Vádat emeltek a Bora Bora-ügyben a francia apa ellen
Személyi szabadság megsértésének bűntette és más súlyos bűncselekmények miatt nyújtottak be vádiratot az ellen a francia férfi ellen, aki magyar feleségét évek óta nem engedte haza Bora Boráról, rendszeresen bántalmazta az asszonyt és közös gyermeküket se engedte el.
A II. és III. Kerületi Ügyészség a Bora Bora-ügyként ismertté vált büntetőügyben személyi szabadság megsértésének bűntette és más súlyos bűncselekmények miatt vádiratot nyújtott be a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságra.
A vádirat szerint a francia állampolgárságú vádlott és a magyar állampolgárságú sértett 2008 júniusában kötött házasságot, majd egy évvel később közös gyermekük született. Házasságuk azonban ezt követően megromlott, a férfi 2009 áprilisa és 2011 novembere között rendszeresen – több esetben kiskorú gyermekük előtt – bántalmazta a sértettet.
A vád szerint 2011 őszén a férfi tudomást szerzett arról, hogy a sértett a válást fontolgatja, ezért azzal az indokkal, hogy tegyenek kísérletet házasságuk rendbehozatalára, meggyőzte feleségét, hogy utazzanak pár hónapra Bora Borára. A vádlott azonban itt is tovább bántalmazta a sértettet, majd azért, hogy megakadályozza azt, hogy a nő elhagyja, jogtalanul elvette és elrejtette a sértett és közös gyermekük magyar útlevelét. A vádlott ezáltal megakadályozta a sértettet abban, hogy Francia Polinézia területét elhagyja, tartózkodási helyét szabadon megválassza, és ezzel személyi szabadságától megfosztotta.
Miután a lelki és testi bántalmazások tovább folytatódtak, a sértett a válási szándékával nem hagyott fel. Ekkor a vádlott elhatározta, hogy a bontópert 2012 áprilisában maga indítja meg Bora Borán, és ezzel elérte azt, hogy – az útlevelek elvételéből adódó hosszabb ott-tartózkodásra hivatkozva – a házasság felbontása és a gyermekelhelyezés kérdésében is külföldön induljon bírósági eljárás.
A vádlott a gyermek előtti bántalmazásokon túl, a vád szerint a kiskorú identitása elleni folyamatos és módszeres támadásaival gyermeke erkölcsi és érzelmi fejlődését is veszélyeztette.
A kerületi ügyészség a férfit más bűncselekmények – egyebek mellett kiskorú veszélyeztetésének bűntette – mellett jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettével vádolja, amely bűncselekmény büntetési tétele egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.
A Nyíri szülők 2012 novemberében álltak a nyilvánosság elé, és számoltak be lányuk történetéről. Nyíri Iván akkor azt mondta: az apa közokirat-hamisítást követett el azzal, hogy – felhasználva az útleveleket – bejelentette francia polinéziai lakhelyre az anyát és fiát, noha a nő ehhez nem járult hozzá, nem írt alá ilyen kérvényt. Erre azért volt szüksége, hogy hat hónap elteltével beadhassa ott a válókeresetet.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és a tárca egykori vezetője, Navracsics Tibor többször egyeztetett a francia szaktárcával a csendes-óceáni Bora Bora szigetén rekedt asszony ügyében.