Új irányok, kormányzati tervek bejelentését várták az elemzők a kormányfő hétfői parlamenti beszédétől. Orbán Viktor azonban ismét a háromharmadot szolgáló kormányról beszél, az erős országról, a javuló eredményekről. Ami a jövőt illeti, ismét csak a munkaalapú társadalom megteremtését, a foglalkoztatás növelését, illetve a családok erősítését említette, de konkrétumok nélkül. Percről percre a parlamentből.
Most érkezett
Világos beszédet várt mindenki Orbán Viktortól, azt, hogy elmondja, mire készül a következő időszakban. A kormányfő környezetéből érkezett információk szerint ugyanis Orbán már tűkön ülve várta, hogy vége legyen a kampányidőszaknak, és belekezdjen a nagy átalakításokba.
A lehetőséggel most nem élt, nem hirdetett programot a következő négy évre. Annyit árult el, hogy legfőbb célja a teljes foglalkoztatottság elérése, illetve hogy a család álljon a középpontban.
Visszautasítja azt is, hogy az értékeléseit Ferenc József-hangulatúnak fessék le. Ő ugyanis nem azt mondja, hogy minden jó.
A kormánypárti képviselőktől határozottságot, az ellenzékiektől nagyvonalúságot kért.
Orbán viszonválaszában arról beszélt, hogy szerinte sértés, hogy valaki ki akarja emelni a munkások közül a közmunkásokat. Szerinte ugyanis ez lebecsülés, lenézés. A közmunkaprogramot teljes értékű munkának tekintik, és üzeni nekik: meg fogjuk védeni a munkahelyüket.
Rogán üzent is Vona Gábornak: ha a Fideszen múlik, akkor Vona ebben a házban sosem fog miniszterelnöki esküt tenni.
Rogán szerint a siker egyértelmű, a Fidesz elsöprő sikert aratott. Ebből az eredményből az ellenzéknek tanulnia kellene, hiszen a választók harmadszorra adnak intőt maguknak.
Rogán elvárta volna, hogy kicsit magába nézzen a baloldal, és önkritikával éljen. Nevetséges szerinte, hogy az ellenzék ehelyett megszorító csomagról beszél, amikor az elmúlt két hétben Bokrost sztárolták.
A választók azért fognak össze a Fidesszel, mert ez a párt képviseli az emberek érdekeit.
A KDNP frakcióvezetőjébe belebújt Török Gábor, ugyanis politológusként értékelte a hazai pártpolitikai rendszert.
A baloldal: nem sikerült kitörni a vesztes pozícióból. Ez amiatt van, mert nem a kisembert támogatják, hanem a pénz világát. A tabuk rendszerében gondolkodik, egy rossz gyakorlatot folytat: amíg a polgári oldal úgy építi a társadalmat, hogy abból rendezett világ legyen, addig a baloldal szétszórt világot teremt. Ilyen Budapest, négy év alatt egy rendezett város lett.
A radikális oldal: teljesítményük csúcsára értek, de nem lesz könnyű ezt a pozíciót megőrizni.
A jobbközép: az nagyon jó.
Tóbiás József szerint a valóság az is, hogy ma minden harmadik gyerek nélkülöz, és rengetegen élnek a létminimum alatt. Az MSZP elnöke szerint egy tudásalapú társadalom biztosíthat egyedül munkaalapú társadalmat.
A modernizáció egy fontos kérdése az országnak, amiről nem akarnak beszélni. "Ne zárják be az országot" – zárta szavait.
Vona megvádolta azzal a Fideszt, hogy ellopták a programjukat, ami azt is jelzi, hogy jobban oda kellene figyelnie Orbánnak a Jobbikra. Ami az országnak érdeke, azt támogatni fogjuk, ami meg nem, azt nem.
Vona három dolgot ajánlott Orbán figyelmébe:
1. munkahelyteremtés: a közmunkaprogramot ne nevezze Orbán foglalkoztatáspolitikának, szerinte magyar tulajdonú termelő-munkahelyekre van szükség
2. a központosítás nem takarékos
3. magyar-cigány együttélés: nem rózsaszín, ahogy azt Orbán lefesti, hanem súlyos a helyzet. Magyarország belső Trianonja épül. Szerinte harmonikus megoldásra van szükség.
Vona Gábor azzal kezdte, hogy a Fidesz nyerte a választásokat, a Jobbik pedig stabilan a második erő.
Vona szerint Orbán a tanár bácsi szerepét vette fel a Jobbikkal szemben, amit meg is ért, mert a kormányfő egy vén róka a politikában, és sok olyat tett már, amit Vona nem fog.
A Jobbik elnöke megköszönte Gyurcsány munkáját, hogy megölte a baloldalt.
Az LMP frakcióvezetője szerint nincsnenek tények a dicshimnuszok mögött, mivel a közmunkaprogrammal és a külföldi munkavállalással javítják a statisztikát. Schiffer szerint ráadásul felpörgették a jövedelem-kiáramlást, ráadásul a meghirdetett harc helyett az államadósság nem csökkent, hanem nőtt.
Amit Orbán mondott, az egy összeszerelő-ország képét adja. Az LMP meg nem ezt akarja.