Együtt-PM: Nem kell betiltani a fajvédő konferenciát
Az Együtt-PM tartózkodni fog a bankok elszámoltatásáról szóló törvény szavazásakor, és nem vesz részt az új alkotmánybírókról szóló szavazáson sem. Beszéltek a Budapesten rendezendő fajvédő konferenciáról is.
Tartózkodni fog a bankok elszámoltatásáról szóló kormányzati törvényjavaslat szavazásakor az Együtt-PM-hez tartozó négy független képviselő, az új alkotmánybírák megválasztásakor pedig nem veszik fel szavazólapjaikat - közölte Szelényi Zsuzsanna és Szabó Tímea szerdán sajtótájékoztatón.
Szelényi Zsuzsanna azt mondta, hogy a bankok elszámoltatásáról szóló javaslat nem oldja meg a devizahitelesek problémáját, a Kúria korábbi döntésén alapuló jogszabály csak egy részleges megoldást ad, ezt Trócsányi László igazságügyi miniszter is elismerte.
A képviselő arra is kitért, hogy a javaslat okozta "csodavárás" miatt sokan nem fizetik a részleteiket, mert abban bíznak, hogy a kormány majd megoldja a problémáikat. Akik pedig rendben törlesztenek, azokat a jogszabály hátrányos helyzetbe hozza - tette hozzá a politikus, aki szerint a törvény alkotmányossági problémákat feszeget.
Kijelentette: a kormánynak, a bankoknak és az adósoknak egyenlő arányban kellene osztozniuk a felelősségen, akiknek nincs devizahitelük, azoktól nem várható el, hogy adójukkal hozzájáruljanak a mentéshez.
Nem szavaznak az alkotmánybírókra sem
Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke arról, hogy az Együtt-PM-hez tartozó független képviselők nem voksolnak a három új alkotmánybíró szerdai megválasztása során, azt mondta: "ha egy normális demokráciában élnénk", akkor szakmai szempontokat is figyelembe lehetne venni, és azok alapján támogatnák Czine Ágnest. Varga Zs. Andrásról és Sulyok Tamásról szólva azonban előbbinek felrótta, hogy "azt mondta, hogy az alaptörvényre való esküje fontosabb mint a lelkiismerete", míg utóbbiról közölte: róla szinte semmilyen szakmai információt nem találtak.
Szabó Tímea tiltakozott és a kormánypártok, illetve a parlamenti pártok frakcióvezetőinek közös fellépését kérte a National Policy Institute Budapesten megrendezendő, "kirekesztő, gyűlöletkeltő" konferenciája miatt. Azt, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium már nyilatkozatban határolódott el a rendezvénytől, nem tartja elegendőnek.
Véleménye szerint a rendezvényt nem betiltani kell, hanem a kormánynak és a rendőrségnek tenie kell a dolgát: figyelni az eseményen történteket, és gyűlöletkeltő mondat elhangzása esetén, amely felveti bűncselekmény gyanúját, azonnal lépiük kell.