2014. október. 20. 12:57 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 20. 14:27 Itthon

Vadai hat Amerikából kitiltott személyről tud

Vadai Ágnes információi szerint hatan vannak a tiltólistán és a személyek száma bővülni fog. A Demokratikus Koalíció alelnöke erről azután beszélt, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztériumban betekinthetett három, a múlt héten nyilvánosságot kapott ügyben készült dokumentumba.

A független országgyűlési képviselő arról tájékoztatott: az iratok André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője és a tárca illetékesei között folytatott megbeszéléseken készültek. Elmondta, hogy az épületben találkozott Magyar Levente gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkárral, aki azt közölte vele, hogy a dokumentumokat Szijjártó Péter miniszter is látta. Vadai Ágnes azt mondta: az államtitkár is elismerte, hogy ez "egy nagyon súlyos ügy".

A politikus a betekintés előtt a VS.hu szerint azt mondta, információi szerint hat ember van jelenleg a listán, de feltételezhetően bővülni fog. Erről később, a dokumentumok ismeretében már nem beszélt, és nem említett neveket sem – írja a lap.

Az ellenzéki politikus közlése alapján az október 6-i külügyi feljegyzés azt tartalmazza, hogy az érintetteket napokon belül értesítik, hogy rajta vannak a tiltólistán; ezért valószínűsíti, hogy ezek a személyek értesültek a döntésről. Hangsúlyozta, a nemzetbiztonsági bizottság ez ügyben összehívott ülésén nyilvánvalóvá fog válni, hogy az érintetteknek ezt haladéktalanul be kellett jelenteniük feletteseiknek, esetleg a miniszterelnöknek vagy az Alkotmányvédelmi Hivatalnak.

A dokumentumokból világosan kiderül, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok mélyponton vannak, és "lehet, hogy innen is van lefelé" – mondta a DK-s politikus, aki úgy látja, a beutazási tilalomról szóló információ nem érhette váratlanul a kormányt. Megjegyezte, hogy az általa látott iratokban más olyan okokat is megjelöltek, amelyek miatt a két ország kapcsolata mélypontra került, de ezekről azzal az indokkal nem akart beszélni, hogy ezek belső dokumentumok. Felhívta a figyelmet: soha nem fordult elő, hogy egy szövetséges NATO-tagország kormányzati tisztségviselői kerüljenek fel egy ilyen listára. Szerinte az eset nem pusztán a két ország diplomáciai, hanem a gazdasági és biztonságpolitikai kapcsolatait is veszélyezteti.

Vadai Ágnes úgy vélte, hogy az üggyel kapcsolatban további dokumentációnak is léteznie kell, ha máshol nem, akkor Magyarország washingtoni nagykövetségén.

A Napi Gazdaság internetes oldalán csütörtökön megjelent értesülés szerint több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A hírportál szerint az amerikai fél erre adott reakcióként arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba. Az M1 Híradójának megkeresésére a budapesti amerikai nagykövetség aznap azt közölte: nincs tudomásuk arról, hogy a NAV Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen vizsgálatot folytatna, és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként.

A külképviselet közlése szerint bizonyos magyar magánszemélyekről úgy találták, hogy nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis "hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak". A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt a neveket azonban nem adhatják ki.

A külgazdasági és külügyminiszter szombati sajtótájékoztatóján kijelentette: az amerikaiak kormánytagokat nem tájékoztattak arról, hogy ne utazhatnának az Egyesült Államokba. Szijjártó Péter azt mondta: André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a tárcának tíznél kevesebb magyar állampolgárról beszélt, aki nem léphet be az Egyesült Államokba, de neveket nem közölt.

Az ügyvivő az ATV Szabad szemmel című vasárnap esti műsorában arról beszélt: az Egyesült Államokba való beutazás tiltása az Egyesült Államok és az adott személy közötti ügy; ezeket az ügyeket általában nem hozzák nyilvánosságra, mivel naponta több embertől is megvonják a beutazás lehetőségét. A konkrét esetben azonban október 6-án tájékoztatták a magyar külügyi tárcát arról, hogy bizonyos kormányzati tisztviselők nem utazhatnak az Egyesült Államokba, mert a korrupcióval kapcsolatos elnöki rendelkezés hatálya alá esnének.

A botránnyal kapcsolatos híreinket itt olvashatja egy csokorban!

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.