2014. október. 15. 16:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 15. 16:55 Itthon

Óriási kamu a pécsi ebolás sztorija – az ÁNTSZ feljelentést tesz

Ebolatünetekkel karanténba helyezett pécsi nőről írt egy híroldal, és a hír villámgyorsan terjedni kezdett a Facebookon. A pécsi egyetemi kórház határozottan cáfol és perre készül. Az ÁNTSZ feljelentést tesz az ügyben.

Álhír terjedt a napokban a Facebookon egy állítólagos ebolás betegről, akit Pécsett karanténba helyeztek. A nő az álhír szerint lázzal és piros pöttyökkel jelentkezett be a kórházba. A hírben még a kórház szóvivője is "megszólalt".

A hírről azonban bebizonyosodott, hogy teljesen légből kapott, és a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja perre készül emiatt – írta a helyi Pécsma.hu hírportál.

Az egyik hírszájton közzétett kacsa szerint a karanténba helyezett nő vasárnap hajnalban jelentkezett be a pécsi kórházba.

Az egyetemi kórház közleményt is kiadott az ügyben, amelyben határozottan cáfolták a hírt, és kijelentették, hogy egyik munkatársuk sem nyilatkozott. Mindenkit megkértek, hogy tartózkodjon a pánikkeltéstől.

A Pécsma arra hívta fel a figyelmet, hogy Pécsett elvileg nem is maradhatna ebolás beteg, mert információik szerint Magyarországon kizárólag a budapesti Szent László Kórházban kezelhetnek a halálos kórban szenvedő betegeket.

Az ÁNTSZ feljelentést tesz

Az ügyben az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) ebolával kapcsolatos rémhírterjesztés, illetve pánikkeltés miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen az illetékes rendőrkapitányságon.

Kifejtették: az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által kiadott eljárásrend szerint, ha egy betegnél ebola gyanúja merülne fel, akkor az illetőt az erre alkalmas mentőautóval a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórházba szállítanák, ahol elkülönítve, az ilyen jellegű betegek ellátására kialakított kórteremben helyeznék el.

"Önmagában az a tény, hogy valaki az érintett területről érkezik és láza van, még nem jelenti azt, hogy megfelel az ebola esetdefiníciójának" – írták. Annak gyanúja epidemiológiai szempontból csak akkor merül fel, ha az illető találkozott, illetve érintkezett ebolás beteggel. Csak és kizárólag a klinikai és epidemiológiai feltételek együttes teljesülése esetén beszélhetünk az ebolagyanúról – fejtették ki.

A betegség gyanújának igazolása, illetve elvetése az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumában (NBL) elvégzett diagnosztikai vizsgálat eredményének alapján történik.

ÁNTSZ: Csak semmi pánik

Az ÁNTSZ hangsúlyozta: jelenleg alacsony a kockázata annak, hogy az ebola kórokozója Magyarországra kerüljön. Hozzátették, hogy behurcolás esetén sem kellene a nyugat-afrikaihoz hasonló járványtól tartani. Az afrikaitól jelentősen eltérő higiénés és kulturális viszonyok, a jóval fejlettebb egészségügyi ellátórendszer, illetve az általános közegészségügyi helyzet, valamint a járványügyi felügyelet és felkészültség magas szintje "gátat szabna" a vírus szabad terjedésének – emelték ki.

A betegséget természeténél fogva a még tünetmentes beteg nem tudja továbbadni. A rendelkezésre álló adatok szerint a vírus nem képes levegőben terjedni és szúnyogok sem terjesztik. A fertőzés a beteg ember vagy állat vérével, illetve más testnedveivel történő közvetlen érintkezés útján terjed – olvasható a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.