Ha nem hagyja a magyar kormány dolgozni az Ökotárs Alapítványt, akkor Norvégia azt a pénzt sem fogja elutalni, amit egyébként a magyar kormány osztott szét eddig – mondta Tove Skarstein, Norvégia nagykövete az ATV Egyenes beszéd című szerda esti műsorában.
Interjút adott az ATV-nek Norvégia budapesti nagykövete, Tove Skarstein, a csaknem negyedórás beszélgetésben a Norvég Civil Alap pénzeinek elosztását felügyelő Ökotárs Alapítvány elleni kormányzati hadjáratról beszéltek.
A nagykövetet elsőként arról is kérdezte a riporter Kálmán Olga, hogy értesültek-e ők is korrupciós ügyekről (ahogyan például amerikai kollégáik igen), de erre azt mondta, hogy nagyon kevés norvég vállalat működik Magyarországon, de ha norvég cégek vezetőit kérdeznénk, valószínűleg megerősítenék, hogy a korrupció valóban kihívás itthon.
Aztán rátértek arra, hogy miközben sajtóhírek szerint a Századvég nevű kormányközeli tanácsadócég is érintett lehetett az amerikaiak által feldobott korrupciós botrányban, ugyanez a Századvég volt az, amely korábban szeretett volna pályázni a Norvég Civil Alap pénzeinek kezelésére, de végül az Ökotárs kapta a megbízást. Azt mondja Skarstein, hogy úgy tudja, a magyar kormány nagyon szerette volna, hogy a pénzek elosztását a Századvég végezze, de nem rendelkeztek olyan pénzelosztási tapasztalattal, amely kellett volna, és túlságosan kormányközeliek voltak ahhoz, hogy független civil társaságnak tekintsék őket, ezért nem őket választották. Azt mondta a nagykövet, hogy azóta nem merült fel igényként, hogy a Századvéget szeretnék pénzosztó szerepben látni idehaza, és remélik, hogy az Ökotárs folytathatja a munkáját, hiszen velük szerződtek.
Arra a kérdésre, hogy miért utasították vissza Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ajánlatát, hogy tárgyaljanak az Ökotárs Alapítványt elmarasztaló Kehi-jelentésről, a nagykövet azt mondta, hogy azért nem, mert nem ismerik el a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal nyomozását, nem ismerik el a Kehi-jelentést. Nem hiteles, mivel először volt meg a végkövetkeztetés, és ehhez gyártották le a jelentést. Ezért nagyon szívesen találkozik a norvég kormány illetékese Brüsszelben, de a meglévő kereteken belül kell ennek történnie, és a meglévő megállapodás hatálya alatt. Vagyis nem kívánnak változtatásokat eszközölni a Kehi-jelentés alapján, amelyet nem ismernek el. Egyébként a saját, független brit cég által végzett vizsgálatuk is folyik, amelyet november végén zárnak le. Viszont megemlítette a nagykövet, hogy Lázár János a nyáron visszautasította, hogy telefonon tárgyaljon a norvég miniszterrel, így nem ez az első alkalom, hogy egy meghívás visszautasításra kerül.
A norvégek a kormány által szétosztott Norvég Alapok támogatását is felfüggesztették, és a nagykövet azt mondja, attól függ, hogy ezt a korlátozást feloldják-e, hogy megoldást találnak-e a konfliktusra, az Ökotárs folytathatja-e a munkáját. De ha a magyar kormányzat nem tud ezeknek megfelelni, akkor nem oldják fel a felfüggesztést, és 140 millió eurót veszít Magyarország.