2014. november. 24. 18:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. november. 24. 20:02 Itthon

„Az EU legkorruptabb országa” – kemény kritika Magyarországról

A Huffington Postnak jellemzi ekként Magyarországot egy magyar származású kanadai professzor, aki azt is elmondja, mi a baj a mostani tiltakozásokkal.

A tekintélyes amerikai hírportálnak a montreali Concordia Egyetem oktatója beszélt Magyarországról. Göllner András politológiaprofesszor, kommunikációs szakember röviden bemutatja a nézőknek a fékek és ellensúlyok lebontásának folyamatát, a személyi összefonódásokat, a szabad sajtó beszűkülésének problémáit, a közmédia elfogultságát. „Elég szoros a kontroll, az egész hasonlít Putyin Oroszországára”, csak Magyarország épp az EU tagállama. S bár Budapest maga egy élettel teli város, az országos politikai rendszer nem engedi a nyugati típusú versenyt.

Az EU-nak nincsenek meg az eszközei arra, hogy a kapukon belül harcoljanak az ilyen politikai jelenségekkel, másfelől az EU nem tud közbeavatkozni egy választásokon győztes kormány országos belügyeibe. De valamit tenni kell, mert Magyarország immár bizonyítottan nem jogállam, mondja Göllner, aki arra is kitér, hogy az amerikaiak megszólalása megerősítette az ellenzéket, ugyanakkor Magyarország az EU legfrissebb adatai alapján is a legkorruptabb EU-s ország, ami botrány. „Az EU-s polgárok adója segíti fennmaradni ezt a rendszert” – hangzik el.

Egy demokráciában a pártok kerülnek döntéshelyzetbe

A parlamenti ellenzék túl gyenge, részben maga is érintett a korrupcióban, a pártok nem tudnák átvenni a hatalmat, és megoldást találni. A másik gond, hogy a civil szféra és a pártok között szerepzavar van, a civil csoportosulások nem vehetik át a pártok szerepét egy demokráciában, „aggódom, hogy rövid távon hová fajulhatnak a dolgok”, hosszú távon viszont bízik abban, hogy kialakul a pártok szerepének helyes felfogása, és az ország tanul a helyzetből. „Rengeteg tennivaló van még.”

Göllner a Kanadai Magyar Demokratikus Charta alapítója, nemzetközi szóvivője. Gyerekként szüleivel 1956-ban emigrált Kanadába, 1990 és 2009 között kettős állampolgárként főleg Magyarországon élt, 2009-től javarészt ismét a tengerentúlon tartózkodik.

Hirdetés