2014. augusztus. 25. 09:01 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 25. 10:12 Itthon

Mától szállítják az eladott tankokat Csehországba

A Magyar Honvédség által korábban értékesített 58 T-72-es harckocsit szállítanak Csehországba – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfőn az MTI-vel.

A Honvédelmi Minisztérium hétfőn közölte, az Excalibur Defense Kft. – a szükséges forgalmi engedély birtokában – hétfő reggel megkezdte a Magyar Honvédségtől megvásárolt, a hadrendből kivont összesen 58 T-72-es típusú harckocsijának elszállítását Csehország területére.

A HM kiemelte: Magyarország felelősségteljesen járt el, hiszen úgy adta el a már nem használt harckocsikat, hogy azok nem kerülhetnek embargós országba. A Csehországba szállítás után – szerződés szerint – a cseh hatóságok feladata és kötelessége a haditechnikai eszközök kezelésének, felhasználásának, továbbértékesítésének engedélyezése és figyelemmel kísérése.

A tárca közleményében kifejtette azt is, hogy az adásvételi szerződés szigorú előírásokat tartalmaz a vevő felé, mivel a harckocsik értékesítése az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződés (CFE) hatálya alá tartozik, valamint a magyar szabályozás konkrét előírásainak is meg kell felelnie. A vásárló a harckocsikat csak akkor értékesítheti tovább, ha a CFE-szerződés vonatkozó előírásait teljesíti.

A CFE-szerződés meghatározza az adott államra vonatkozóan a birtokolható harckocsik maximális mennyiségét, a csökkentés, a rendszerből kivonás, a tárolás, az információcsere és az ellenőrzés szabályait – írta a HM.

Mint korábban arról beszámoltunk, az orosz külügyminisztérium egy szélsőjobboldali portálra hivatkozva azzal gyanúsította meg a magyar államot, hogy az Excalibur Defense Kft.-n keresztül Ukrajnába szállít T-72-es harckocsikat. A magyar külügyminisztérium ezt cáfolta, ezután azonban több helyen láttak tankokat az országban, amelyeket a minisztérium szerint csak egyik raktárból szállították egy másikba.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.