Itthon Gergely Zsófia 2014. november. 14. 12:12

Ring-gate: A nyelvtanárok mellett a vizsgáztatók is megjárták

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Az állami nyelvoktatási programban az órákat megtartó tanárokat nem fizették ki, az állami kvótából is gazdálkodó szakképző iskolában pedig a vizsgabizottság tagjai dolgoztak ingyen. A háttérben ugyanaz a cég áll, az alapítványi iskoláik összesen több százmillió forint támogatást kaptak közpénzből. A vezetőjük mégis az új törvényeket szidta, ami miatt szerinte ellehetetlenültek. Csak akkor miért menti át a diákokat egy másik szakképzőbe, amit szintén ő alapított?

Hétfőn írtunk arról, hogy Ring Nyelvstúdió nem fizeti ki a nyelvtanárokat, akik uniós forrásból finanszírozott (TÁMOP 2.1.2.) tanfolyamokon vesznek részt. A cikk körbejárt a tanárok között és különféle netes fórumokon, amely nyomán egyrészt további, fizetségükre szintén hiába váró oktatók jelentkeztek a hvg.hu-nál, de az is kiderült, hogy nemcsak a nyelvtanárok futnak a pénzük után: a cégcsoporthoz köthető szakképző iskolában a vizsgáztató szakembereknek felejtettek el fizetni.

Oktatás börtönben - képünk illusztráció
MTI / Cseke Csilla

Kétszer 90 órás nyelvtanfolyam – ennyit dolgozott a Ring megbízásából, de a jelen állás szerint ingyen egy vidéki tanárnő, aki a tartozás már feljelentést is tett. Mint mondta, nem volt egyszerű, mert először elküldték a rendőrségről, de végül sikerült elérnie, hogy eljárás induljon. Ez januárban történt, az azóta eltelt tíz hónapban viszont nem tud róla, hogy a hatóság jutott volna valamire. Egy másik nálunk jelentkező, ugyancsak a közel 12,5 milliárd forint összköltségvetésű állami felnőttképzési programban oktató nyelvtanárnak lassan majdnem egy éve tartozik több százezer forinttal a Ring. Az állami projekt keretében börtönökben megszervezett angol tanfolyamokat tartott, és ahogy a többiek, ő is kiállított róla számlát, befizette utána az adót, így jelenleg ezzel is mínuszban van. Kérdésünkre a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának sajtóirodája megerősítette, hogy a Ringroup Oktató Kft. több bv-intézetben is tartott nyelvtanfolyamot.

Üdv a klubban: a szakképzőben a vizsgáztatók szívták meg

A cég, vagy ahogy honlapjukon magukat nevezik, a Ring Csoport egy másik tevékenysége a szakképzés: Ring Szakképző Iskola néven működtetnek egy intézményt a Tanult és Képzett Emberekért Közhasznú Alapítványon keresztül. Az önköltséges tanfolyamok mellett államilag támogatott, nappali és esti képzéseket is hirdetnek azoknak, akik szakmát akarnak szerezni. Mint írják is, „az első szakképesítés megszerzése a meghirdetett képzés kiírása szerint államilag támogatott”, és járnak mellé a diákokat megillető kedvezmények, így a diákigazolvány is.

Csakhogy a szakképzőben meg az állami képzésnél kötelezően bevonandó vizsgabiztosok futnak ugyanúgy a pénzük után, mint a nyelvtanárok. A sztorijuk gyakorlatilag ugyanaz: a kamara által a Ring Szakképzőbe delegált, különféle szakterületeken, így cukrász-, szakács-, pincér-, műszerész- és eladóképzésben jártas vizsgáztatókkal szerződést kötöttek, ők elvégezték a munkát, annak díját leszámlázták, majd egyszerűen hoppon maradtak.

„A tisztességesen lezajlott vizsgáztatás után a hallgatók megkapták a bizonyítványukat, mi vizsgáztatók viszont az ezért járó díjunkat a mai napig nem” – mondta névtelenséget kérve az egyik vizsgabiztos. „Cégként számláztam, így az adót nekem is már be kellett fizetnem, ők meg nyilván elszámolták költségként, csak épp nem fizették ki” – tette hozzá a vizsgabizottsági tag, aki már ügyvédi felszólítással is próbálkozott. A cég erre sem reagált, forrásaink elmondása szerint az elbánás hasonló a pórul járt nyelvtanárokéhoz: az iskola többnyire elérhetetlen, ha a fizetésről van szó.

A százmilliós állami kvótából a vizsgáztatók díjára nem futotta?

Az is egyezik a történetekben, amin külön kiakadtak az átvert vizsgáztatók, hogy a szakképzést közpénzből finanszírozzák. „Minden egyes tanuló után 300 ezer forintos állami kvótát kapnak egy tanévre. Én a diákokat fejenként bruttó 4600 forintért vizsgáztattam, amit nem fizettek ki” – erősítette meg egy vizsgabizottsági elnök is, akit szintén a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében került a Ring Szakképzőbe a szakmai záróvizsgák lebonyolítására. Mindkét forrásunk több mint kéttucatnyi vizsgázatóról tud, akiknek a cég tartozik. „Már mindenhová fordultam, de mindenhol elutasítottak: a budapesti kormányhivatalnál, annak oktatási osztályán, de a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetnél is. A rendőrségen is elhajtottak, mert szerintük kis összegről van szó” – mondta a vizsgabizottsági elnök.

Vendéglátós oktatás - képünk illusztráció
MTI / Manek Attila

A Ringroup Oktató Kft.-t 2010-ben 500 ezer forint jegyzett tőkével alapította két magánszemély, akik jelenleg is tulajdonosok és ügyvezetők: Lakatos László és Papolczi András. A kft. 2011. február 21-i alapító okirattal hozta létre a Tanult és Képzett Emberekért Közhasznú Alapítványt oktatási tevékenység folytatására, ezen belül elsődleges célként a Ring Alkalmazott Művészeti Szakképző Iskola támogatását jelölték meg. A 200 ezer forintos induló vagyonnal elstartolt alapítványnak a bírósági nyilvántartásban közzétett beszámolója szerint abban az évben még se bevétele, se kiadása nem volt.

A következő év mérlegében viszont már nem csak a nullák sorjáznak: a 2012-es mérleg szerint 119 millió forint normatív támogatást kaptak közoktatási intézményként a szakképzés után a Magyar Államkincstáron keresztül kifizetve. 2013-ban még ennél is többet: a tárgyévi beszámoló szerint ekkor már több mint 354 millió forint érkezett az államtól a Ring Szakképző Iskolában tanulók után.

Mindjárt két iskolát alapított

A Ringet vezető Lakatos László, úgy tűnik, nagyban gondolkodott: a saját néven futó szakképző mellett egy másik alapítványon, a Szinapszis Képző és Kutató Alapítványon keresztül csinált egy másik iskolát is, amit Szinapszis Szakképző Iskolának neveztek el. A duplázás egyértelmű, a két alapítványnak – az alapító okirat alapján – napra pontosan ugyanakkor alapította a Ringroup Oktató Kft., a közhasznúság jelentésben egyezik a cím, és a képviselő neve is. Mindkét oktatási célra létrahozott szervezetben Lakatos a kuratóriumi elnök.

Ezen a másik, szintén államilag finanszírozott és önköltséges iskolarendszerű képzéseket kínáló szakképzőn keresztül is folyt be a diákok után járó állami kvóta: a 2012-es beszámoló szerint az alapítvány közel 30 millió forintot kapott közoktatási normatív támogatásként. Itt is duplázódik egy évre rá az összeg: 2013-ban ennek már több mint a dupláját, 74 millió forintot kapnak.

A vizsgabizottsági tagokat delegáló Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kérdésünkre úgy fogalmazott, "eljutott hozzájuk is a hír”, hogy a Ring nem fizeti ki a vizsgáztatókat. „Kerestük az iskolát és kértük az elmaradt vizsgáztatási díjak kifizetését, értesítettük az országos kamarát és a Nemzetgazdasági Minisztériumot” – közölték. Adataik alapján a két szakképzőnek ugyanaz a székhelye, mégis külön oktatási azonosító szám alatt ténykednek. Az Oktatási Hivatalhoz is eljuttattuk kérdéseinket, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.

Ellehetetlenültek, de azért toborozzák a diákokat a másik suliba

Megkerestük a Ring Szakképző Iskolát, amelynek nevében Lakatos László válaszolt, de kérdéseink többségére egyáltalán nem reagált. Így nem adta meg például, mennyi állami kvótát kaptak a diákok után az elmúlt években, illetve hogy hányan kezdték és fejezték be náluk a képzést.

Azt viszont kérdésünkre elismerte, hogy a „vizsgatevékenységet folytató alvállalkozók felé jelen pillanatban az iskolának van tartozása”, ezt azonban „kintlevőségeinek behajtásából kívánja kielégíteni”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy tartozásaikat „követendő módon először az állam felé, majd a munkavállalóik felé rendezték, így munkabér jellegű tartozásuk és adótartozásuk nincs”.

Az iskola fenntartója ugyanis „a 2014/15-ös tanévben a Ring iskola működésének szüneteltetése mellett döntött”, mert Lakatos szerint „az alapítványi fenntartású iskolák működtetése az új köznevelési törvény változásai következtében ellehetetlenült”. „Egyszerű matematikával ki tudom mutatni, hogy egy alapítványi fenntartású iskola a jogszabályokat betartva nem tudja finanszírozni magát, nagyságrendileg alacsonyabb a normatív támogatás, mint egy egyházi vagy állami fenntartású intézménynél” – írta.

Úgy tűnik, az „egyszerű matematika” nem mindegyik alapítványi fenntartású iskolánál érvényes, mert az előbbiek miatt bezárt Ring honlapján az államilag támogatott, nappali/esti képzések iránt érdeklődőket egy direktlinkkel vezetik át „partnerintézményükhöz”, ami nem más, mint az előbb bemutatott másik iskolájuk, a Szinapszis szakképző. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.