Itthon hvg.hu 2014. július. 31. 08:30

Ez fáj az RTL-nek: több százezer nézőt vesztett a Barátok közt

Az RTL Klub és a TV2 közönségaránya négy százalékponttal esett 2014 első hat hónapjában, így a két nagy műsorait átlagosan már csak a tévézők 27 százaléka nézte. A Barátok közt például több százezer nézőt veszített az elmúlt egy évben. Ezzel szemben a közmédia sok éve nem látott csúcsra növelte részesedését a Figyelő szerint.

Jelentősen csökkent az országos kereskedelmi tévék nézettsége, miközben a közmédia növelte részesedését, jórészt a digitális átállás miatt – írja a Figyelő. Az RTL Klub és a TV2 közönségaránya négy százalékponttal esett 2014 első hat hónapjában, így a két nagy műsorait átlagosan már csak a tévézők 27 százaléka nézte. Ezzel szemben a közmédia sok éve nem látott csúcsra, 16,7 százalékkal növelte részesedését.

Még szembetűnőbb a kereskedelmi csatornák dominanciájának csökkenése, ha a legnézettebb műsorok heti rangsoraira vetünk egy pillantást. Az évek óta az egyik legnépszerűbb és így rendre a rangsorok elején szereplő műsor, a Barátok közt például több százezer nézőt veszített az elmúlt egy évben. Utóbbi azért fájhat nagyon az RTL-nek, mert az előző két-három esztendőben látszólag már lassult a rajongók számának apadása. Más kérdés, hogy hat év alatt a nézők fele így is elpárolgott. A toplistákon mindeközben folyamatosan kúszik előre az M1, amely az idén több hetet is megnyert.

A kereskedelmi csatornákon természetesen nemcsak a műsorokat, hanem a hirdetéseket is jóval kevesebben nézték, mint tavaly. A Nielsen Közönségmérés Kft.-nél a Figyelőnek arról számoltak be, hogy az első fél évben az összes eladott reklámból az RTL Klub és a TV2 részesedése az elért nézők száma alapján a tavalyi 51-ről 43 százalékra csökkent, miközben a közmédia csatornái 4-ről 6 százalékra javították az egy évvel korábbi eredményt. Arról azonban már eltér a szakértők véleménye, hogy ez a visszaesés a hirdetési bevételekben milyen mértékben csapódott le – írja a lap.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.