Simonyi: Nukleáris diplomáciai bomba a kitiltási ügy
Magyarország volt washingtoni nagykövete szerint alapos bizonyítékok nélkül biztosan nem robbant volna ki az amerikai kitiltási botrány, amely komoly károkat okozhat Magyarország megítélésnek. Simonyi András diplomáciai nukleáris bombának nevezte az ügyet hétfőn az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
Simonyi András 2002-től 2007-ig volt Magyarország washingtoni nagykövete. A diplomata szerint az Egyesült Államok nagyvonalú volt Magyarországgal, mert nem a választások előtt dobta be a korrupciós ügyet. Ezt akár gesztusnak is fel lehetett volna fogni, de nem ez történt. Simonyi András óriási tévedésnek nevezte, hogy Szijjártó Péter frissen kinevezett külügyminiszterként visszakézből riposztolt nemrég az amerikai elnök magyar civilekkel kapcsolatos nyilatkozatára.
A volt nagykövet úgy véli, hogy az amerikaiak nagyon hosszú ideje dolgozhattak az ügyön, mert nem akartak félreértéseket, tévedéseket. Szerinte konkrét bizonyítékok nélkül az amerikai hatóságok biztosan nem tiltottak volna ki az országukból magyar tisztségviselőket korrupció gyanúja miatt.
Simonyi András úgy véli, hogy az ügynek borzasztó következményei lesznek az országra nézve. A műsorban arról is beszélt, hogy az az 50 ember, aki az amerikai külpolitika szempontjából számít, most ezzel az esettel foglalkozik.
A diplomata szerint nagyon határozott korrupcióellenes lépésekre lesz szükség Magyarországon és nagyobb átláthatóságra, csak ez segíthet. Az ügy egy diplomáciai nukleáris bomba ugyanis, mert ránk ragadhat az a jelző, hogy korrupt ország vagyunk – magyarázta.
Az Egyenes beszéd vendége volt Horváth András, a NAV egykori munkatársa, az áfacsalási ügy kirobbantója is. Ő azt mondta, hogy az amerikaiak által felvázolt korrupció megtörténhetett a Fidesz illetve Orbán Viktor tudta nélkül, mert a mostani miniszterelnöknek szerinte nincs befolyása az adóhivatalra, ami „állam az államban”.
Horváth András úgy fogalmazott: az adóhivatal korrupt rendszer, ami külső megrendeléseket teljesített oligarcháknak, nagyvállalatoknak, politikusoknak. Szerinte a kormány puskaporos hordón ül, mert vannak olyan volt munkatársai illetve cégek, amelyek ki akarnak állni információikkal a sajtó elé.