Nemcsak Rákospalotán, hanem az Óbudán is vitát szült a baloldali összefogás polgármester-jelölési gyakorlata. Ott az LMP ment neki az Együttnek, mert nem tetszett a zöld párti polgármesterjelöltnek, hogy vetélytársa magát a teljes demokratikus ellenzék jelöltjének nevezi. Beadványa viszont elhasalt a Kúrián.
Ha a Kúria következetes, akkor a DK mellett fog dönteni a XV. kerületi ügyben. Ugyanis kedden már elutasított egy ahhoz hasonlatos beadványt, ami alapján a rákospalotai választási bizottság elmeszelte a DK győztes polgármesterét, Hajdu Lászlót.
A helyi választási bizottság csütörtökön döntött úgy a XV. kerületben, hogy meg kell ismételni a választást. A voksolás eredményét a Fidesz támadta meg azt kifogásolva Rákospalotán, hogy Hajdu László, a DK polgármesterjelöltje, valamint vele együtt két képviselőjelölt az összes ellenzéki párt jelöltjeként tüntette fel magát több internetes fórumon, illetve helyi újságban.
A jobboldali párt szerint Hajdu László a programját bemutató választási hirdetésben is valótlanul állította, hogy a DK mellett az Együtt, az MSZP és tovább szervezetek is mögötte állnak jelölő szervezetként. (A baloldali pártok a nyáron átírt választási szabályokhoz igazodva koordináltan indultak: 5 kerületekben csak a DK indított polgármesterjelöltet, az Együtt és az MSZP nem, viszont hallgatólagosan támogatták a DK-s jelöltet, mellette kampányoltak.)
LMP vs. Együtt-PM
Ha a helyi döntés felülvizsgálata megtörténik, akkor egy korábbi precedens alapján a Demokratikus Koalíciónak nincs félnivalója. A rákospalotai döntés ugyanis még három szűrön mehet át: az ügyet megtárgyalja a fővárosi (fvb), illetve a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) is, végül – ha az érintettek valamelyike fellebbez – a legfőbb bírói fórumot is megjárhatja.
A Kúria kedden döntött egy hasonló ügyben. Akkor az LMP III. kerületi polgármesterjelöltje fordult a választási bizottsághoz még a választások előtt ugyanazt kifogásolva, amit most a Fidesz. Gál József szerint az Együtt-PM jelöltje, Béres András megtévesztette az állampolgárokat, amikor kampányában azt állította, hogy ő „a demokratikus ellenzék közös polgármesterjelöltje”. Gál szerint azt a hamis látszatot kelti, mintha valamennyi demokratikus ellenzéki pártnak ő lenne a polgármesterjelöltje Óbuda-Békásmegyeren, holott ez nem igaz. Sőt, az LMP szerint ezzel azt is sugallta Béres, hogy az LMP nem „demokratikus”.
Ezt a beadványt a helyi bizottság elfogadta, de mind az fvb, mind az NVB elutasította. A Kúria viszont úgy látta, hogy az ilyen eseteket alaposan ki kell vizsgálni, nem lehet pusztán formális alapon elutasítani. Így az LMP-s politikus panaszát érdemben és alaposan megvizsgálta, de végül elutasította, sőt egyáltalán nem tartotta problémásnak, hogy az Együtt jelöltjét a többi párt (MSZP, PM, DK) is támogatta, de nem ők jelölték. Sőt, a Kúria szerint a plakát „olyat azonban nem tartalmaz, hogy valamennyi demokratikus ellenzéki pártnak ő (Béres – a szerk.) lenne a polgármesterjelöltje Óbuda-Békásmegyeren, az általa megjelölt pártok pedig kétségtelenül a demokratikus ellenzékbe tartozó jelölő szervezetek”. A Kúria 10 ezer forint eljárási illetéket vetett ki az LMP-s politikusra.
Fidesz vs. Fidesz
A Rákospalotán csütörtökön kifogásolt megoldást egyébként a Fidesz is alkalmazta. Mint korábban a hvg.hu megírta: Piliscsabán egyaránt használta a Fidesz emblémáját a KDNP-s polgármesterjelölt, Farkas András és csapata, illetve a nagyobbik kormánypárt színében összeállt csapat. Tehát a kereszténydemokraták szórólapjukon feltüntették támogatóként a Fideszt, holott a Fidesznek volt külön listája. Ráadásul mindezt úgy, hogy Farkas Andrást és csapatát kizárólag a KDNP jelöltjeként vette nyilvántartásba a Nemzeti Választási Iroda. A piliscsabai választást vasárnap végül Farkas nyerte, de a képviselő-testületbe mindkét csapatból bekerült 3-3 jelölt.