Itthon hvg.hu 2014. július. 29. 11:58

Elemző: Orbán közelebb áll Putyinhoz, mint egy európai demokratához

A gazdasági hírügynökség is beszámolt Orbán Viktor "illiberális demokráciájáról". A megszólaltatott elemző szerint a magyar miniszterelnök a lehető legrosszabb pillanatban hozta fel jó példának Oroszországot és Törökországot tusnádfürdői beszédében.

Részletes beszámolót közölt Orbán Viktor szombati beszédéről a Bloomberg hétfőn.

A tudósítás abból indul ki, hogy Orbán Viktornak meg kellett küzdenie az EU-val, hogy valamennyi rendszerváltás utáni elődjénél nagyobb hatalomra tegyen szert Magyarországon. A független intézmények élére csókosokat állított, nagyobb nyomást gyakorol a médiára és a maga javára írta át a választási szabályokat – sorolják a cikkben, majd rátérnek a Tusnádfürdőn elhangzott beszéd részleteire.

MTI / Beliczay László

Megemlítik, hogy Törökországot, Kínát és Oroszországot hozta fel példának, amikor arról beszélt, hogy hátat fordítva a liberális demokráciának egy illiberális demokrácia építésébe akar kezdeni. Nyíltan beszélt arról is, hogy "ezen országok egyike sem liberális, és némelyik még csak nem is demokratikus".

Nemzetállam kialakításáról beszélt a Bloomberg cikke szerint, amelynek kialakításában az EU-tagság sem tudja megakadályozni a magyar kormányt.

A tudósításban kitérnek Orbán diákkori aktivizmusára és egykori liberalizmusára is, amitől annyira eltávolodott, hogy most Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint kínai, azerbajdzsáni és kazahsztáni vezetőkkel sző szoros kapcsolatokat.

A civilek ellen Putyin módszerével

Írnak arról is, hogy Orbán fittyet hány az EU-tag országok többsége által elfogadott értékekre annak ellenére is, hogy szinte minden infrastruktúra-fejlesztő beruházást EU-s forrásból valósítanak meg.

A beszédben Orbán azt mondta, hogy a civil szervezetek idegen érdekeket szolgálnak, ezért fokozottan kell ellenőrizni a működésüket. A civileket egyenesen politikai aktivistának bélyegezte – olvasható a Bloomberg beszámolójában. Itt megemlítik, hogy ha a putyini Oroszországban civil szervezetek külföldi támogatást fogadnak el, "idegen ügynökként" kell regisztrálniuk. Putyin 2012-ben lehetetlenítette el így a civileket, miután a korábbiaknál jóval nagyobb utcai tiltakozóhullámmal került szembe.

Elemző: Orbán közelebb van Putyinhoz, mint az európai demokráciákhoz

"Orbán állításai igen vitathatóak és közelebb állnak Vlagyimir Putyin nyilatkozataihoz, mint egy európai demokrácia vezetőjének álláspontjához" – mondta Paul Ivan, a brüsszeli European Policy Centre elemzője. Szerinte Orbán elképesztően rossz pillanatban hozta fel jó példának Oroszországot és Törökországot, miután az előbbi egyre nacionalistább nagyhatalomként lép fel, utóbbi pedig súlyosan korlátozza a véleményhez fűződő szabadságjogokat.

A cikkben beszámoltak arról is, hogy a magyar miniszterelnök, aki közmunkaprogrammal nyomta fel a foglalkoztatási adatokat, beszédében a "munkaalapú társadalom" megteremtéséről is szólt. "Illiberális demokráciája" ugyanakkor nem fog megtagadni olyan "alapértékeket", mint a "szabadság" – írta a Bloomberg.

"Bármi megtörténhet, akár az is, hogy eljön a mi időnk" – fordította le Orbán szavait a Bloomberg.

Hirdetés
hvg360 Sztojcsev Iván 2024. december. 25. 07:00

A ronda pulcsi értékétől a Mikulás manóinak túlórapénzéig – 7 meghökkentő karácsonyi megfejtés közgazdászoktól

Próbálták már elképzelni, milyen nehéz lehet a zenészeknek, akik a legnagyobb nyári hőségben éneklik fel a karácsonyi dalokat? Vagy hogy nem is dőlnének össze a boltok, ha nem volna karácsony, sőt, akkor mindenki jobban ünnepelné a születésnapokat? És hogy még olyan ország is érzi az ünnep hasznát, amely amúgy üldözi a keresztényeket?