasabb szabályozást tartana indokoltnak.
Kitért arra is, hogy a szavazást megelőző második napra eső eljárási határidők - az átjelentkezés utolsó napja, névjegyzék zárása, kinyomtatása - a választási irodáknak óriási munkaterhet sűrítenek egyetlen napba, ez pedig veszélyeztetheti a pontos és törvényi határidőn belüli végrehajtást. Pálffy Ilona megfontolandónak tartja a terhek elosztása érdekében a határidők differenciáltabb szabályozását.
Továbbra is gondot okoz a választási bizottságok, bíróságok által kiszabott bírságok behajtása, illetve behajthatatlansága - írta az NVI elnöke. Szerinte indokolt lenne a fizetési könnyítés (mérséklés, részletfizetés, halasztott fizetés) lehetősége.
Pálffy Ilona felhívta a figyelmet a nemzetiségi regisztrációval kapcsolatos törvénysértésekre, amelyek során - visszaélve a nemzetiségi választópolgár adataival - ismeretlenek a nemzetiségi névjegyzékbe vételre, illetve az abból törlésre nyújtottak be kérelmet a választópolgár nevében. Mint írta, ilyen gyanú esetén a választási irodák feljelentést tettek a rendőrségnél, ugyanakkor a szabályozás pontosítását tartja indokoltnak. Hasonló visszaélések az átjelentkezéssel kapcsolatosan is megvalósulhatnak valamennyi választáson, különösen az elektronikusan benyújtott kérelmek esetében - írta az NVI elnöke. Ezért tartja indokoltnak a postai vagy elektronikus úton kért átjelentkezés határidejének megváltoztatását.
Megfontolandónak tartja az önkormányzati választásokon is gondot okozó ajánlások érvényességi feltételeinek törvényi pontosítását, valamint a relatív területi kampánytilalom szabályainak finomítását.
Az NVI elnöke javasolja a mozgóurna-igénylés szabályainak pontosabb megfogalmazását, és azt, hogy a mozgóurna-igénylés választásnapi 15 órai határidejét 12 órára változtassák meg.
Álláspontja szerint lehetővé kellene tenni, hogy a szavazatszámláló bizottságokat szükség szerint kiegészíthessék póttagokkal annak érdekében, hogy egy időben több mozgóurnás csoport is felállítható legyen.
Mint írta, gyakorlati problémákat okozott a képviselők mandátumának kezdetére, a lemondásra és az összeférhetetlenség megszüntetésére vonatkozó törvényi szabályozás hiányossága, a határidők betarthatósága. Ezzel kapcsolatban az anyagi jogi szabályok átgondolását javasolja, az Országgyűlésre, illetve az országgyűlési képviselőkre vonatkozó szabályozás szolgálhat alapvető modellként - tette hozzá az NVI elnöke.