Itthon hvg.hu 2014. november. 12. 08:43

Index: Megint államosítanának Orbánék, most az egészségügyben

A kormány nagy átalakításokra készül az egészségügyben – írja az Index az októberi kormányülésről készített jegyzőkönyv alapján, amely a lap birtokába került. Központosítanák a kórházak adósságát, és ezzel együtt átalakítanák a kórházi struktúrát. Állami monopólium lehet a gyógyszer-nagykereskedelem, és ugorhat a tb-je annak, aki nem megy el a kötelező szűrővizsgálatokra. Az Index szerint a tervek még változhatnak.

Az Index szerint az utóbbi hetekben kiszivárgott információk és a jövő évi költségvetés tervezete alapján már sejthető volt, hogy készül a kormány valamire az egészségügyben, az októberi kormányülésről készített jegyzőkönyvben azonban minden eddiginél egységesebben körvonalazódnak az átalakítási tervek. Több lépéshez már novemberi határidőt jelöltek meg.

A kórházak több tízmilliárd forintnyi adósságát a tervek szerint előbb központosítják, aztán néhány hónapon belül, legkésőbb április 1-ig átrakják a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez. A GYEMSZI-t egyben átalakítanák: az Országos Gyógyszerészeti Intézetet kivennék belőle, és Állami Egészségügyi Ellátó Központ lenne az új neve.

Az adósságrendezéssel együtt a kórházi struktúrát is átalakítanák. A megyékhez igazítanák az úgynevezett teljesítményvolumen-korlátokat, és az intézményfinanszírozást is erre a közigazgatási szintre delegálnák. A fővárosban és Pest megyében térségi kórházakat jelölnének ki, az egynapos sebészeti ellátásoknál pedig eltörölnék a teljesítményvolumen-korlátozást.  

Ugyancsak a tervek között szerepel az egészségügyi életpályamodell bevezetése és a rezidens-ösztöndíjprogram kiterjesztése, illetve átalakítása. A garantált szakorvosi minimálbér mértéke 275 ezer forint körül mozogna.

Ahogy korábban jelezték már, fizikailag és a finanszírozás szempontjából is szétválasztanák a köz- és magánegészségügyi szolgáltatásokat, illetve áttekintenék a magánszolgáltatóknál nyújtott ellátásokat. Kidolgoznának egy magánegészségügyet támogató kormányzati programot, "akár adókedvezmények bevezetésével", gazdaságfejlesztési céllal december 15-ig.

A gyógyszerkereskedelmet már állami monopóliumként szabályoznák újra. Ez a gyakorlatban azt jelenthetné, hogy a gyártóktól a patikákig csak egy állami cég viheti majd, jellemzően hatósági áras haszonkulccsal az egyes gyógyszereket. Azt nem tudni, hogy ez csak a gyógyszereket vagy az étrendkiegészítőkre és a gyógyászati segédeszközökre is vonatkozna.

Kötelező szűrőprogramokat vezetnének be, és aki ezeket elmulasztja, "nem részesülhet egészségügyi ellátásban".

Zombor Gábor egészségügyi államtitkár az Indexnek úgy reagált: az állami szűrések a jövőben is ingyenesek és önkéntesek lesznek. A többi pont esetében a jogszabályok előkészítésénél tartanak.

Az államtitkár elmondta azt is, hogy az eddiginél sokkal szigorúbb és rugalmasabb szabályozást dolgoznak ki a dizájnerdrogokhoz. Ennek lényege, hogy azonnal betilthatóak lesznek azok a szerek, amelyek egy előre meghatározott listán nem szerepelnek, nem kell megvárni, amíg külön betiltják azokat.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.