Itthon hvg.hu 2014. augusztus. 08. 15:13

Az MSZP támogatja Falus Ferenc jelölését

Majdnem 90 százalékos többséggel szavazták meg a küldöttek pénteken a hárompárti főpolgármester-jelölt támogatását. A kerületi polgármesterjelöltek ügyében is elfogadták a hárompárti alkut. Horváth Csaba II. kerületi polgármesterjelöltséggel vigasztalódhat.

Nagyon nehéz, de bölcs és felelős döntést hoztak a küldöttek – jelentette ki Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke pénteken.

Az MSZP budapesti küldöttértekezlete felelős a főpolgármester-jelölt megnevezéséért, aki péntekig hivatalosan Horváth Csaba volt. Horváth csütörtökön a Facebookon jelezte, hogy kész visszavonulni, a küldöttek pedig majdnem 90 százalékos többséggel a három párt jelöltje, Falus Ferenc mellett döntöttek.

Horváth Szabolcs

Kunhalmi szerint majdnem hasonló szavazatarányban fogadták el a három párt hétfőn kötött, kerületi polgármesterjelöltekre vonatkozó alkuját is, így a három párt közül az MSZP is hivatalosan elfogadta a hárompárti megállapodást.

"Újra kinyílik a verseny a Fidesz és a baloldali ellenzéki pártok között. Be fogjuk bizonyítani, hogy a Fidesz nem verhetetlen" – nyilatkozta a döntés után Kunhalmi.

II. kerületi polgármesterjelölt lesz Horváth

Horváth, aki sem parlamenti mandátumért nem indult, a párt tisztújításán pedig nem jelentkezett vezetői pozícióért sem, úgy tűnt, az alkunak köszönhetően pozíció nélkül marad, de a hvg.hu értesülése szerint a szocialisták kárpótlásul elindítják őt a II. kerületben polgármesterjelöltként. Egyben ő lesz az MSZP listavezetője, tehát ha frakciót alakítanak a közgyűlésben, ismét ő lehet a frakcióvezető.

Kunhalmi azt mondta, hogy Horváth egyben a várospolitikai MSZP-programért lesz felelős. Horváth Csaba a küldöttértekezlet után újságíróknak azt mondta, bár más véleményen volt korábban, belátta, hogy a választásig hátra lévő 66 nap kevés ahhoz, hogy folytassák a tárgyalásokat, és október 12-én kiderül, hogy megérte-e ezeket az áldozatokat vállalnia az MSZP-nek, vagy az áprilisi teljes összefogás lett volna a helyes stratégia. Mint mondta, az a lényeges, hogy megszületett végre a döntés, és "végre azokról a dolgokról lehet beszélni, amik igazán fontosak Budapesten".

Bár a három párt hétfőn állapodott meg az úgynevezett koordinált indulásról (hét kerületben mindenki indít jelöltet, hat kerületben kizárólag a szocialisták, öt-öt kerületben csak az Együtt, illetve a DK), az MSZP-ben a pénteki értekezletig több kerületi szervezet ellenezte az alkut. Közéjük tartozott az V. kerületi szervezetet vezető Steiner Pál, aki azt mondta a pénteki Népszabadságban: ha több kerület is mellé áll, akkor nem fogja betartani a központ által hozott döntést. Pénteken viszont a Facebook-oldalán jelezte, hogy meggondolta magát.

Kerületi matek

Mint arról a hvg.hu több cikkében is beszámolt, a szocialisták a Belvárosban, Kőbányán, a XVII. kerületben, Zuglóban, a XIII. kerületben és a VIII. kerületben is elégedetlenek voltak a megállapodással. Kritizálták a DK és az Együtt polgármesterjelöltjeit, vagy pedig azt kifogásolták, hogy az MSZP túl kevés képviselőjelöltet indíthat.

A küldöttértekezlet formálisan csak a főpolgármester-jelölt személyéről dönthetett volna, de értesüléseink szerint az MSZP vezetősége ragaszkodott hozzá, hogy a küldöttek szavazzák meg: csak hárompárti egyetértés esetén lehet eltérni a hétfői megállapodástól. Ennek ellenére a hvg.hu értesülései szerint több kerületben az MSZP még változtatni akar a megállapodáson, sőt van, ahol már változás is született. Kőbányán most kezdik újratárgyalni a megállapodást, Zuglóban már elérték, hogy a legtöbb egyéni jelöltet az MSZP indíthassa (12-t), a Belvárosban Juhász Péter indulásáért cserében elérték, hogy az MSZP-s Steiner Pál legyen a lista vezetője, és ha győznek, akkor – úgy tudjuk – ő lehet az alpolgármester is.

Az egyik kerület neve elhallgatását kérő vezetője azt mondta a hvg.hu-nak: az Együtt és a DK elfogadni látszik azt is, hogy ne kampányoljanak a polgármesterjelöltjeik mellett több olyan kerületben, ahol mindhárom párt külön indul. Így szerinte a külön indulás névleges lesz, csak az új választási szabályok kényszere miatt lesznek formálisan külön jelöltek, a pártok valójában beállnak egymás mögé.

Hirdetés