2014. augusztus. 14. 19:41 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 14. 19:39 Itthon

Marad a Corvinuson a Marx-szobor

Nem távolítják el a Budapesti Corvinus Egyetem területéről a Marx-szobrot – olvasható az intézmény csütörtöki közleményében. A szobor "új egyetemi helyének megtalálásában semmiféle politikai erőnek, külső nyomásnak vagy kezdeményezésnek nem volt szerepe".

A Budapesti Corvinus Egyetem rektora már 2012-ben felvetette, hogy találjanak a corvinusos identitást kifejező és erősítő jelképet. Az egyetemi Marx-szobor kérdését körülbelül két éve "következetesen, autonóm módon, a politikától - ahogy Marx életművének megítélésétől is - független szempontok alapján kezeli a BCE vezetősége" – közölték.

A tervezett egyetemtörténeti kiállítást szeptember végén nyithatják meg, és a 2014 szeptemberében kezdődő jubileumi tanév egyik első jelentős eseménye lesz. Nemcsak a Marx-szobor kerül a kiállítással új helyre, hanem az intézmény különböző helyein korábban esetlegesen, átgondolás nélkül elhelyezett egyéb emléktáblák is.

A Marx-szobor azért került több mint fél évszázada a közgazdaság-tudományi egyetem aulájának fő helyére, mert az intézmény Marx nevét viselte. Az egyetemet azonban már csaknem negyed százada nem így hívják – jelezték.

Egy évtizede integrációra léptek a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemmel. A Corvinus név egyesíti az addig különálló közgazdaság-tudományi, illetve kertészeti egyetemi identitásokat. Mindennek a szimbolikában is meg kell jelennie, a Marx-szobor azonban nem ilyen, hiszen csak az egyik elődintézmény múltjának része – tették egyértelművé.

Az egyetem szerint "közös felelősség, hogy a mondvacsinált, alaptalan, a nyilvánosság előtt gerjesztett viták az egyetem megkérdőjelezhetetlen tekintélyét ne csorbítsák".

Az atv.hu csütörtök délután írt arról, hogy a Corvinus egyetem közgazdaság-tudományi karánál több ismert értelmiségi demonstrációt tart pénteken Marx marad! címmel. A megmozdulás célja, hogy tiltakozzanak az egyetem aulájában lévő szobor elszállítása ellen. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.