Több sebből véreznek az Ökotárs elleni vizsgálatok
A Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) és a támogatások magyarországi elosztását végző Ökotárs Alapítvánnyal szemben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) is vizsgálódik, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) pedig egy feljelentés alapján sikkasztás gyanúja miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen. Mindkét ügyben azonban komoly gondok merültek fel, a Kehinek ugyanis egyszerűen nincs joga vizsgálódni, az NNI pedig egy sajtóinformációk alapján megtett feljelentés miatt kezdett nyomozni.
A Kehi és a Norvég Civil Támogatási Alapot kezelő Finanszírozási Mechanizmus Iroda levelezését az Átlátszó tette közzé szerdán. Ezekben a levelekben Gál Szabolcs Barna, a Kehi elnöke a 2005–2009-es és a 2009–2014-es finanszírozási időszakra vonatkozó kérdéseket tesz fel dokumentumokat követelve, a norvég fél azonban a vizsgálat befejezését kéri, mert a magyar kormányzati pénzeket felügyelő Kehinek semmilyen hatásköre nincs a norvég pénzek elosztásának felülvizsgálatára.
A Kehi azt állítja, hogy a norvég pénzekre is vonatkozik a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény, mert annak hatálya kiterjed a „nemzetközi megállapodás alapján finanszírozott egyéb programok”-ra is, a büntető törvénykönyv hűtlen kezelésre vonatkozó részei pedig szintén alkalmazhatóak lennének a norvég pénzekre.
Nem a Kehi a jogosult
Stine Andresen, a norvég Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója válaszában kifejti, hogy 2005 és 2009 között a magyar hatóságok ellenőrizték az alap működését, majd kifejti, hogy 2009–2014-es időszakban az FMO által működtetett programok kapcsán a kedvezményezett államok szervei, beleértve a Kehit is, semmilyen szerepet nem kaptak a pénzügyi ellenőrzés vagy auditálás kapcsán, a civileknek címzett pénzeket is az FMO kezeli, ezért a magyar hatóságoknak nincs hatásköre azt ellenőrizni. A Norvég Civil Alap auditjára folyó év őszén fog sor kerülni, ha pedig a Kehi nem hagy fel a vizsgálattal, akkor az jogsértésnek minősül.
Az Átlátszó hozzáteszi, hogy a magyar hatóságoknak azért nincs ellenőrzési joga, mert az EU így szerződött a donorállamokkal, a norvégok itt nem adtak nekünk ilyet, és mert a magyar állam is így szerződött a donorállamokkal.
Emellett a Norvég Civil Támogatási Alap és az Ökotárs Alapítvány is közzétett egy Hogyan él vissza a Kehi a hivatali hatalmával? című dokumentumot, amelyben kifejtik, hogy az államháztartásról szóló 2011-es törvény szerint a Kehi csak akkor vizsgálódhat alapítványoknál, ha költségvetési támogatást használnak fel, 2010-ben pedig egy kormányrendelet egyértelműen a gazdasági miniszter alá tartozó, de a kormány által nem utasítható Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) hatáskörébe utalta a norvég alapok ellenőrzését. A dokumentumban kifejtik, hogy mivel a Kehi vizsgálata nem volt jogszerű, ezért az ő kezdeményezésükre történt adóhatósági vizsgálat sem.
Népszava: "komolytalan vallomás" miatt nyomoznak az Ökotárs ellen
Augusztusban a Kehi-vizsgálat mellett egy feljelentés nyomán emellett a Nemzeti Nyomozó Iroda előbb sikkasztás, majd hűtlen kezelés gyanúja miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen az Ökotárs Alapítvánnyal kapcsolatban, erről a Népszava azt írja, a feljelentő Tényi Istvánról kiderült, hogy személyesen is érintett az ügyben, mert a lap szerint elsősorban az őt kirúgó egykori munkaadója miatt tett feljelentést.
Tényi korábban a SZERSA Oktatási Központnak dolgozott, amelynek vezetője Matiszlovicsné Horváth Éva tagja volt a Norvég Civil Alapok támogatásairól döntő bírálóbizottságnak is. A férfi azért tett feljelentést, mert szerinte Matiszlovicsné bírálóként a SZERSA-nak is juttathatott pályázati pénzeket, ezért a Népszavának elmondta, költségvetési csalás miatt tett feljelentést ezzel a szervezettel kapcsolatban, ennek ellenére az V. kerületi rendőrség az Ökotárs ellen indított nyomozást, amelyről Tényi azonban mindössze a sajtóból megismert információkkal rendelkezett.