Kitiltott tisztségviselők: összeül a nemzetbiztonsági bizottság
Összehívta hétfőre a nemzetbiztonsági bizottság ülését a testület MSZP-s elnöke. Molnár Zsolt szombati közleményében azt írja, hogy a hírek szerint megtiltották több magas rangú állami tisztségviselő beutazását az Egyesült Államokba, ezzel kapcsolatban ül össze a testület délelőtt negyed 12-től.
Molnár Zsolt indokolása szerint „elengedhetetlen, hogy a területen felelős állami vezetők és miniszterek, a belügyminiszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója és az Információs Hivatal főigazgatója tájékoztatót adjanak a kialakult helyzetről”.
André Goodfriend, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője pénteken újságíróknak megerősítette, hogy korrupciós ügyek miatt bevonták a beutazási engedélyét kevesebb mint tíz magánszemélynek. Hogy pontosan milyen ügyről van szó, és kik állnak mögötte, azt nem árulta el. Részleteket Szijjártó Péter külügyminiszterrel sem közölt, csak vázolta, hogy milyen korrupciós ügyeket derítettek ki.
Az ideiglenes ügyvivő mondta: az amerikai nagykövetség korábban olyan információkhoz jutott, hogy korrupciós ügyek folynak a kormányzatban. Miután megvizsgálták és leellenőrizték ezeket, illetve további bizonyítékokat szereztek be, megkeresték múlt héten a Külgazdasági és Külügyminisztériumot. Elmondták Magyar Leventének, a gazdaságdiplomáciáért felelős helyettes államtitkárnak, illetve Szijjártó Péternek is, hogy milyen ügyeket derítettek ki, és milyen lépések várhatóak ezután. Goodfriend szerint a kormány bizonyítékokat várt, ám a nagykövetség ezeket nem adta át.
Ezek után a meg nem nevezett magánszemélyeket levélben és személyesen tájékoztatták arról, hogy kitiltják őket az Egyesült Államokból. Hogy mennyi időre, azt nem tudni.
Sajtóhírek arról szóltak, hogy három NAV-vezető, köztük Vida Ildikó NAV-vezér és több Fidesz-közeli üzletember szerepel a feketelistán. A NAV nem cáfolta az értesülést.
Pénteken bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét. A tárca azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak. Ha az amerikai kormány ezt nem teszi meg, magára vonja annak a gyanúját, hogy csak befolyást akar gyakorolni bizonyos ügyekben – nyilatkozta Szijjártó Péter külügyminiszter.
Az MSZP pénteken kezdeményezte, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hívja össze a parlamenti pártok képviselőit, és tájékoztassa őket az ügyről.
Szijjártó Péter szombat reggel tájékoztatta a parlamenti pártok frakcióvezetőit az ügyben, de csak arról, hogy további részleteket kért az Egyesült Államoktól.