Magyar Nemzet: Nemzeti stratégia a korrupció ellen
Októbertől összesen százharminc ezer rendvédelmi dolgozó köztisztviselő tevékenységét, kifogástalan életvitelét felügyeli és ellenőrzi a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), amelynek főigazgatója, Bolcsik Zoltán a Magyar Nemzetnek adott interjúban a megnövekedett feladatok ellátásáról, valamint az amerikai kitiltási botrány kapcsán a nemzetbiztonsági bizottságnak adott tájékoztatójáról is beszámolt.
A vezérőrnagy ismertetése szerint az NVSZ új főosztálya által elkészített korrupció elleni stratégia tervezete rövidesen társadalmi vitára, majd a kormány elé kerülhet. A hvg.hu is beszámolt erről két hónapja, és kitért arra, hogy évek óta tervezték, de eddig halogatták egy olyan szervezet felállítását, amely felveszi a harcot a korrupcióval, 2012 őszéig a közigazgatási helyettes államtitkár feladata volt az állami szervek korrupció elleni tevékenységének stratégiai koordinációjának ellátása. A helyettes államtitkár menesztése után ez a terület gazda nélkül maradt.
Mostanáig, ugyanis a korrupciomegelozes.kormany.hu oldalon nem rég tették közzé, hogy a korrupcióellenes tevékenységgel összefüggő kormányzati feladatokat a belügyminiszter hangolja össze, és azt a Nemzeti Védelmi Szolgálat útján látja el.
A Magyar Nemzetben megjelent interjúban Bolcsik Zoltán elmondta, hogy a kormány döntése szerint a közigazgatási és igazságügyi tárcától a Belügyminisztériumhoz került a kormányzati szintű korrupciómegelőzési tevékenység ellátása. Pintér Sándor belügyminiszter úr az NVSZ-t bízta meg a feladat végrehajtásával. Október elsején megalakult a korrupciómegelőzési főosztályunk, amely követlen főigazgatói alárendeltségben működik.
Hozzátette: az NVSZ bevonta a munkába a Transparency International Magyarországot is, amelynek ügyvezető igazgatójával, Martin József Péterrel a korrupció elleni küzdelem hatékonyabbá tétele érdekében közös nyilatkozatot írtunk alá. A megállapodás szerint a két szervezet a jövőben együtt dolgozik azon, hogy a közhatalmi, mindenekelőtt a közpénzek felhasználására vonatkozó döntések törvényesen, elfogulatlanul, illetéktelen befolyástól mentesen szülessenek. Felvettük a kapcsolatot azokkal a szociológusokkal is, akik a korrupcióval összefüggésben kiemelkedő tanulmányokat közöltek.